A A A

Uwaga na apteki

5 lipca 2020, 08:10 | Czytany 107
Aplikacja „Recepty Gemini” będzie przekazywać dane pacjentów Amazonowi i Microsoftowi?
Uwaga na apteki

Pod koniec czerwca "Gazeta Prawna" opublikowała na swoich stronach alarmujący artykuł o równie zatrważającym tytule: „E-recepta w służbie sieci aptek. Korporacje poznają najwrażliwsze informacje". Dwóch dziennikarzy zagłębiło się w tematykę recept elektronicznych i „wywęszyło", że Gemini – licząca 177 aptek stacjonarnych sieciówka – „chce przetwarzać dane medyczne z e-recept dzięki specjalnej aplikacji". Według autorów doniesienia zarówno Naczelna Izba Aptekarska jak i Urząd Ochrony Danych Osobowych wyrażają obawy względem zamiarów firmy handlującej lekami. Zdaniem przedstawicieli obydwu instytucji Gemini przetwarzając dane z e-recept bez przeszkód uzyska informacje którzy pacjenci leczą się na jakie dolegliwości. Co więcej, mając dostęp do tego typu danych, będzie w stanie stworzyć „wirtualną kopię pacjenta, która na rynku jest bezcenna dla firm ubezpieczeniowych czy banków" – uważają dziennikarze GP.

Oczywiście przedstawiciele firmy tłumaczą się chęcią poprawy usług i dostosowaniem do potrzeb osób kupujących lekarstwa. Być może tak jest, ale wygląda na to, że takie stanowisko jest półprawdą. Otóż, w polityce prywatności „Recepty Gemini" widnieje punkt traktujący o prawie związanym z przetwarzaniem danych osobowych, który zawiera zapis, że pozyskane dane pacjenta/klienta mogą być przekazywane Amazonowi i Microsoftowi. I tu krótkie wyjaśnienie: gigant handlu internetowego już kilka lat temu kupił w USA jedną z największych aptek online'owych – PillPack i od tego momentu okresowo pojawiają się pogłoski o wejściu koncernu Jeffa Bezosa na europejski rynek aptek.

Podobnie jak dziennikarze GP i aktywiści z Fundacji Panoptykon zastanawiam się w jakim celu apteka zamierza przekazywać koncernom dane swoich klientów? Czy zgoda na profilowanie, do której zachęca się użytkownika aplikacji, jest ważna, skoro kupujący nie wie na co wyraża zgodę? A może po prostu Gemini tylko trzyma dane pacjentów w chmurze Amazonu i Microsoftu? I nie handluje wrażliwymi informacjami? Chciałbym w to wierzyć.

fot. 123RF


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto