A A A

Uwaga na apteki [Uaktualnienie 2]

5 lipca 2020, 08:10 | Czytany 188
Aplikacja „Recepty Gemini” będzie przekazywać dane pacjentów Amazonowi i Microsoftowi? [Uaktualnienie 2]
Uwaga na apteki [Uaktualnienie 2]

Pod koniec czerwca "Gazeta Prawna" opublikowała na swoich stronach alarmujący artykuł o równie zatrważającym tytule: „E-recepta w służbie sieci aptek. Korporacje poznają najwrażliwsze informacje". Dwóch dziennikarzy zagłębiło się w tematykę recept elektronicznych i „wywęszyło", że Gemini – licząca 177 aptek stacjonarnych sieciówka – „chce przetwarzać dane medyczne z e-recept dzięki specjalnej aplikacji". Według autorów doniesienia zarówno Naczelna Izba Aptekarska (Urząd Ochrony Danych Osobowych bada sprawę) wyraża obawy względem zamiarów firmy handlującej lekami. Zdaniem przedstawicieli pierwszej obydwu instytucji Gemini przetwarzając dane z e-recept bez przeszkód uzyska informacje którzy pacjenci leczą się na jakie dolegliwości. Co więcej, mając dostęp do tego typu danych, będzie w stanie stworzyć „wirtualną kopię pacjenta, która na rynku jest bezcenna dla firm ubezpieczeniowych czy banków" – uważają dziennikarze GP.

Oczywiście przedstawiciele firmy tłumaczą się chęcią poprawy usług i dostosowaniem do potrzeb osób kupujących lekarstwa. Być może tak jest, ale wygląda na to, że takie stanowisko jest półprawdą. Otóż, w polityce prywatności „Recepty Gemini" widnieje punkt traktujący o prawie związanym z przetwarzaniem danych osobowych, który zawiera zapis, że pozyskane dane pacjenta/klienta mogą być przekazywane Amazonowi i Microsoftowi. I tu krótkie wyjaśnienie: gigant handlu internetowego już kilka lat temu kupił w USA jedną z największych aptek online'owych – PillPack i od tego momentu okresowo pojawiają się pogłoski o wejściu koncernu Jeffa Bezosa na europejski rynek aptek.

Podobnie jak dziennikarze GP i aktywiści z Fundacji Panoptykon zastanawiam się w jakim celu apteka zamierza przekazywać koncernom dane swoich klientów? Czy zgoda na profilowanie, do której zachęca się użytkownika aplikacji, jest ważna, skoro kupujący nie wie na co wyraża zgodę? A może po prostu Gemini tylko trzyma dane pacjentów w chmurze Amazonu i Microsoftu? I nie handluje wrażliwymi informacjami? Chciałbym w to wierzyć.

 

[Uaktualnienie]

 

Na początku grudnia 2021 roku do mojej skrzynki pocztowej trafiło pismo z Kancelarii Leśnodorskiego, Ślusarka i Wspólników, w którym dwójka adwokatów reprezentujących spółkę Gemini Apps wzywa naszą redakcję do usunięcia powyższego felietonu. W nadesłanym piśmie powołują się na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z 5 listopada, w którym to dokumencie Naczelnej Izbie Aptekarskiej nakazuje się zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. W skrócie: chodzi o to, że spółka Gemini Apps z Gdańska wytoczyła sprawę NIA o to, że pozwana twierdzi, iż apka "w sposób nieuprawniony pobiera dane z systemu E-Zdrowie (P1) oraz gromadzi dane o stanie zdrowia pacjentów i profiluje te dane w sposób niezgodny z prawem".

Z lektury mojego felietonu w żaden sposób nie wynika, to, co było przedmiotem rozprawy sądowej. Nie twierdziłem bowiem, że apka pozyskuje dane nt. pacjentów w sposób nielegalny, tylko odnosiłem się do cytowanych źródeł (Dziennik Gazeta Prawna – dostęp 10 XII 2020, Fundacja Panoptykon – dostęp 10 XII 2020), wyrażając jedynie obawę o dane pacjentów posługujących się apką Gemini.

Co ciekawe, obydwa źródłowe serwisy nie usunęły opublikowanych pod koniec czerwca wpisów, czego żądają prawnicy reprezentujący spółkę Gemini Apps.

Zachęcam czytelników do zapoznania się z galerią zdjęć towarzyszącą niniejszemu wpisowi.

fot. 123RF


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
roomak68
10 grudnia 2020, 16:42
Takie straszenie tylko te obawy wzmacnia. Recepty Gemini nie idźcie tą drogą.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto