A A A

W zamyśle konstruktorów GPS nigdy nie miał służyć cywilom… a do jego popularyzacji przyczyniła się katastrofa lotnicza

28 lutego 2018, 11:40 | Czytany 1923
Korzenie Globalnego Systemu Pozycjonowania sięgają zimnowojennego końca lat 50. XX wieku, a do upowszechnienia GPS-a przyczyniło się zestrzelenie samolotu pasażerskiego.
W zamyśle konstruktorów GPS nigdy nie miał służyć cywilom… a do jego popularyzacji przyczyniła się katastrofa lotnicza

W 1973 roku amerykański Departament Obrony (Department of Defense, DoD) oficjalnie uruchomił projekt, w ramach którego wojsko miało opracować stabilny system nawigacji satelitarnej. Pięć lat później na orbicie okołoziemskiej umieszczono pierwszego satelitę NAVSTAR (Navigation System with Timing and Ranging). Dwadzieścia lat od rozpoczęcia prac wkoło Ziemi krążyły już wszystkie 24 sztuczne satelity systemu GPS.


Jak można się domyślić, początki globalnego systemu pozycjonowania wywodzą się z czasów zimnej wojny. W 1958 roku bowiem Amerykanie opracowali Satelitarny System Nawigacji Marynarki Wojennej (Navy Navigation Satellite System, NAVSAT) - Transit, który początkowo wykorzystywano m.in. do śledzenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Od 1967 roku system zaczęto wykorzystywać do celów pozawojskowych, m.in. w geodezji, hydrografii i żegludze.

Początkowo Transit nie był zbyt dokładny - jego precyzja wahała się w granicach 15-500 metrów. Powstały nawet odbiorniki tego systemu, ale niespecjalnie nadawały się do zastosowania w praktyce - miały po prostu za duże gabaryty i były za ciężkie. W 1995 roku po wielu finansowych tarapatach, w których znalazł się system na 6 orbitach umieszczono 24 satelity krążące ponad 20 tys. kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Pięć lat później armia amerykańska wyłączyła sygnał zakłócający, co zwiększyło dokładność wyznaczania pozycji do 20 m (ze 100).


Momentem przełomowym w historii systemu GPS, a w zasadzie jego wyjścia spod wojskowej kurateli była tragedia. Pierwszego września 1983 roku boeing 747 lecący z Alaski do stolicy Korei Południowej - Seulu z niewiadomych przyczyn zboczył z kursu i został zestrzelony przez radziecki myśliwiec. W wyniku tragedii, w której poniosło śmierć 269 osób, uznano, że system GPS powinien trafić pod cywilne strzechy.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto