A A A

Windows 8 tanieje o 70 proc. To potężny cios w Chromebooki

26 lutego 2014, 09:10 | Czytany 11490
Jedną z największych zalet Chromebooków jest ich niska cena połączona z dobrze wyważoną specyfikacją i jakością wykonania. Wszystko to powoduje, że choć system i komputery Google’a mają bardzo ograniczone możliwości, są konkurencją dla tanich sprzętów z systemem Windows 8. Niebawem jednak może się to zmienić, ponieważ Microsoft zamierza obniżyć cenę systemu Windows o proc.
Windows 8 tanieje o 70 proc. To potężny cios w Chromebooki

Warto jednak pamiętać o tym, że nie dotyczy to każdego typu licencji, a tylko tych stworzonych z myślą o urządzeniach tańszych niż 250 dol. Do tej pory cena systemu Windows stworzonych z myślą o takich sprzętach wynosiła 50 dol. i wynosiła znaczną część ich całościowego kosztu. Teraz dla tych najtańszych urządzeń licencja na system operacyjny będzie kosztować zaledwie 15 dolarów.

Microsoft już od dłuższego czasu zastanawiał się nie tylko nad obniżeniem opłat za najnowsze systemy z rodziny Windows, ale również na całkowite zrezygnowaniem z nich. Jak widać, Microsoft stara się testować różne warianty swojego pomysłu. Powodem tego jest bardzo słaba sprzedaż Windowsa 8, która wynika przede wszystkim ze spadającego zainteresowania komputerami PC i coraz większą popularyzacją smartfonów i tabletów, na których króluje system Google Android.

Windows 8 Netbook

Oczywiście winę za taki stan rzeczy ponosi też sam Microsoft, który zbyt upodobnił system Windows do oprogramowania mobilnego i sprawił, że dotychczasowi użytkownicy okienek poczuli się zagubieni w nowym, częściowo klasycznym i częściowo kafelkowym interfejsie.

Oczywiście Microsoft stara się poprawić swoje wszystkie błędy, na przykład sprawiając, że pozbawione ekranu dotykowego komputery z Windows 8.1 będą logować się w pierwszej kolejności do trybu klasycznego. Kolejnym tego typu krokiem jest sprawienie, że aplikacji kafelkowych będzie można używać w trybie klasycznym, tak jak programów stworzonych z myślą o poprzednich wersjach Windowsa. Jednak to właśnie obniżenie cen licencji na system operacyjny, a co za tym idzie samego sprzętu może sprawić, że klienci ostatecznie przekonają się do Windowsa, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.

Toshiba Encore

Wynika to z bardzo prostego faktu - klienci nie kupują systemu operacyjnego i gotowy sprzęt. Ich nie obchodzi, czy w środku jest Windows, Android czy iOS. Oni chcą wiedzieć, czy dany produkt jest ładny, czy można na nim uruchomić programy z komputera oraz innych urządzeń mobilnych i czy działa on dobrze. Jednak to wszystko przestaje się liczyć, gdy patrzymy na cenę urządzenia.

Bo co z tego, że sprzęty z Windowsem 8 działają szybciej, lepiej i mają większe możliwości niż urządzenia z Androidem, skoro są droższe? Sam obecnie korzystam z Toshiby Encore, która za 1050 zł jest świetnym urządzeniem. Jednak obniżenie ceny sprzętu o 140 zł sprawiłoby, że ten stałby się tak tani jak Nexus 7 (2013) i tym samym zyskałby ogromne zainteresowanie klientów.

Samsung Chromebook

Jeśli Microsoft zdecyduje się na takie działanie, z całą pewnością osiągnie sukces. Stanie się tak, gdyż wówczas urządzenia z Windowsem i Chrome OS niemal zrównają się cenowo. A jeśli w tej samej cenie będzie można kupić komputer z Windowsem i pakietem Office lub Chromebooka, czyli maszyny do pisania z namiastką systemu operacyjnego, oczywiste jest, że większość ludzi zdecyduje się na urządzenia z Windowsem.

Zrobią to nawet dotychczasowi zwolennicy komputerów Google, bo komputer z systemem Windows ma od Chromebooków o wiele większe możliwości i może nadawać się nie tylko do przeglądania Internetu, ale też do bardziej poważnych zadań.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Rincewind
Rincewind
27 lutego 2014, 16:23
mateczek napisał(a): Dzięki bogu że ludzie zaczynają się odwracać od Windowsa. Bo to co wyprawia Microsoft (że nawet podzielić dysku na partycje nie można. Bo dostarczone recovery nie działa) Zaczyna być niebezpieczne dla do niedawna otwartych urządzeń jakimi były komputery PC. Dziś zamiast peceta kupił bym MACA. Bo mack-book ma większe możliwości, nawet jeśli chodzi o reinstalację systemu od nowa, niż komputery z Windowsem na pokładzie. Różnica miedzy Apple a Windowsem niemal nie istnieje. Ci drudzy dają więcej pieniędzy ludziom ale jeżeli chodzi o systemy - mac os nie jest lepszy od Windowsa w żadnym aspekcie.
dawidsab
dawidsab
27 lutego 2014, 14:49
Witam! Podobnież licencja na "Windows Phone" ma również potanieć o 70%. Ale zobaczymy jak to będzie w praktyce ;).
avatar
romain
26 lutego 2014, 19:51
Mamy chromebooka acera dotykowego c720p. Kupiłem go za 279 euro, pracuje za granicą. Do naszych skromnych potrzeb to idealne narzędzie do netu. Bardzo szybki i stabilny system, nie ma porównania do powolnego windowsa. Można amatorsko obrobić zdjęcia, jest pakiet biurowy, obejrzeć filmy, muzykę i wiele innych rzeczy, bo sklep na chromie z każdym dniem pęcznieje. Chmura może nie jest jeszcze taka szybka ale to niezwykle wygodne narzędzie. Pal licho inwigilację, przy obecnej technice....
avatar
machineman
26 lutego 2014, 19:09
No ja nie wiem czy chromebooki takie tanie są. Chromebook Pixel kosztuje tyle co macbook air - koło 4000 zł
avatar
homar
26 lutego 2014, 18:28
Są jeszcze inne dystrybucje Linuksa, nie rozpowszechnione tak jak Windows, ale naprawdę godne uwagi. Użytkownik Windowsa będzie się bardzo dobrze czuł użytkując Linux - Minta.
avatar
mateczek
26 lutego 2014, 18:22
Dzięki bogu że ludzie zaczynają się odwracać od Windowsa. Bo to co wyprawia Microsoft (że nawet podzielić dysku na partycje nie można. Bo dostarczone recovery nie działa) Zaczyna być niebezpieczne dla do niedawna otwartych urządzeń jakimi były komputery PC. Dziś zamiast peceta kupił bym MACA. Bo mack-book ma większe możliwości, nawet jeśli chodzi o reinstalację systemu od nowa, niż komputery z Windowsem na pokładzie.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto