A A A

„Wszędzie będzie ZAKAS" [Uaktualnienie]

20 września 2020, 08:40 | Czytany 1265
TikTok i WeChat decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych znikają z USA.
„Wszędzie będzie ZAKAS

Taki napis sprejem wielokrotnie widziałem we Wrocławiu. Co prawda hasło to wydaje się manifestem lokalnego graficiarza vel przedstawiciela street artu, który deklaruje, że będzie go dużo i wszędzie. Jednakże może być też przepowiednią, która przyszła mi na myśl po przeczytaniu wiadomości zza Wielkiej Wody.

Otóż człowiek z lekko ryżą, choć wciąż blond, grzywką rękami Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych zablokował chińskiej proweniencji apki TikTok i WeChat. Wydana decyzja spowoduje, że programiki te znikają z App Store'u Apple'a i sklepu Google Play od dziś (niedziela, 20 września 2020 r.). Co więcej, nie będzie można hostować tych usług w USA od 12 listopada br., aktualizować programików ani dokonywać płatności (dotyczy WeChata).

Oficjalne stanowisko Ameryki ogłoszone ustami rzeczniczki kampanii prezydenckiej jest następujące: „Zadaniem prezydenta Trumpa jest ochrona Amerykanów i przeciwstawienie się Chinom, próbującym pozyskać dane użytkowników i szerzyć propagandę". Abstrahując od tego czy ChRL postawiła sobie taki cel, nie wydaje się Wam, że gdzieś to już słyszeliście lub widzieliście? Podobnie było za czasów zimnej wojny, kiedy to cały zachodni świat tężał z przerażenia, kiedy mówiono o „Ruskich".

Eskalacja konfliktu nie służy nikomu. Najmniej użytkownikom - i to również amerykańskim. Lobbyści w firm, które są operatorami obydwy komunikatorów wieszczą, że takie posunięcie może kosztować Trumpa miliony głosów podczas listopadowych wyborów. Prezydent USA nie boi się i twierdzi, że „nie uchyli swojej decyzji, nawet w obliczu z powodu zbliżających się wyborów".

Będzie ciekawie. Już jest.

[Uaktualnienie]

Zakaz korzystania z aplikacji TikTok w USA na razie nie wchodzi w życie. Donald Trump właśnie zakomunikował o wczorajszym (w sobotę) zatwierdzeniu umowy, w ramach której TikTok rozpocznie współpracę z Oracle'em i Walmartem, największym sprzedawcą detalicznym na świecie. Niniejszym prezydent USA uznał TikToka za firmę amerykańską. TikTok może więc kontynuować działalność na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak nie wiadomo wciąż co z WeChatem.

fot. 123rf

 


Tagi: TikTok
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto