A A A

W gąszczu opcji i ustawień

11 sierpnia 2014, 08:55 | Czytany 10034
Ekran ustawień to miejsce rzadko odwiedzane przez posiadaczy smartfonów. Mało kto zna jego budowę na pamięć więc, kiedy już trzeba z niego skorzystać, warto aby miał przejrzystą i logiczną konstrukcję. Jeśli nie zadba o to producent urządzenia, użytkownik otrzyma narzędzie, którego obsługa sprawi sporo kłopotu. Tak jest w modelu Lumia 930, który właśnie mamy okazję testować. Ale przykład smartfonu Nokii nie jest odosobniony.
W gąszczu opcji i ustawień

W Lumii 930, problem z ekranem ustawień widać nad wyraz dobrze - liczy aż 45 pozycji. Na dodatek nie zawiera żadnych ikon czy elementów graficznych - jedynie sam tekst (taki wygląd interfejsu obmyślił Microsoft). Na dodatek projektanci popełnili rażące błędy w konstrukcji menu. Część opcji zawiera tylko jedną funkcję. np. po kliknięciu w opcję „obrót ekranu" otwiera się menu z tylko jednym przełącznikiem - reszta ekranu jest pusta. Ta funkcja to także dobry przykład na nieprecyzyjny opis niektórych opcji. Na ekranie ustawień Lumii 930 znajdziesz, np. pozycję „komórkowe+SIM", „wyświetl mój ekran", „sieć+", „dotknij", „wyświetl". Do czego służą starają się wyjaśnić umieszczone obok opisy, ale nie zawsze są wystarczająco precyzyjne. Skutek jest taki, że skołowany użytkownik zastanawia się czy ustawień jasności ekranu powinien szukać w menu „wyświetl" czy „wyświetl mój ekran" (a tak naprawdę ta opcja znajduje się w jeszcze innym miejscu).

Ekran ustawień w smartfonie Lumia 930

Na ekranie ustawień znalazły się też opcje, z których użytkownik prawdopodobnie nigdy nie skorzysta, np. „id. treści reklamowych" - producent powinien je zgrupować i schować w jednym wspólnym menu.

Pozostałe systemy operacyjne prezentują troszkę inne podejście do konstrukcji ekranu ustawień. W iOS menu jest wielopoziomowe. Takie rozwiązanie pozwala, zachować porządek ale część funkcji jest bardzo głęboko schowana w strukturze menu. Na dodatek umiejscowienie niektórych opcji nie jest do końca intuicyjne. Główny ekran ustawień w iOS szybko się wydłuża w miarę instalowania kolejnych aplikacji. Każda z nich otrzymuje własne, osobne menu więc z odnalezieniem szukanej opcji nie ma problemu.

Ekran ustawień w systemie iOS

W systemie Microsoftu ustawieniom aplikacji poświęcono osobną zakładkę na ekranie ustawień. To dobry zabieg. Może projektanci powinni pomyśleć o stworzeniu jeszcze jednej zakładki na rzadziej wykorzystywanej opcje systemu Windows Phone.

W ustawieniach systemu Android nie poświęca ani centymetra opcjom poszczególnych aplikacji. Te dostępne są bezpośrednio w programach. Mi.in. dzięki temu ekran ustawień w Androidzie jest aktualnie najbardziej funkcjonalny wśród wszystkich mobilnych systemów. Jego struktura rzadko odwołuje się do wielu poziomów, z których korzysta iOS. I, w przeciwieństwie do Windows Phone, zawiera tylko niezbędne elementy. Dodatkowym ułatwieniem są przełączniki najprzydatniejszych funkcji.

Część producentów, np. Huawei dodatkowo dba o porządek i dzieli opcje na te rzadziej i częściej wykorzystywane. Pierwsze są dostępne w osobnej zakładce o skróconej liście ustawień. W interfejsie Samsunga opcje są podzielona między kilka zakładek tematycznych. Możesz też wyświetlić ustawienia w postaci z listy ze zwijanymi kategoriami. A najczęściej wykorzystywane funkcje będą dostępne na początku ekranu - system pozwala na ich swobodny dobór.

Uproszczony ekran ustawień w smartfonie Huawei

Stosowanie tego rozwiązania polecamy innym producentom smartfonów. - szczególnie w przypadku zaawansowanych modeli. Nie mniej ważny jest zrozumiały opis poszczególnych opcji. Producenci nie powinni bać się ukrywania niepotrzebnych funkcji przed oczami użytkowników. Kto będzie  potrzebował odnajdzie je z pomocą instrukcji. Reszta będzie wdzięczna producentowi za przygotowanie dobrego interfejsu.

W najbliższym numerze PC Formatu (10/2014) porównamy inne elementy interfejsu najpopularniejszych systemów operacyjnych. I wybierzemy ten najbardziej przyjazny użytkownikom.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto