A A A

Siódemka nie dla Ryzena

12 lutego 2017, 20:30 | Czytany 27982
Mimo, że wciąż jest liderem popularności, każdy kopie pod nim dołki. Najnowszy cios przychodzi ze strony AMD. Zapowiadany nowy procesor tej firmy - Ryzen, nie będzie wspierał systemu Widnows 7
Siódemka nie dla Ryzena

Na przełomie lutego i marca, podczas lub nawet przed targami Game Developers Conference 2017 może mieć (to jeszcze nic pewnego) miejsce premiera najnowszych procesorów firmy AMD o nazwie Ryzen. To sprzęt, na który wszyscy czekają z zapartym tchem. Ostatnia generacja procesorów AMD niestety nie była specjalnie udana i w efekcie w segmencie wydajnych procesorów na rynku pozostał Intel praktycznie bez żadnej konkurencji.

A że brak konkurencji jest najgorszy przede wszystkim dla klientów końcowych, czyli zwykłych użytkowników nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć co się dzieje na rynku. Ceny układów Intela przestały spadać, zwolniło się tez tempo prac nad nowymi modelami. Intel z dwuletniego przeszedł na trzyletni cykl produkcyjny. Z punktu widzenia firmy jest to praktyka zupełnie zrozumiała. Po co obniżać ceny i pracować nad nowymi produktami, skoro nie czuć na kartu oddechu konkurencji.

Kolejnym powodem, dla którego czekamy na Ryzena jest chęć zobaczenie wreszcie jakiegoś naprawdę udanego układu od AMD. Układu, który spowoduje, że firma przestanie sie zwijać i wróci do dni minionej chwały. Obecne dokonania niestety nie napawają optymizmem. Jak już wspomniałem aktualna generacja CPU dorównuje zaledwie core i3, natomiast najnowsze grafiki nie dość, że mimo wszystko nieznacznie przegrywają z produktami Nvidii, to znów najszybszy produkt AMD dorównuje zaledwie takiemu średniemu od Nvidii.

Jedynym jasnym punktem w działaniach AMD jest praktyczne zmonopolizowanie rynku konsol do gier. Dobrze wiedzieć, że jest coś w czym Czerwoni wciąż są najlepsi.

Na temat nowego procesora wiadomo jak na razie niewiele, mimo że AMD podało już nieco, bardzo ciekawych swoją drogą, danych. Niestety w zapewnienia i obietnice tej firmy dotyczące nowych produktów nikt już od dawna nie wierzy. Wielokrotnie już widzieliśmy jak obietnice brutalnie giną weryfikowane przez wyniki benchmarków. Dlatego tym razem brak w sieci zachwytu nad specyfikacją nowego produktu. Wszyscy wstrzymują się z opinią do czasu, aż dostaną układ w swoje ręce i przetestują go.

Tym jednak co już wiadomo i co bynajmniej nie przysporzy AMD zwolenników jest fakt, że Ryzen nie będzie miał wsparcia ze strony Windows 7. Choć na całym świecie jest to nadal najpopularniejszy system (wykorzystuje go wg. Netmarketshare.com 47% komputerów, podczas gdy Windows 10 - 25 %, a Ósemkę 8,5 %), to w AMD doszli do wniosku, że jest to na tyle stary i mało przyszłościowy system, że nie opłaca się inwestować w prace mające zapewnić temu systemowi możliwość korzystania z najnowszych rozwiązań w jakie Ryzen będzie wyposażony. Sterowniki i wsparcie techniczne dla tego procesora będzie dostępne wyłącznie dla Windows 10 i prawdopodobnie dla Linuksa.

Co prawda Siódemka ma sie uruchamiać i działać na nowym procesorze, być może nawet stabilnie, jednak brakować będzie wsparcia dla wszystkich nowych technologii wpakowanych w ten CPU. Z pewnością szlag trafi optymalizację energetyczną i wydajnościową, być może coś więcej. Tak czy inaczej, ci którzy planują zakup nowego układu od AMD powinni oswajać sie z myślą o przejsci na najnowszy system Microsoftu.

Na zakończenie - zanim odsądzicie AMD od czci i wiary. Dokładnie to samo ma zamiar zrobić z układami z serii Kaby Lake Intel. Czas Windows 7 zaczyna się gwałtownie kurczyć.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Rincewind
Rincewind
14 lutego 2017, 10:32
Nie uwiera Cię Twoja czapeczka z folii aluminiowej?
avatar
hrabia2000
14 lutego 2017, 10:15
procesory amd athlon z jednym rdzeniem idealnie pracowały z oprogramowaniem 16 bitowym i 32 bitowym, zwiększanie megaherców było bardzo proste utrzymując temperaturę 35 stopni celcjusza z zamontowanym małym radiatorem i wiatrakiem, nowe procesory amd ryzen będą wspierane sterownikami tylko dla systemów linux i windows 10 z jednej przyczyny, zmiany na całej ziemi zmierzające w kierunku globalnego szpiegowania wszystkich ludzi wykorzystując systemy linux i windows 10
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto