A A A

Radeon RX 480 - niedosyt po premierze

29 czerwca 2016, 15:00 | Czytany 841
Radeon RX 480 to nowa, flagowa grafika od AMD. Trafia do sprzedaży właśnie dziś, a internet właśnie w tym momencie jest zasypywany tysiącami recenzji. Tutaj znajdziesz prawdopodobnie jej najkrótszy test. Nie da się ukryć, że po tym, co pokazała Nvidia, oczekiwania wobec RX 480 są bardzo duże - tym bardziej, że apetyt podsycało również AMD. Nasze przypuszczenia trochę się potwierdziły, ale pod pewnymi względami karta rozczarowuje.
Radeon RX 480 - niedosyt po premierze

Radeon RX 480 jest pierwszym, najwyższym układem graficznym z nowej serii RX. To usprawniona architektura GCN - wg AMD każda jednostka obliczeniowa ma 15% lepszą wydajność (w porównaniu z R9 290). Moc obliczeniowa układu wynosi 5,8 TFLOPS - jest aż 66% wyższa niż R9 380. Nowa karta to także przejście z procesu technologicznego 28 nm na 14 nm - według AMD daje to 1,7-krotnie lepszą sprawność energetyczną, natomiast w połączeniu z usprawnieniami konstrukcyjnymi sprawność jest 2,8-krotnie lepsza.

W tabelce poniżej znajdują się kolejne liczby - widać czego jest więcej, co jest lepsze i szybsze.

Radeon RX 480

Wiadomo, że w każdej grze grafika będzie się spisywać inaczej. W tabelce zamieściliśmy wyniki testów z 3DMarka, a także wyniki pomiaru temperatury i mocy kart graficznych. Tutaj referencyjny Radeon RX 480 (w wersji 8 GB) został porównany z lekko podkręcona kartą Sapphire Nitro R9 380 (4 GB).

Wydajność w benchmarkach jest wyższa o około 40%. To bardzo dobrze, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że są to karty, które kosztują obecnie około 1200 oraz 800 zł. Wzrost wydajności nie rekompensuje różnicy w cenie.

Jeśli chodzi o "kulturę pracy" karty, ewidentnie coś tu nie gra. Po zmianie R9 380 na RX 480 maksymalna moc komputera spada z 286 do 270 W. Z tego sama platforma (bez grafiki) ma moc około 120 W. Zatem stara grafika ma moc 168 W, a nowa około 150 W. Jej sprawność energetyczna jest lepsza zaledwie o 10%! Pod tym względem nadal pozostaje spory dystans między technologią AMD i Nvidii.

Temperatura mierzona za pomocą GPU-Z jest o kilkanaście stopni wyższa - zamiast 70 stopni mamy aż 84 stopnie, i to wcale nie przy cichej pracy wentylatora. To oczywiście kwestia sposobu pomiaru temperatury, a także samego układu chłodzenia - spore pole do popisu będą mieli producenci kart.

Reasumując: mamy znacznie lepszą wydajność przy niższej mocy - o to chodzi! Jednak nowa grafika rozczarowuje, bo po ostatnich premierach procesorów graficznych Nvidii wszyscy spodziewali się produktu konkurencyjnego. Tymczasem w ofercie AMD takiego nie ma i być może już nie będzie (choć pojawiają się przecieki na temat RX 490). Jednak oficjalnie zapowiadane karty RX 470 i RX 460 to niższe modele.

Poza tym grafika zupełnie nie spełnia obietnic dotyczących efektywności energetycznej - po zmianie procesu oczekiwaliśmy karty cichej i chłodnej. Tymczasem RX 480 ciągnie prawie tyle samo prądu co poprzednik, przy tym bardzo się nagrzewa. Niewykluczone, że sporą rolę odgrywają w tym sterowniki - czy nie można zrobić ich raz, a porządnie?


Tagi: AMD, Radeon
Ocena:
Oceń:
Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
waple
waple
30 czerwca 2016, 10:29
Czytaliście zagraniczne portale? AMD nie spełnia norm PCI Express, teraz polskie zaczęły o tym pisać. Nie będę tego komentować, oby AMD szybko się tym zajęło, bo będzie kolejny dramat.
ptrick
ptrick
30 czerwca 2016, 00:03
No ale jakby nie patrzeć, przyszłością ma być dx 12 teraz, a w nim R480 jest bardziej przyszłościowy, więc jakiś tam plus jest.
waple
waple
29 czerwca 2016, 22:46
Gdyby nie nakręcali swoich układów jakie to one nie będą to bym nie był zawiedziony, ale szału dla mnie nie ma. Ja zawsze w AMD wierzyłem, ale już wiele razy strasznie robili hałas wokół swoich przyszłych premier i guzik z tego wychodziło. Oczywista sprawa, że to dopiero referent i pewnie wiele kwestii zostanie poprawionych, dlatego też nie jest tak, że zupełnie to skreślam, wierzę, że to się poprawi, ale liczyłem jednak na coś mocniejszego. Może i udana, bo jednak AMD ruszyło do przodu, skorzystało z wielu rzeczy, więc w złą stronę to nie idzie. Pożyjemy zobaczymy, lada chwila pojawią się autorskie wersje i będzie można już konkretnie to porównać.
pieterman09
pieterman09
29 czerwca 2016, 18:45
zgadza się , ta przebitka spadnie niedługo , stery poprawią i wyjdą niereferenty , przesadzacie trochę z tym zawodem.
ptrick
ptrick
29 czerwca 2016, 18:42
Tak naprawdę z 970 rywalizuje w dx 11, w dx12 gtx 970 pokonuje. W ten cenie, która jest, amd prezentuje niezły poziom. Pomijam fakt marży sklepów, która przebiła sugerowane ceny o 2 stówy. W innych krajach, przeliczając na nasze, R480 kosztuje ok 1k zł i w tej cenie wydajność ta nie jest zła.
pieterman09
pieterman09
29 czerwca 2016, 18:23
przecież to dopiero referenty i sterowniki beta , poziom 980 jest do osiągnięcia . Nie rozumiem czym tak jesteście zawiedzeni , to dość udana premiera moim zdaniem , bez fajerwerków ale udana.Po prostu za dużo oczekiwano , ja się nie nakręcałem i obiektywnie wyszło im nieźle , jak wyjdą sterowniki następne + niereferenty to zobaczycie że wcale źle nie jest , już teraz potrafi z gtx970 rywalizować , a będzie tylko lepiej :]
waple
waple
29 czerwca 2016, 18:06
AMD po raz kolejny dało ciała. Jestem zawiedziony tak jak Koledzy z redakcji, ponieważ z tego co szefostwo AMD zapowiadało, miała być petarda. Wielu Użytkownikom Forum polecałem przeczekać z kupnem zestawów czy kart graficznych, bo miało zapowiadać się bardzo ciekawie, ale jak to z AMD, słabo się skończyło. Cóż z tego, że niższy proces technologiczny i kompletnie przeprojektowana architektura, przynajmniej AMD tak twierdzi, skoro względem poprzedników wielkiego postępu nie ma. Nawet od starych Maxwellów, najpopularniejszego GTX 970, układ AMD jest bardziej prądożerny. O temperaturach i hałasie nawet nie wspominam. Kontynuując aspekt GTX970, nowe AMD miało być ponoć na wydajności 980, no właśnie, ponoć. Nie wiem jak skomentować to co AMD wypuściło. W każdym razie tytuł artykułu opisuje to co teraz odczuwam, niedosyt. Może to się zmieni po pojawieniu się na rynku układów autorskich, lecz raczej na wiele nie ma co liczyć. Dla mnie żaden postęp, a już na pewno nie w tej cenie. AMD osiągnęło teraz to, co Nvidia kawał czasu temu przy premierze GTX 970.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto