A A A

Xiaomi dobrze kombinuje

6 września 2017, 17:20 | Czytany 257
Xiaomi zaprezentowało nowy telefon. Ciekawostką nie jest jednak jego specyfikacja, lecz zastosowany system operacyjny. Będzie to czysty, pozbawiony nakładki MIUI Android, konkretnie Android One. To bardzo nietypowe zagranie ze strony Xiaomi. Czyżby coś knuli?
Xiaomi dobrze kombinuje

Zaprezentowany smartfon - Xiaomi Mi A1 to tak naprawdę pokazany niedawno Xiaomi Mi5X, tylko pod kontrolą nieco odmienionego systemu. I na tym właśnie elemencie warto się skupić. Nie znajdziemy tutaj typowej dla wszystkich smartfonów Xiaomi nakładki MIUI, lecz praktycznie czystego Androida.

Konkretnie jest to Android One - wersja systemu, która w zamierzeniach Google miała dość długo otrzymywać wszystkie aktualizacje, miała być instalowana na raczej prostych i tanich urządzeniach,oraz być dostępna przede wszystkim na rynkach rozwijających się, gdzie istnieje olbrzymie zapotrzebowanie nie na drogie flagowce, lecz właśnie na tanie smartfony. Być może przyczyną tego faktu, były obietnice Google, że oprócz aktualizacji One będzie dobrze zoptymalizowany i zagwarantuje płynną pracę telefonu.

Okazało się jednak, że One zyskał stosunkowo duże zainteresowanie i pojawiła się pokaźna grupa chętnych na smartfon z takim systemem, ale pod warunkiem, że nie będzie to budżetowa konstrukcja. W efekcie pierwotna koncepcja Andoid One została rozszerzona i pierwszym jej przedstawicielem jest właśnie Mi A1. Smartfon docelowo ma także trafić do Polski w cenie najprawdopodobniej poniżej 1000 zł.

O pełnej specyfikacji urządzenia można przeczytać np tutaj.

Zainteresowanie Androidem One nie dziwi. One powstał nie tylko w celu zdobycia rynków rozwijających się, ale także jako sposób na uporządkowanie bałaganu panującego na rynku. Producenci smartfonów chcąć się wyróżnić projektują swoje nakładki, które mocno ingerują w system, często powodują jego zamulanie i dodatkowo spore opóźnienia w dostępności uaktualnień, bądź ich całkowity brak. Nie wystarczy bowiem przygotowanie aktualizacji przez Google. Producent smartfonu musi ją odpowiednio przerobić, na co czasami nie ma czasu ani środków. Niekiedy brak aktualizacji jest wręcz wymuszeniem na użytkowniku przesiadki na nowszy model. One nakłada na producentów szereg ograniczeń - zarówno sprzętowych jak i software'owych - np. brak możliwości instalowania śmieciowych aplikacji. Czy można się więc dziwić, że sporo osób świadomie korzystających z Androida chętnie wybrałoby taką właśnie wersję systemu?

Xiaomi Mi A1, to pierwszy smartfon z nowej serii urządzeń z Androidem One i jednocześnie (jak na razie) najmocniejszy model z tym systemem. Siłą rzeczy jego kupnem mogą być zainteresowani wszyscy fani tego systemu, a także ci, których od Xiaomi odstraszała ich specyficzna nakładka MIUI. Innymi słowy, nie kanibalizując własnego rynku Xiaomi wykorzystuje fakt bycia pierwszym w nowym, atrakcyjnym segmencie wykorzystuje szansę na zwiększenie popularności marki.

Teoretycznie, ruch Xiaomi powinny powtórzyć w krótkim czasie inne marki. W praktyce, nie jest to takie oczywiste, bo większość z nich jest przyzwyczajona do swoich nakładek, które stanowią nie tylko o ich wyróżniku, ale mają w oczach mniej wyrobionego użytkownika ukrywać Androida, a lansować konkretną markę. Naprawdę sporo użytkowników smartfonów nie ma pojęcia z jakiego systemu korzysta ich telefon,

Xiaomi też ma taką nakładkę, bardzo mocno zmieniającą domyślny wygląd Androida. Nakładka ta ma rzeszę oddanych fanów i podobnie jak inne firmy Xiaomi też nie chce dobrowolnie rezygnować ze swojego znaku rozpoznawczego. Czemu wiec wchodzi "z przytupem" na rynek Androida One?

Wspomniałem już o nowej niszy, którą stara się zapełnić. To jeden powód. Innym jest próba zmiany sposobu postrzegania przez klientów, W końcu "jakiś tam lepszy chińczyk" nie może być oficjalnym partnerem Google, a skoro jest, to znaczy, że nie jest to "jakiś tam chińczyk" tylko uznana firma. I zmiana percepcji rynku może być tu najcenniejszą nagrodą do wygrania.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto