A A A

Po nowym Androidzie nie spodziewajcie się zbyt wiele

18 maja 2017, 22:50 | Czytany 248
Na tegorocznej konferencji Google I/O zaprezentowano nową wersję systemu Android. Wygląda na to, że nie wprowadzi ona poważnych zmian względem poprzedników.
Po nowym Androidzie nie spodziewajcie się zbyt wiele

Powiedzmy sobie szczerze: minęły już czasy, w których rynek mobilny rozwijał się w niespodziewanym tempie. Jeszcze kilka lat temu każdy rok i każda nowa iteracja Androida przynosiła prawdziwą rewolucję. Jednak od około dwóch lat świat smartfonów nie widział żadnej istotnej nowości. Rozwijane są wyłącznie stosowane wcześniej rozwiązania, nic więcej.

Widać to po tegorocznych smartfonach.

Samsung Galaxy S8 to rozwiniecie idei Galaxy S7, Huawei P10 wygląda jak lifting modelu P9, Sony Xperia XZ Premium to lekko ulepszona Xperia XZ, a LG G6 jest telefonem znacznie lepszym od LG G5, ponieważ zeszłoroczny model okazał się całkowitym niewypałem.

To samo dzieje się w świecie oprogramowania mobilnego, a konkretnie Androida. Ostatnią dużą nowość wprowadzono do niego w 2015 roku. Było nią dodanie do systemu Android 6.0 Marshmallow natywnej obsługi czytników linii papilarnych, z którego od tamtej pory mogą korzystać aplikacje firm trzecich.

Od jakiegoś czasu nowości wprowadzane w kolejnych wersjach Androida to drobnostki. Funkcje, które praktycznie zawsze mogliśmy wcześniej zobaczyć w nakładkach producentów. Oprócz tego cały czas Google stara się wydłużyć czas pracy na akumulatorze oraz sprawić, by nasze smartfony i tablety działały w pełni płynnie przez dłuższy czas. Swoją drogą, ciekawe, czy inżynierowie z Mountain View kiedykolwiek osiągną dowolny z zamierzonych celów. Czy niebawem smartfony faktycznie będą cechować się długim czasem pracy na akumulatorze i długowiecznością? Szczerze wątpię.

Nie czekajcie na nowego Androida, bo nie ma na co czekać.

Google na konferencji I/O zazwyczaj prezentuje najważniejsze nowości swojego systemu. Nie mam powodów, by podejrzewać, że tym razem było inaczej. I jeżeli zaprezentowane funkcje były największymi nowościami, to nie macie po co czekać na Androida O. Zobaczcie zresztą sami.

Okazuje się, że pierwszą pokazaną nowością jest tryb Picture-in-Picture w YouTube, czyli funkcja, która jest dostępna od dłuższego czasu na tabletach iPad. Druga to wyświetlanie powiadomień za pomocą kropki wyświetlającej się na ekranie aplikacji. Trzecia to zaznaczanie kontekstowe. Sztuczna inteligencja rozpozna, które zaznaczane słowo jest częścią większej całości (np. adresu) i wówczas zaznacza właśnie tę całość.

Oprócz tych nowości Google pokazał tylko funkcje mające poprawić czas pracy bez ładowania, komfort działania po kilku miesiącach oraz bezpieczeństwo urządzenia mobilnego. Standard, o którym wspominałem wcześniej.

Minęły już czasy narzekania na brak nowej wersji systemu operacyjnego.

Teraz kolejne wersje oprogramowania wnoszą tak niewiele, że użytkownikom wystarczy regularne otrzymywanie poprawek bezpieczeństwa. Miejmy nadzieję, że przynajmniej takie aktualizacje będą docierać do większości użytkowników.

Brak innowacjyjnych rozwiązań w Androidzie sprawił, że wymagania klientów się obniżyły, a producenci smartfonów będą mogli je bardzo łatwo zaspokoić. Ciekawe, czy faktycznie uda im się to zrobić.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
19 maja 2017, 07:48
Witam! Mówimy o "Androidzie Go" skrojonym na miarę smartfonów z 1 GB RAM? :oczy: Jeśli tak, to mam nadzieję, że "HUAWEI Y5 II" otrzyma taką aktualizację? Chociaż na razie działa bardzo płynnie (nawiązywanie/odbieranie połączeń i wysyłanie/odbieranie SMS). P.S. Od czasu do czasu włączam aplikację "Aktualizator" - i jak tylko go pierwszy raz uruchomiłem, to mi wyszukał jakąś aktualizację, ale teraz nic nie wyszukuje.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto