A A A

W europejskich samolotach internet o przepusowości 75 Mbps, a Pendolino wciąż bez Wi-Fi

6 lutego 2018, 12:20 | Czytany 570
Jeszcze w tym roku pasażerowie kilku europejskich linii lotniczych będą mieli możliwość skorzystania z szybkiej sieci na pokładach samolotów.
W europejskich samolotach internet o przepusowości 75 Mbps, a Pendolino wciąż bez Wi-Fi

Trójka firm: Inmarsat Aviation, Nokia oraz narodowy niemiecki operator telefonii komórkowej, Deutsche Telekom, rozpoczęła testy szybkiego internetu na pokładach samolotów. Europejska Sieć Lotnicza (European Aviation Network, EAN) składa się z niespełna 300 stacji bazowych LTE rozmieszczonych na terenie 30 krajów Europy: od północnej Szwecji po greckie wyspy i od Lizbony po Bukareszt. Każdy nadajnik ma zasięg około 150 kilometrów. Stosunkowo gęsta sieć zapewni pasażerom samolotów lecących z prędkością do 1200 km/h na pułapie 10 tys. metrów dostęp do internetu. „Podniebne" łącza mają mieć docelową przepływność 75 Mbps. Uruchomienie usługi ma nastąpić w pierwszej połowie tego roku. Pierwszymi pasażerami, którzy będą mogli skorzystać z nowej technologii zostaną klienci linii British Airways, Iberia, Aer Lingus, Vueling i Lufthansa.

Z pokładowego Wi-Fi można od dawna korzystać m.in. w Lufthanzie, Norwegian Air Shuttle (bezpłatnie!), SAS-ie, SWISS-ie i Emirates (przy pewnych ograniczeniach za darmo). Nie jest to - co prawda - LTE, ale w zupełności wystarczy do sprawdzenia poczty i przeglądania stron WWW.

Mimo że internet w samolotach pasażerskich nie jest nowością, to (jak widać) wciąż nie ma go trzech najpopularniejszych w Polsce przewoźników: LOT, Ryanair i Wizz Air. Ba! Piszę tu o statkach powietrznych i o najnowszej technologii, a tymczasem sieci Wi-Fi nie uświadczysz w większości pociągów ekspresowych spółki PKP Intercity. Zabawne wydaje się jednak to, że Pendolino - duma naszych kolei, wciąż nie ma na pokładzie darmowego internetu. Na początku stycznia tego roku Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, zapowiedział, że sieć we ekspresowych flagowcach pojawi się... za rok. Zobaczymy ile warte są obietnice przedstawiciela rządu. Ciekaw jestem czy min. Adamczyk wie, że specyficzna konstrukcja włoskich pociągów powoduje tłumienie sygnału telefonów komórkowych. W niebiesko-srebrnych wagonach trudno jest nawet porozmawiać, nie mówiąc o pracy z laptopem w internecie...

Zdjęcia pochodzą ze źródła: Deutsche Telekom


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
21 lutego 2018, 10:54
Przy prędkościach osiąganych przez szybkie pojazdy (nawet zwykłe pociągi IC), nawet najlepsze LTE może nie osiągnąć dobrych trasferów. 75 Mb/s to super założenie, jak na takie warunki.
avatar
~Anonim
21 lutego 2018, 10:48
Witam! W dzisiejszych czasach, kiedy są LTE i światłowody o przepustowości 100 - 500 Mbit/s., to 75 Mbit/s. wydaje się troszkę mało. Nawet jak na Internet w samolotach czy "Pendolino" :P .
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto