A A A

Windows Vista oficjalnie umarł. Ten system został niesłusznie znienawidzony

11 kwietnia 2017, 21:30 | Czytany 13930
System Windows Vista oficjalnie umarł. Mało kto będzie po nim płakał, mimo że oprogramowanie to miało ogromny wpływ na nowsze systemy Microsoftu.
Windows Vista oficjalnie umarł. Ten system został niesłusznie znienawidzony

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że Windows Vista umarł, a Microsoft nie wyda z myślą o nim już żadnej aktualizacji. System ten nigdy nie cieszył się dużą popularnością, a dzisiaj nie korzysta z niego praktycznie nikt.

Można zastanawiać się, dlaczego Windows Vista okazał się porażką. Powodów było kilka. Sam pamiętam, że system ten miał koszmarnie duże wymagania sprzętowe. Użytkownicy przyzwyczajeni do lekkiego Windows XP mogli czuć się zirytowani, gdy płynność nowego oprogramowania nie spełniała ich oczekiwań.

Vista znacznie różniła się też od Windows XP, przez co sterowniki stworzone z myślą o starszym systemie nie były kompatybilne z nowym oprogramowaniem. Przede wszystkim te dwie cechy zdecydowały o powszechnym znienawidzeniu Visty. Do dziś pamiętam, jak chwilę po premierze tego oprogramowania kupiłem komputer i... połowa podzespołów nie działała na nim poprawnie. Szybko wróciłem do sprawdzonego XP i na kilka miesięcy zapomniałem o tym wynalazku Microsoftu.

Vista nie miała być Vistą

Mało kto pamięta dziś, że następcą Windows XP nosił nazwę roboczą Longhorn. Pracę nad nim rozpoczęto w maju 2001 roku, jeszcze przed premierą Windows XP. Miał on być planowaną na 2003 rok sporą aktualizacją do Windows XP, a dopiero potem miał wyjść rewolucyjny system o nazwie kodowej Blacktomb. Niestety na przełomie XX i XXI wieku bardzo rozwinęła się branża cyberprzestępców, a wielu pracowników Microsoftu pracujących nad nowym systemem oddelegowano do tworzenia łatek bezpieczeństwa do już istniejącego już oprogramowania. Wtedy uznano, że następca Windows XP i Blacktomb będą jednym systemem o kryptonimie roboczym Longhorn.

System ten miał opierać się na systemie Windows Server 2003 Service Pack i wprowadzić wiele funkcji, z których najważniejszą był nowy system plików o nazwie WinFS. Był to NTFS na sterydach, który opierać się o retencyjną bazę danych. Bezpośrednio o WinFS opierał się Plex, następca Eksploratora Windows. Miał on zostać wyposażony w wyszukiwarkę, która wyświetlałaby niezbędne informacje oraz dane nawet po zadaniu pytania w języku naturalnym.

To tylko najbardziej medialne, najgłośniejsze ze zmian. Innych drobnych nowości było tak dużo, że praktycznie nie dało się ich zliczyć. Wiele nowości to ogrom pracy. Z tego powodu w 2004 roku Longhorn był całkowicie rozgrzebany. I może prace nad nim byłyby kontynuowane, gdyby nie ruch Apple. Firma z Cupertino wydała system OS X Tiger. Miał on wiele funkcji, które miały pojawić się w Longhornie. Microsoft spanikował i zaczął na szybko, w ogromnej panice lepić Windows Vista. Sami dobrze wiecie, jak to się skończyło.

Windows 7 to Vista na sterydach

Czy Vista była złym systemem? W dniu premiery - tak. Po wydaniu aktualizacji zbiorczych typu Service Pack okazała się jednak oprogramowaniem bardzo wygodnym i dobrym. Systemem, który został zabity przez pierwsze wrażanie. Może świadczyć o tym fakt, że powszechnie kochany Windows 7 tylko kosmetycznie różnił się od znienawidzonego Windows Vista w wersji dojrzałej, załatanej. Jestem pewien, że Windows 7 zostałby wydany jako kolejny Service Pack, gdyby nie problemy wizerunkowe Visty. Problemy wizerunkowe, których można było uniknąć, gdyby system został bardziej dopracowany.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
wpierdzielikus
12 kwietnia 2017, 10:16
Problemy wizerunkowe, których można było uniknąć, gdyby TEN TEXT został bardziej dopracowany. cyt... "Miał on zostać w wyszukiwarkę" "Niestety na przełomie XX i XXI wieku bardzo rozwinęła się cyberprzestępców" Brawo za wypociny
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto