A A A

Twój smartfon działa za krótko bez ładowania? Da się coś z tym zrobić!

8 czerwca 2016, 16:20 | Czytany 2042
Krótki czas działania na akumulatorze to poważny problem większości smartfonów. Na szczęście producentom sprzętu udało się częściowo go rozwiązać.
Twój smartfon działa za krótko bez ładowania? Da się coś z tym zrobić!

Jedną z największych wad dostępnych na rynku urządzeń mobilnych jest ich krótki czas działania bez ładowania. Zdecydowana większość smartfonów dostępnych na rynku może działać zaledwie przez kilkanaście godzin, następnie wymagają podłączenia do ładowarki. Okazuje się, że nie jest to tak duży problem, jak może się wydawać. To zasługa niektórych producentów sprzętu, którzy znaleźli sposób na zminimalizowanie tej wady.

Gdy zaczynałem używać smartfonu LG G5, byłem poważnie rozczarowany jego krótkim czasem pracy bez ładowania. Sprzęt ten ma niezbyt pokaźny akumulator o pojemności 2800 mAh. Wystarczał on zaledwie na jeden dzień typowej aktywności obejmującej dzwonienie, korzystanie z komunikatorów, przeglądanie sieci oraz robienie zdjęć. Bardziej zaawansowane czynności, takie jak uruchamianie wymagających gier, strumieniowanie muzyki i filmów oraz korzystanie z lokalizacji przez dłuższy czas sprawiały, że akumulator ginął w mgnieniu oka.

Jestem przekonany, że doświadczył tego każdy z nas, bo akumulatory w zdecydowanej większości smartfonów dzielą się na złe i gorsze.

Pokaźnymi ogniwami może pochwalić się zaledwie ułamek wszystkich sprzętów, a z najnowszych smartfonów tego typu można pochwalić przede wszystkim Asus Zenfone Max. Mała dostępność tego typu urządzeń wynika przede wszystkim z tego, że kupujemy sprzęt oczami. Chcemy używać ładnych, smukłych sprzętów i producenci o tym dobrze wiedzą. Niestety nie dysponujemy zaawansowaną technologią produkcji akumulatorów i nie potrafimy upakować dużych ogniw w małej obudowie. Co więcej, prawdopodobnie to nie zmieni się przez długi czas, więc problem krótkiego czasu pracy należy rozwiązywać w inny sposób.

Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się technologie szybkiego ładowania. Fast Charge zaimplementowany w ładowarkach USB-C, Pump Express Plus od Mediateka, Super VOOC Flash Charge autorstwa Oppo oraz najpopularniejszy Quick Charge od Qualcomma sprawiają, że smartfon można naładować już w kilkadziesiąt minut.

Mój LG G5 wspiera technologię Qualcomm Quick Charge w najnowszej wersji 3.0 i naładowanie go zajmuje mniej niż godzinę. Bardzo często podłączam telefon do gniazdka, gdy ma pewien zapas energii i naładowanie go zajmuje wtedy zaledwie pół godziny, chwila moment. Technologie te są coraz częściej wspierane nie tylko przez tradycyjne ładowarki, ale też przez powerbanki. Dzięki temu można z niej korzystać w każdych warunkach, a po rozładowaniu urządzenia nie trzeba "wisieć na kablu" zbyt długo.

Co więcej, korzystania z kabla da się niemal całkowicie uniknąć.

Wystarczy tylko mieć drugi akumulator do smartfona. Niestety obecnie coraz mniej urządzeń pozwala na samodzielną wymianę ogniw. Z urządzeń z najwyższej półki dostępnych na polskim rynku pozwala na to wyłącznie LG G5. Co więcej, Koreańczycy wprowadzili do sprzedaży obudowę-powerbank. Można w niej umieścić akumulator i naładować go za pomocą drugiej ładowarki. Następnie takiego powerbanka można użyć do ładowania innych sprzętów lub wyjąć z niego akumulator i umieścić w LG G5. W przypadku telefonów, w których wymiana ogniw nie jest oficjalnie dozwolona, pomoże stosowanie obudowy z wbudowanym akumulatorem. Taki sprzęt w ofercie mają Samsung i Apple. Dodatkowo nieoficjalne akcesoria tego typu można dokupić do każdego popularnego smartfonu.

Jest wiele innych sposobów pomagających w przedłużeniu czasu pracy smartfonu, ale nie są one tak dobre, jak wyżej wymienione. Z własnych doświadczeń dodam, że zdecydowanie nie warto inwestować w mobilne ładowarki słoneczne. Cechują się one niską wydajnością, ale nie jest to jedyna ich wada. Niestabilne napięcie zapewniane przez nie może zmniejszyć żywotność ogniw zainstalowanych w smartfonie, a w dłuższej perspektywie je uszkodzić. Właśnie dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest korzystać z wyżej wymienionych, bardziej sprawdzonych rozwiązań.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
geekboy68k
geekboy68k
8 czerwca 2016, 22:00
Telefon z wymienną baterią? Wow, jak oni na to wpadli... :O
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto