A A A

Wszystko będzie płynne

11 października 2017, 21:50 | Czytany 289
Kto raz zobaczy porównanie filmu nagranego przy wykorzystaniu gimbala i bez niego ten już nigdy nie będzie chciał pracować bez tego wynalazku. Zwłaszcza, że w chwili obecnej gimbale są już dostępne dla każdego.
Wszystko będzie płynne

Gimbal, czyli stabilizator, to urządzenie, które ma za zadanie wyeliminować drgania obrazu spowodowane mimowolnym poruszaniem kamery. Dlatego w profesjonalnych produkcjach kinowych stosuje się wózki szynowe, po których jeździ kamera, a tam gdzie to niemożliwe uprzęże dla operatorów ze stabilizatorami mechanicznymi.

Stabilizator mechaniczny to teoretycznie prosta konstrukcja składająca się z wózka kamery, łożyska i przeciwwagi. Dzięki temu siła bezwładności znacząco redukuje wszystkie drgania. Niestety taki zestaw jest ciężki i dość długo się go wyważa przed każdym użyciem. Rozwiązaniem są gimbale elektroniczne wyposażone w silnik na każdej osi, sensory i procesor na bieżąco obliczający o ile trzeba przesunąć każde ramię, aby skompensować drgania kamery. Problem w tym, że takie gimbale kosztują po kilkanaście tysięcy złotych.

Wróć.. kosztowały.

Z gimbalami przeznaczonymi dla domowego użytkownika pierwszy raz zetknąłem się trzy lata temu na targach IFA. Były to modele przeznaczone dla smartfonów lub wyposażone we własną kamerę, oferowane na kilku chińskich stoiskach. Od tego czasu oferta chińskich producentów praktycznie zawojowała rynek, lub dosłownie lada chwila to zrobi. Każda kolejna generacja gimbali jest znacząco poprawiona pod względem wygody obsługi, możliwości i algorytmów wygładzających ruch. w chwili obecnej nie ma już sytuacji, że kamera podczas obrotu operatora jest skokowo przekręcana, teraz z pewną bezwładnością płynnie podąża za operatorem.

Własny gimbal oferuje GoPro. Urządzenie to oczywiście akcesorium do ich kamer, ale tak sprytnie pomyślane, że można je rozłożyć i część z silnikami zamontować na kasku, rowerze czy szelkach plecaka, a do akumulatora podłączyć długim kablem.

Zhiyun-Tech oprócz profesjonalnych modeli z serii Crane ma w ofercie prosty i tani (ok. 650 zł), a bardzo funkcjonalny (choć jeszcze nie doskonały) gimbal do smartfonów Smooth-Q. Urządzenie jest na tyle niedrogie i na tyle funkcjonalne, że każdy kto nagrywa wideo telefonem, prędzej czy później sprawi sobie taki gadżet.

Feiyu-tech z kolei po odnowieniu oferty oferuje dwa profesjonalne gimbale o udźwigu 1 i 2 kg, dużej platformie mieszczącej nawet sporą lustrzankę z długim obiektywem i możliwości wymiany uchwytu jednoręcznego na znacznie bardziej "profesjonalnie wyglądający" dwuręczny. Oba modele a1000 i a2000 wyglądają przy tym po prostu bardzo ładnie.

W ciągu zaledwie kilku lat rynek tanich gimbali rozwinął się do tego stopnia, że dzisiaj każdego, kto kręci filmy stać na takie urządzenie, co znaczy, że jakość nagrywanego obrazu automatycznie wspina się na wyższy poziom. A to nie jest jeszcze ostatnie słowo producentów stabilizatorów.

 


Tagi: GoPro
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto