A A A

Synology DSM 6.0 to wirtualne biuro

13 czerwca 2016, 10:10 | Czytany 464
W PC Formacie wielokrotnie podejmowaliśmy temat dysków sieciowych (NAS), a ostatnio również ich systemów operacyjnych. Jednak coraz większa liczba funkcji nie pozwala opisać pełni ich możliwości, nawet w zakresie prostych funkcji. Dlatego jako uzupełnienie prezentujemy listę wybranych nowości systemu Synology DSM 6.0 - informacje przydadzą się osobom, które mają NAS tego producenta albo zamierzają go kupić.
Synology DSM 6.0 to wirtualne biuro

Urządzenia i systemy operacyjne dwóch wiodących producentów, czyli Synology oraz QNAP, są bardzo zbliżone, ale mają także sporo cech szczególnych. Jednym z takich wyróżników Synology jest pakiet oprogramowania biurowego, dzięki któremu w domu lub firmie można mieć dostęp do wirtualnego środowiska. Oto kilka przykładów.

Przeglądarka dokumentów

Audio Station, Photo Station i Video Station to standardowe pakiety systemu Synology DSM - pozwalają słuchać muzyki, oglądać zdjęcia oraz filmy. W systemie pojawiła się także przeglądarka PDF, która ostatecznie stała się Przeglądarką dokumentów - pakiet nosi taką właśnie nazwę.

Przeglądarka dokumentów jest dostępna jako niezależna aplikacja w menu głównym. Po jej uruchomieniu (otwiera się w nowej karcie przeglądarki) można otworzyć dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje w formacie MS Office, OpenXML, a także OpenDocument. Przeglądarka otwiera także pliki PDF.

Synology DSM 6.0

Do funkcji Przeglądarki dokumentów należy wyszukiwanie tekstu, drukowanie, udostępnianie (przez usługę QuickConnect), a także zmiana widoku (powiększenie, obrót). Minusem jest oczywiście to, że dokumenty nie wyglądają tak samo, jak w pakietach biurowych (brak czcionek, funkcji, makr itd.), a także brak możliwości otwierania dużych dokumentów.

Przeglądarka dokumentów jest dostępna z poziomu File Station: do otwarcia pliku z menu kontekstowego można wybrać właśnie ją, ewentualnie Microsoft Office Online lub Google Docs.

Synology DSM 6.0

SpreadSheet

Nową aplikacją, która pojawiła się w systemie DSM 6.0, jest SpreadSheet. Również jest dostępna z poziomu File Station, albo jako niezależna aplikacja.

Synology DSM 6.0

Ma podstawowe funkcje przetwarzania danych (filtrowanie, sortowanie, weryfikacja, ukrywanie wierszy i kolumn) oraz formatowania (numeracja, krój, kolor, obramowanie, wyrównanie, formatowanie warunkowe itp.). Do ciekawych funkcji należy szyfrowanie, tagowanie (znaczniki) i oznaczanie gwiazdką dokumentów, ich udostępnianie innym użytkownikom DSM i publicznie (przez QuickConnect, Google+, Facebooka i inne sieci społecznościowe).

Aplikacje SpreadSheet jest zupełnie nowa, więc ma spore wady, do których należy na przykład brak możliwości robienia wykresów (można jedynie wstawić obrazek). Poza tym nie widzi bezpośrednio dokumentów na dyskach urządzenia, trzeba je importować pojedynczo.

Indeksowanie plików

Synology DSM ma również świetne funkcje indeksowania plików, choć nie są one tak wyeksponowane jak w przypadku QNAP (aplikacja Qsirch). W pierwszej kolejności należy przejść do Panelu sterowania, wybrać Usługa indeksowania i włączyć indeksowanie odpowiednich folderów. Później, w aplikacji File Station, należy rozwinąć opcje wyszukiwania (domyślnie jest to tylko filtr). Jeśli zaznaczono Włącz przeszukiwanie zawartości plików, można przeszukiwać dowolne dokumenty (tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, PDF-y) według treści.

Synology DSM 6.0

Z kolei wyszukiwanie multimediów obejmuje tagi w plikach dźwiękowych i filmach (tytuł, wykonawca, gatunek), a także informacje zaszyte w zdjęciach (np. model aparatu, którym wykonano zdjęcie).

Dodatkowo opcje wyszukiwania pozwalają wybrać typ pliku, datę modyfikacji, rozmiar czy właściciela lub grupę, więc dotarcie do informacji okazuje się prostsze, niż można przypuszczać.

Żądanie pliku

Ogromnym ułatwieniem dla wielu użytkowników domowych, a tym bardziej dla firm, będzie funkcja żądania pliku. Służy do przesyłania plików, ale działa odwrotnie niż powszechnie stosowane metody. Standardowo posiadacz pliku powinien wrzucić go na serwer (np. FTP) czy usługi chmurowej (np. Dropbox), a następnie wysłać link do odbiorcy, by ten mógł pobrać plik. Tymczasem w DSM to odbiorca (właściciel serwera) może wysłać link do posiadacza pliku. Ten ostatni, posługując się linkiem, wgrywa plik na serwer NAS, nawet nie mając na nim konta.

Cała operacja jest banalnie prosta, odbywa się w dwóch krokach. Mając konto w systemie DSM, wystarczy utworzyć pusty folder, z jego menu kontekstowego wybrać funkcję Utwórz żądanie pliku. Link do folderu jest tworzony automatycznie, ewentualnie można podać jego okres ważności (przedział czasowy), liczbę zezwoleń na dostęp, ewentualnie zabezpieczyć go hasłem. Link można wysłać e-mailem, umieścić na stronie internetowej czy w serwisie społecznościowym. Osoba dysponująca linkiem widzi taką stronę:

Synology DSM 6.0

Przeciągając pliki w odpowiednie pole albo wybierając z okienka eksploratora, posiadacz plików z łatwością umieści je bezpośrednio na serwerze NAS, bez kombinowania z serwerami FTP, usługami udostępniania plików czy chmurami.

MailPlus

Nowością w Synology DSM jest również system pocztowy MailPlus (serwer oraz klient). Uruchomienie systemu jest proste, wystarczy zainstalować oba pakiety, ustawić uprawnienia poszczególnych użytkowników do aplikacji MailPlus, a w serwerze aktywować konta tych użytkowników. Warto wiedzieć, że standardowo serwer ma tylko 5 licencji, więc wystarczy do domu lub małej firmy. W razie potrzeb, dodatkowe licencje kupuje się w pakietach po 5 albo 20 sztuk, ale są one dość drogie - około 100 lub 400 dolarów na rok.

Po stronie serwera są dostępne oczywiście protokoły SMTP i POP3 (również przez SSL/TLS), filtr antyspamowy i antywirusowy, filtr załączników, Message Content Protection, autoresponder itp. Administrator ma także podgląd na obciążenie serwera, stan kolejki, dzienniki zdarzeń itp.

Synology DSM 6.0

Jeśli chodzi o stronę użytkową, do dyspozycji jest podobny do Gmaila, intuicyjny interfejs w przeglądarce internetowej. Wiadomości można przeszukiwać, oznaczać gwiazdką lub etykietami, przenosić do dowolnych folderów i archiwizować. Tworzenie wiadomości obejmuje ich formatowanie, wstawianie odsyłaczy, grafiki i naklejek.

Synology DSM 6.0

Wszystkie wymienione funkcje powodują, że Synology DSM jest nie tylko bardzo dobrym systemem do zarządzania pamięcią masową, ale zmierza w kierunku coraz lepszego środowiska do pracy biurowej.


Tagi: NAS, Synology
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto