A A A

Windows Phone czy Android? Trudno powiedzieć, który system jest najważniejszy dla Microsoftu

21 listopada 2014, 14:50 | Czytany 4064
Niedawno Microsoft zapowiedział, że wszystkie telefony Lumia z systemem Windows Phone 8 otrzymają aktualizację do Windowsa 10. Co więcej, Microsoft planuje zaktualizować nie tylko swoje sprzęty, ale też wszystkie urządzenia z systemem Windows Phone 8. Czy to oznacza, że warto teraz kupić telefon z Windowsem i liczyć na nowe oprogramowanie? Cóż… nie do końca.
Windows Phone czy Android? Trudno powiedzieć, który system jest najważniejszy dla Microsoftu

Co prawda informacja na temat aktualizacji oprogramowania brzmi bardzo optymistycznie, ale w praktyce nie oznacza nic. By zdać sobie z tego sprawę, wystarczy przypomnieć sobie historię systemu Windows Phone 7. Oprogramowanie to z racji swojego wieku nie jest już aktualizowane.

Jednak kilka miesięcy przed premierą Windows Phone 8 Microsoft posiadaczom starszych Windows Phone'ów również obiecał aktualizację. I takowa pojawiła się, jako Windows Phone 7.8. Wprowadzała ona wiele nowości zastosowanych także w normalnym Windows Phone 8, ale część z nich pomijała. Dodatkowo była to ostatnia aktualizacja telefonów z Windows Phone 7. Później system ten nie doczekał się już większych zmian i nowości.

Microsoft może ponownie spróbować tego rozwiązania.

Dlatego przed kupnem nowej Lumii trzeba dwa razy się zastanowić. Jakby tego było mało, Microsoft nieustannie pokazuje, że nawet on nie traktuje swoich systemów priorytetowo. Dowodem na to jest między innymi fakt, że pakiet biurowy Office pojawił się w darmowej wersji na wszystkich systemach mobilnych poza Windowsem 8. Dodatkowo Microsoft wydaje mnóstwo aplikacji właśnie z myślą o Androidzie i to właśnie tę platformę traktuje jako najważniejszą.

Nokia Lumia 530

Oczywiście z jednej strony nie można się temu dziwić. W końcu to Android ma ponad 80% globalnego rynku, kilkadziesiąt razy więcej niż Windows Phone. Jakby tego było mało, Microsoft już z tytułu samych opłat licencyjnych zarabia na producentach urządzeń z Androidem prawie 2 miliardy dolarów rocznie. Dla porównania, Windows Phone pomimo całkiem długiego stażu na rynku ciągle przynosi straty.

Co to oznacza? Czy przez to nie warto kupować Windows Phone'ów?

Wszystko zależy od tego, jakim użytkownikiem się jest i jakiego urządzenia się szuka. Jeśli nie chcesz wydać na telefon zbyt dużo i szukasz sprzętu, który będzie po prostu działał, smartfon z Windows Phone będzie najlepszym wyborem ze względu na płynność działania. Co prawda to Android oraz iOS prowadzą pod względem liczby obsługiwanych aplikacji, ale obiegowa opinia, według której braki w sklepie Windows uniemożliwiają wygodne korzystanie z tego systemu nie jest prawdą.

Nokia Lumia 930

Trzeba przyznać, że niemal wszystkie programy w pierwszej kolejności pojawiają się na popularniejszych platformach, ale w większości przypadków w końcu trafiają też na urządzenia z systemem Microsoftu. Oznacza to, że da się z nich wygodnie korzystać, dodatkowo na tanich sprzętach o małej wydajności działa on o wiele żwawiej niż Android. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Jeżeli jednak jesteś osobą używającą telefonu z wyższej półki, kochasz zmieniać aplikacje i lubisz bawić się swoim telefonem, polecam wybranie Androida. Wbrew pozorom aktualizacja Windows Phone 8 w oczekiwanej przez nas formie nie jest pewna. Dodatkowo Android działa już całkiem płynnie na urządzeniach wyposażonych w wydajne podzespoły. W tym wypadku Windows Phone traci swoją przewagę nad Androidem i niekoniecznie jest najlepszym wyborem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
knief47
knief47
21 listopada 2014, 15:06
[quote]Jednak kilka miesięcy przed premierą Windows Phone 8 Microsoft posiadaczom tych sprzętów również obiecał aktualizację.[/quote] Tak, obiecał. Ale czy wspominał, że będzie to aktualizacja do WP8? [quote]Jednak kilka miesięcy przed premierą Windows Phone 8 Microsoft posiadaczom tych sprzętów również obiecał aktualizację. I pojawiła się, jako Windows Phone 7.8. Sprzęt ten wprowadzał wiele nowości zastosowanych także w normalnym Windowsie 8, ale była to ostatnia aktualizacja telefonów z Windows Phone 7. Później system ten nie doczekał się już większych zmian w oprogramowaniu.[/quote] Do tego cytatu mam natomiast dwa pytania. 1. Jaki sprzęt wprowadził wiele nowości? 2. Co to jest "normalny Windows 8"?
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto