A A A

QNAP w nowych barwach

14 listopada 2017, 08:40 | Czytany 177
Do tej pory serwery QNAP miały czarne lub białe obudowy, od wczoraj dostępne są w kolorze złotym. Oczywiście nie sam kolor jest najważniejszą nowością - w ten sposób wyróżniono maszyny z procesorami... AMD Ryzen. Układy te, po pecetach i laptopach, właśnie trafiły do NAS-ów. Patrząc na specyfikację od razu widać, że będzie to sprzęt o wyjątkowej wydajności.
QNAP w nowych barwach

Producenci NAS mają w swojej ofercie urządzenia o różnej wydajności, dostosowanej do potrzeb odbiorcy. W prostych modelach są to dwurdzeniowe układy ARM, w najlepszych - wydajne procesory Intela. W przypadku firmy QNAP najlepsze NAS-y były wyposażone w Core i7-7700 (4 rdzenie, do 4,2 GHz), a także maksymalnie 64 GB RAM. Jeśli miałyby pojawić się kolejne modele, mogłyby mieć najwyżej 6-rdzeniowe układy Core i7 8. generacji (dla podstawki LGA1151).

Tymczasem QNAP odszedł od Intela, oferując w najnowszej serii TS-x77 procesory AMD Ryzen 7 - w zależności od urządzenia model 1700 (8 rdzeni, 16 wątków, do 3,7 GHz) albo model 1600 (6 rdzeni, 12 wątków, do 3,6 GHz). Układy te zostały wielokrotnie przetestowane i opisane w odniesieniu do zastosowań profesjonalnych oraz gier, natomiast zupełnie nie wiemy jaka jest ich wydajność w urządzeniach NAS. Jednak dwukrotnie większa liczba rdzeni powinna dać przysłowiowego „kopa".

Żeby nie zanudzać parametrami technicznymi, wymienię tylko kilka podstawowych cech nowych modeli TS-677, TS-877 oraz TS-1277. Mają one 6, 8 lub 12 zatok hot-swap, procesor Ryzen 6 1600 lub Ryzen 7 1700, a także 8-64 GB pamięci RAM (przy czym nawet najtańszy model można rozbudować do 64 GB). Dwa złącza M.2 pozwalają na wykorzystanie dysków SSD w celu przechowywania danych lub akceleracji HDD. Z kolei trzy sloty PCIe pozwalają instalować karty graficzne, karty sieciowe 10/40 GbE, dyski NVMe, karty rozszerzeń USB 3.1 i inne. Taki NAS to potężna maszyna dla firmy - podobno na jednym urządzeniu może pracować do 16 maszyn wirtualnych.

NAS-y z serii TS-x77 są już dostępne. Cen nie podano, ale potencjalnych odbiorców na pewno zainteresują możliwości, a cena raczej nie zrobi wrażenia.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
krokansilo
14 listopada 2017, 19:53
Jak to jest kolor złoty, to ja idę do lekarza...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto