A A A

Wszystko zaczęło się od kaczki

25 maja 2019, 19:10 | Czytany 163
Gderająca Gioconda? Śmiejący się Dostojewski? Nie ma sprawy. Program bazujący na sztucznej inteligencji może wygenerować wideo na podstawie zdjęcia, a nawet malowidła.
Wszystko zaczęło się od kaczki

W moskiewskim ośrodku badawczo-rozwojowym Samsunga opracowano oprogramowanie, które - stosując algorytmy sztucznej inteligencji - może ożywić niemal wszystko. Na opublikowanym na YouTubie filmie "Neuronowe gadające głowy" ("Neural Talkich Heads") widać jak ze zdjęć Marilyn Monroe, Alberta Einsteina, Salvadora Dalego, Fiodora Dostojewskiego, ale również z obrazu przedstawiającego Monę Lisę wygenerowano krótkie animacje, których nieżyjący już bohaterowie uśmiechają się, ruszają ustami, przewracają oczyma i kiwają głowami.

To kolejny etap rozwoju SI, choć wcześniejsze doniesienia były równie szokujące. Pamiętacie krótki film z prezydentem Barakiem Obamą, który mówi m.in., że Donald Trump jest „skończonym dupkiem"? Tę ponadminutową reklamę społeczną z udziałem amerykańskiego aktora Jordana Peele'a wyemitowano, aby ostrzec Amerykanów przed deepfake'ami, które są zaawansowaną formą fałszywych informacji powstałych w oparciu o przetwarzanie obrazu (synchronizacja ruchu ust) i dźwięku (syntezowanie mowy). Do realizacji filmiku użyto Adobe After Effects i aplikacji FakeApp, która - korzystając z mocy obliczeniowej karty graficznej - pozwala na podmianę twarzy w ścieżce wideo.

Rekonstrukcja wyrazu twarzy w czasie rzeczywistym jednej osoby na podstawie wyglądu drugiej (to samo można robić również z ludzkim głosem) staje się idealnym narzędziem do sterowania opinią publiczną. Zatem powinniśmy być czujni i nauczyć się rozróżniać ziarno od plew. Co zresztą nie jest wcale łatwe. Z odsieczą może nam jednak przyjść infografika opublikowana na stronach Stowarzyszenia ds. Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych. Wejdźmy na stronę ISSA Polska i zapamiętajmy dobre rady fachowców, aby nie dać się zmanipulować. Pomyśleć, że niegdysiejsze kaczki dziennikarskie były niczym w porównaniu z współczesną manipulacją. Aż chciałoby się ponownie zadać pytanie: „jak żyć?".

zdjęcie: Igor Zacharow/YouTube


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto