A A A

Rewolucja śmieciowa w Chinach

6 lipca 2019, 13:50 | Czytany 168
Władze Państwa Środka w wojnie przeciwko odpadom wytaczają ciężkie działa.
Rewolucja śmieciowa w Chinach

Dziś będzie o kubełkach i wiaderkach spod kuchennych zlewozmywaków. A w zasadzie o ich zawartości i o tym, co się z nią dzieje już poza chińskimi domami. Uhm... Wróć! Nie mogę wiedzieć, jak wygląda typowe – o ile takowe istnieje – gospodarstwo domowe w Chinach i gdzie oraz w jaki sposób mieszkańcy Państwa Środka przechowują odpadki.

Wiem jednak, że do niedawna kraj ten bez opamiętania wręcz przyjmował 45 proc. światowych odpadów plastikowych, nie mając odpowiedniej infrastruktury do ich przetwarzania. W 2017 roku jednak władze pierwszej gospodarki świata wprowadziły niemal całkowity zakaz importu śmieci. Nawiasem pisząc, mimo to społeczeństwo Chińskiej Republiki Ludowej jest w 28 procentach odpowiedzialne za zanieczyszczenie naszej planety plastikiem.

Rząd Chin nie dość, że zauważył nabrzmiewający w błyskawicznym tempie problem, to stosunkowo szybko podjął zdecydowane kroki. Zaraz, zaraz!, zaprotestujecie i zapytacie co ma wspólnego polityka „śmieciowa" z IT? Tutaj utnę spekulacje: absolutnie nie mam zamiaru pisać o odzysku kruszców szlachetnych i metali ziem rzadkich z komputerów i laptopów. Nie spodziewajcie się więc wyliczanek, że w tonie smartfonów jest ćwierć kilograma złota, 2,5 kg srebra itp.

Ten felieton będzie o tym „jak", a nie „co" – bo „gdzie" już wiadomo. Otóż przywódcy Komunistycznej Partii Chin zakasali rękawy swoich białych koszul w czerwone sierpy i młoty i wzięli się do roboty (rym częstochowski nie był zamierzony), wydając wojnę śmieciom. Przystąpiono do niej metodycznie i systemowo. Do szeroko zakrojonych i konsekwentnych działań na rzecz sortowania odpadów zaprzęgnięto zdobycze nauki i techniki: sztuczną inteligencję rozpoznającą obrazy, kody QR i apki w smartfonach.

I tak, np. w Szanghaju – jednym z największych miast na świecie - rozpoczęto obowiązkowy program sortowania śmieci. Niektóre szanghajskie osiedla zaczęły używać kodów QR do śledzenia śmieci. Każde gospodarstwo domowe zostało zobowiązane do dołączania do worków na śmieci unikatowego kodu, który jest skanowany w momencie dotarcia do sortowni odpadów.

Tak wygląda pierwsza linia frontu. Walka o czystsze Chiny toczy się też na tyłach śmieciowego wroga, którego uczy się rozpoznawać za pomocą aplikacji Alipay, Baidu i WeChat. W nich to zaimplementowano programy sortowania śmieci pomagające użytkownikom w podjęciu odpowiedniej decyzji. Zindeksowana baza licząca kilka tysięcy sklasyfikowanych odpadów „zaszyta" w apce bez wahania wskaże, jak potraktować i gdzie wyrzucić mokrą szmatę czy psią kupę zawiniętą w gazetę. Aby zaoszczędzić użytkownikom wpisywania tekstu, można posłużyć się głosowym wprowadzaniem danych lub sfotografować problematyczne śmieci.

A u nas? Lepiej. Znaczy: „lepiej nie mówić". Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (z 28 czerwca 2019) w ubiegłym roku zebrano „12,5 mln ton odpadów komunalnych (wzrost o 4,3 proc. w porównaniu z 2017 r.)", co przekłada się na 325 kg na polską głowę. Na szczęście ponad połowę śmieci (56,9 proc.), poddano odzyskowi – 7,1 mln ton. Wynik nie jest zły, choć gdybyśmy nie przekroczyli magicznych 50 procent, groziłyby Polsce wysokie kary nałożone przez Unię. Smutniejsze jest natomiast to, że władze dość niechętnie biorą się za bary z problemem. Owszem, w sklepach App Store i Google Play są rozmaite apki (np. infoSUEZ, Moje Odpady, Kiedy wywóz, Eco Harmonogram, Wywozik, Segregacja odpadów w Gdańsku czy Legnica segreguje), które zawierają harmonogram wywozu śmieci bądź pozwalają na zawiadamianie odpowiednich firm o możliwości odbioru kubłów. Mimo że dużo nam brakuje do Danii i Niemiec, których średni statystyczny mieszkaniec w ubiegłym roku wytworzył odpowiednio 777 i 627 kg śmieci, zaczynam się już martwić. Wygrzebiemy się spod tej, jak na razie, 325-kilogramowej góry?

zdjęcie: 123RF

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto