A A A

Rok chmury

2 stycznia 2015, 00:10 | Czytany 314
Mamy czas podsumowań minionego roku i przepowiedni dotyczących następnego. O ile te pierwsze to zazwyczaj to zazwyczaj wróżenie z fusów, o tyle podsumowania pozwalają w pewien sposób z dystansu spojrzeć na to co nas spotkało w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Rok chmury

Tym, co zasługuje na specjalną uwagę, czego znacznie gwałtownie wzrosło w ostatnim roku i co stało się naturalnym składnikiem naszej codzienności jest chmura. Chmura to słowo, a w zasadzie określenie bardzo modne, wręcz nadużywane w mediach. W 2014 roku chmura nie była czymś nowym, wręcz przeciwnie jednak jeszcze chwila i nikt o chmurze nie będzie mówił, tak jak nie podniecamy się żadnym powszednim zjawiskiem. Chmura bowiem gwałtownie powszednieje, nie jest już czymś ekscytującym. Z ewidentnej nowinki technicznej staje się czymś co jest normalnym i typowym składnikiem naszego otoczenia. I właśnie dlatego warto zauważyć i docenić ten moment przemiany.

Najbardziej użytecznym zastosowaniem chmury, które zrobiło się bardzo popularne jest słuchanie muzyki za pośrednictwem serwisów streamujących. Za mniej niż cenę jednej płyty w miesiącu mamy dostęp do olbrzymiej dyskografii. Kupowanie płyt, to w zasadzie teraz już wyłącznie domena kolekcjonerów.

Pierwotnym zastosowaniem chmury dla przeciętnego Kowalskiego było przechowywanie plików. Wada takiego rozwiązania, jak zresztą każdego chmurowego rozwiązania to konieczność dostępu do internetu. Zaleta - dostęp do plików z każdego urządzenia i miejsca. O ile z początku rozwiązanie takie było postrzegane jako nic nie dająca w praktyce, to obecnie - zwłaszcza po wojnach cenowych między Google, Microsoftem i Dropboxem, jest to naprawdę chętnie wykorzystywane rozwiązanie. Z pewnością ma to także związek z popularyzacją dostępu do sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Gratisowym miejscem w chmurze wielu dostawców sprzętu próbuje zrekompensować małą pojemność dysków rozmaitych urządzeń tabletów, smartfonów i laptopów. Darmowe gigabajty w Microsoftowym Onedrive, czy powiązanie z Dyskiem Google wielu usług Google - przede wszystkim poczty Gmail, sprawia, że korzystanie z chmury jest coraz bardziej wygodne i sensowne. Skrajnym przykładem promowania usług w chmurze są niedawno wprowadzone oficjalnie na polski rynek chromebooki - laptopy z systemem Chrome OS, które zasadniczo są jedynie internetowymi terminalami.

Popularność zdobywają też urządzenia, umożliwiające  stworzenie własnej chmury - w najnowszym PC Formacie 2/2014 publikujemy wyniki testów dwudyskowych NAS-ów. Każdy z nich umożliwia stworzenie własnej chmury, do której mamy dostęp za pośrednictwem smartfonowej aplikacji.

 

Jednak chmura to nie tylko wygoda i komfort dla użytkownika. Co najmniej połowa ubiegłorocznych informacji dotyczących chmury związana jest z bezpieczeństwem, a konkretnie z jego utratą. Głośne były afery dotyczące wycieku danych z usługi Apple, przejęcie haseł dostępu do Dropboxa, czy ataki na usługi sieciowe związane z konsolami Microsoftu i Sony. To pokazuje ciemną stronę chmury, z którą musimy się nauczyć żyć jeżeli nie chcemy rezygnować z coraz popularniejszych i wygodniejszych usług.

Podstawowym środkiem zabezpieczającym jest dobre hasło. Kolejnym - nie umieszczanie w sieci kompromitujących i poufnych treści w formie niezaszyfrowanej. Dla bezpieczeństwa dobrze jest przyjąć założenie, że wszystko co wrzucamy do sieci staje się publiczne, jeżeli nie od razu to w przyszłości. Wreszcie, ostatnim rozwiązaniem, które kiedyś wywoływałoby salwy śmiechu (Co robisz? - A nic, kopiuję internet) - jest backup ważnych danych na dysku lokalnym.

Chmura sama w sobie nie jest ani błogosławieństwem, ani narzędziem zła. to po prostu kolejny, logiczny etap rozwoju globalnej sieci, który musimy nauczyć się w bezpieczny dla siebie sposób wykorzystywać. Co mam nadzieję nastąpi w tym roku.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto