A A A

Ściągaj za darmo

6 lutego 2015, 12:20 | Czytany 1446
W najnowszym numerze PC Formatu znajdziesz kod promocyjny do serwisu Rapideo.pl. To wygodny sposób, żeby za darmo skorzystać z możliwości jakie dają konta typu premium kilkudziesięciu serwisów do przesyłania plików.
Ściągaj za darmo

Rapidshare, megaupload - to jedne z najlepiej znanych, choć już historyczne, bo o znikomej popularności lub nieistniejące (jak megaupload) serwisy umożliwiające umieszczanie dużych (po kilkanaście gigabajtów) plików i ich ściąganie. Dzisiaj istnieje kilkadziesiąt innych mniej lub bardziej popularnych serwisów tego typu, w których rzecz jasna nie wszystkie zamieszczone pliki są legalne.

Z korzystaniem z tego typu serwisów wiążą się dwie uciążliwości. Pierwsza to taka, że o ile wgrywanie plików na konto nie jest ograniczone jakimiś restrykcjami, poza rzecz jasna stosunkowo wolnym uploadem wynikającym z faktu, że większość użytkowników internetu korzysta z łącz asymetrycznych, w których predkość uploadu jest ok 10 razy mniejsza niż downloadu, to download z tych serwisów jest reglamentowany.  Zazwyczaj za darmo możemy ściągać plik bardzo wolno, co w wypadku dużych plików skutkuje ściąganiem przez cały dzień lub nawet dwa. Oczywiście można to obejść wykupując abonament, czyli tzw. konto premium, które w praktyce umożliwia ściąganie z pełną prędkością naszego łącza. Oczywiście są ograniczenia - zazwyczaj można ściągnąć nie więcej niż 15-20 GB dziennie, ale dla większości użytkowników nie jest to w praktyce uciążliwe.

Istotną uciążliwością jest za to rozdrobnienie rynku i jego fluktuacje. Po pierwsze nie opłaca się kupować długoterminowych, a co za tym idzie tańszych abonamentów, bo nikt nie zagwarantuje, ze za pół roku dany serwis w ogóle będzie istniał lub utrzyma swoją popularność. Po drugie nigdy nie masz pewności, czy znajomi nie podeślą ci linku do pliku umieszczonego w innym serwisie niż masz wykupione konto premium. A gdyby chcieć zapłacić za konta w kilku serwisach - robi się z tego całkiem pokaźna suma.

Na szczęście jest sposób, aby skutecznie pozbyć się tych dolegliwości. Wystarczy skorzystać nie z serwisu do przesyłania plików lecz z serwisu agregującego usługi wielu takich serwisów - np. Rapideo.pl. W ten sposób płacąc jeden abonament  zyskujesz dostęp do kont premium kilkudziesięciu serwisów. A co najciekawsze - teraz dzięki promocji PC Formatu możesz wypróbować Rapideo.pl zupełnie za darmo.

W najnowszym numerze PC Formatu - 3/2015 (w sprzedaży 2.2.2015-1.3.2015) znajdziesz kod promocyjny. Wystarczy zalogować się na swoje konto Rapideo.pl (lub stworzyć nowe konto i się na nie zalogować), przejść do zakładki „doładuj kodem" i wpisać ten kod. Kod daje dostęp do konta premium na 21 dni od chwili doładowania, co oznacza możliwość pobrania do 15 GB danych dziennie (czyli maksymalnie 21x15=315 GB). Niewykorzystany transfer z dni poprzednich sumuje się do maksymalnej wartości 25 GB. Kod można wykorzystać najpóźniej do 5 marca włącznie. Na jednym koncie można wykorzystać więcej niż jeden kod.

A jak wygląda legalności pobierania plików? W tej kwestii wypowiedział się prawnik, pani Monika Brzozowska adwokat z kancelarii PDBLegal, ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów i prawa autorskiego.

PCF: Jakie treści można legalnie pobierać z serwisów hostingowych?

M.B.: W prawie autorskim istnieje instytucja tzw. dozwolonego użytku publicznego. W jej ramach każdy użytkownik internetu może z serwisów hostingowych - zgodnie z prawem - pobierać rozpowszechnione utwory. Za rozpowszechniony uważa się utwór, który - za zgodą uprawnionego - został udostępniony publicznie (np. film był wyświetlany, muzyka została publicznie odegrana itp.). Ściągać można każdą kategorię rozpowszechnionego utworu: zdjęcia, pliki muzyczne, pliki wideo.

PCF: Kiedy można legalnie pobrać z serwisu hostingowego program komputerowy?

M.B.: Z serwisu hostingowego nie można legalnie pobrać programów komputerowych. Prawo autorskie nie pozwala na wykorzystanie (pobieranie) programów komputerowych w ramach tzw. użytku osobistego, jednak bardzo często w serwisach hostingowych pojawiają się takie programy, których autorzy zdecydowali o dalszym ich rozpowszechnianiu za darmo i bez konieczności podpisywania stosownych umów. Takie programy jak najbardziej można legalnie pobierać i rozpowszechniać, bo taka jest wola autora programu. Często autorzy wnoszą jedynie, by - w dalszym rozpowszechnianiu - podawać ich imię i nazwisko.

PCF: W jaki sposób można wykorzystywać pobrane pliki, by było to zgodne z polskim prawem?

M.B.: W zasadzie każdy rozpowszechniony utwór możemy legalnie pobrać, o ile będziemy z niego korzystać sami (lub w kręgu znajomych, rodziny), z wyłączeniem dalszego pokazywania publicznego. Zgodnie z prawem rodzina oraz znajomi również mogą korzystać z takiego ściągniętego pliku, ustawa przewiduje bowiem, że dozwolony użytek prywatny oznacza zarówno osobiste korzystanie, jak również wykorzystywanie przez krąg osób związanych stosunkiem pokrewieństwa, powinowactwa lub tzw. stosunkiem towarzyskim. W stosunku towarzyskim pozostają znajomi, którym - co do zasady - możemy np. skopiować film i następnie przekazać na płytce DVD. Z drugiej strony nie każdy, kto nas „lubi" na Facebooku, będzie naszym znajomym - muszą to być osoby faktycznie powiązane ze sobą towarzysko. Co więcej, prawo autorskie przewiduje, że pobrane z internetu pliki możemy, w niektórych przypadkach, rozpowszechniać publicznie. Można np. korzystać z prawa cytatu i rozpowszechniony plik (np. zdjęcie) umieszczać we własnym utworze. Oczywiście należy podać autora lub źródło i pamiętać, że cytowany utwór powinien mieć odpowiednie proporcje w stosunku do naszego własnego dzieła. Instytucje oświatowe (edukacyjne) mogą korzystać z rozpowszechnionych dzieł w ramach nauczania, np. odtwarzając podczas lekcji film ściągnięty z internetu.

UWAGA! Należy pamiętać, że serwisy hostujące nie są tym samym, co P2P (peer-to-peer). Korzystając z sieci P2P, np. za pośrednictwem programu uTorrent, ściągający jednocześnie rozpowszechnia plik, co jest zakazane w świetle obowiązującego prawa.

 

 

 


Tagi: p2p, torrenty
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
7 lutego 2015, 21:30
Rapideo jest super! :-)
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto