A A A

Procesory, kobiety i Chińczycy

21 lutego 2018, 14:20 | Czytany 289
"Automatyczna" metoda ataku na procesory i kto cieszy się z podatności chipów na Meltdowna i Spectre'a.
Procesory, kobiety i Chińczycy

Nierozłączny duet Meldown i Spectre niczym (posługując się językiem filmu) Thelma i Louise od miesięcy nie schodzi z czołówek branżowych serwisów informacyjnych. Koncerny software'owe przygotowują łaty, a tymczasem opublikowano w sieci interesujący dokument. W nim to omówiono specyficzne narzędzie, które automatycznie dopasowuje kod atakującego malware'u do architektury konkretnej serii procesorów.

Najciekawsze jest jednak to, że teoretyczne podwaliny do przeprowadzenia zautomatyzowanego ataku przygotowały... kobiety. Caroline Trippel i Margaret Martonosi z Uniwersytetu Princetown wraz z programistą Nvidii Danielem Lustigiem twierdzą, że wysiłki producentów procesorów mające na celu aktualizacje mikrokodu „zarażonych" układów można pokonać. Jak na razie autorki sobie tylko znane metody obejścia nazwały MeltdownPrime i SpectrePrime. Wtajemniczeni z łatwością znajdą w sieci stosowny dokument opatrzony tytułem: "MeltdownPrime and SpectrePrime: Automatically-Synthesized Attacks Exploiting Invalidation-Based Coherence Protocols".

Niezależenie od skali zagrożenia, niektórzy nie dość, że nie załamują rąk, to jeszcze patrzą optymistycznie w przyszłość i nie przejmują się podatnościami układów AMD i Intela. Do tych osób należy dyrektor ds. technicznych Qualcomma - Matthew Grob. Wychodząc z założenia „co nas nie zabije, to nas wzmocni" Grob uważa, że zaistniała sytuacja wszystkim wyjdzie na dobre. „Koniec końców procesory będą bardziej odporne na ataki i solidniej przetestowane", prognozuje.

Najprawdopodobniej „dziur" nie boją się również Chińczycy, którzy - jak gminna wieść od lat niesie - nie dość, że „trzymają się mocno", to jeszcze zakasali rękawy i sami wyprodukowali własny procesor x86 - KaiXian KX-5000.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto