A A A

Sony Xperia Z1 Compact – zaczynamy test

6 lutego 2014, 12:40 | Czytany 8363
Dotarł do nas nowy smartfon Sony - Xperia Z1 Compact. Jakie są nasze pierwsze wrażenia?
Sony Xperia Z1 Compact – zaczynamy test

Modę na miniaturowego wersje topowych smartfonów zapoczątkował Samsung wypuszczając Galaxy S3 mini. Tym tropem poszło HTC z modelem One mini a teraz dołączyło do nich Sony. Japoński koncern przyjął jednak inną taktykę niż koreański i tajwański konkurent. Ci producenci zdecydowali się wyposażyć wersje mini swoich smartfonów w znacznie słabsze podzespoły niż te posiadane przez „dorosłe" modele. Tymczasem Sony zamknął znakomite podzespoły modelu Z1 w mniejszej obudowie, z jedną zmianą - rozdzielczość ekranu obniżono z Full HD do HD, co w przypadku ekranu o przekątnej 4,3 cala jest zrozumiałe.

Taka strategia pozycjonuje Z1 Compact w całkowicie innej grupie cenowej a co za tym idzie docelowej. Smartfon kosztuje aż 1999 zł - 600 zł więcej niż Galaxy S4 mini. Postępowanie Sony wydaje się logiczne. Zamiast bezpośredniej konkurencji, firma eksploruje dotychczas słabo zagospodarowany fragment rynku - małych ale drogich i bardzo wydajnych smartfonów.

Z1 Compact wygląda jak pomniejszy model Z1. Podobieństwo jest uderzające. Ten sam kształt obudowy pokrytej szkłem, które błyskawicznie pokrywa się odciskami placów i dłoni; identyczny okrągły przycisk blokady ekranu; bardzo podobna lokalizacja klawiszy głośności, które w przypadku modelu Compact znajdują się zdecydowanie zbyt nisko na obudowie.

Xperia Z1 - widok z boku

Jak większy brat Compact jest odporny na zalanie oraz zabrudzenie - spełnia normę IP58. Oznacza to, że wszystkie gniazda smartfonu - wyłączając wyjście słuchawkowe - są ukryte pod szczelnymi zaślepkami.

Interfejs smartfonu to autorskie rozwiązanie Sony. Niemal wszystkie okna poddano większej lub mniejszej modyfikacji. Największą zmianą w stosunku do „gołego" Androida jest możliwość otwierania specjalnie przygotowanych aplikacji w oknie. Z drugiej strony interfejs Sony marnuje potencjał ekranu blokady, na którym nie znajdziesz ikon aplikacji a informacje o nieodebranych połączeniach są bardzo skromne. Pod tym względem konkurencja poszła znacznie dalej.

Pierwsze pomiary wydajności pokazują ogrom mocy drzemiącej w czterordzeniowym procesorze Snapdragon 800 o bardzo wysokim taktowaniu 2,2 GHz. Choć nie zakończyliśmy jeszcze testu wydajności akumulatora tu również spodziewamy się dobrego wyniku.

Póki co rozczarowuje nas jakość zdjęć wykonanych aparatem z matrycą 20 Mpix. Zdjęcia wychodzą zdecydowanie nieostre (akceptowalną jakość ma tylko środek kadru). Aplikacja aparatu ma jednak ogromną ilość ustawień, które musimy jeszcze rozgryźć. Być może przy odpowiednich ustawieniach jakość zdjęć wzrośnie.

O tym jak ostatecznie oceniliśmy aparat Z1 Compact przeczytasz w najbliższym numerze PC Formatu - w kioskach 3 marca. Tam też znajdziesz pełne wyniki testu najnowszego smartfonu Sony.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto