A A A

Zabezpiecz się - warto

3 listopada 2014, 11:10 | Czytany 522
Program antywirusowy to jedna z najważniejszych aplikacji w każdym komputerze. Bez niego ryzykujemy utratą naszych danych, a jeżeli korzystamy z bankowości internetowej, także pieniędzy. W najnowszym wydaniu PC Formatu znajdziecie za darmo jeden z najlepszych antywirusów - Bitdefenter Total Security 2015
Zabezpiecz się - warto

Samo słowo program antywirusowy jest oczywiście uproszczeniem. Klasycznych aplikacji które chronią wyłącznie przez typowymi wirusami praktycznie się już nie sprzedaje. Występują one za to w bardziej rozbudowanych pakietach - tzw. Internet Security, które zabezpieczają przed znacznie większą ilością zagrożeń. To konieczne, ponieważ wirusów jakie znamy sprzed 10 czy 15 lat, które radośnie niszczyły wszystkie dane na dysku, dzisiaj praktycznie już nie ma. Dlaczego? Bo to się nie opłaca. Swój czas i umiejętności, przestępcy wolą poświęcić na tworzenie oprogramowania, które działa w ukryciu, niczego nie niszczy, za to kradnie. Kradnie z naszego komputera dane jakie tylko się da, bo wśród nich mogą być hasła do serwisów, konta bankowego itp. A te dane pozwolą na zaplanowanie dalszych przestępstw bądź zwyczajnie ograbienie nas z pieniędzy. Kradnie także moc obliczeniową naszej maszyny, która bez naszej wiedzy może być podłączona do tzw. botnetu wykorzystywanego np. do masowego rozsyłania spamu, lub generowania bitcoinów na konto przestępcy.

Komputer podłączony do internetu jest cały czas narażony na ataki, często prowadzone nie przez przestępców osobiście, ale przez roboty, które rutynowo czeszą sieć szukając niezabezpieczonych maszyn. Aby uniknąć takiego zagrożenia wystarczy nawet najprostsza zapora, jednak jeżeli jest ku temu okazja - jak w najnowszym wydaniu PC Formatu - warto ja za darmo zmienić na coś lepszego.

Oczywiście, sam antywirus to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to zdrowy rozsądek. Jeżeli będziemy się nim kierować, to niewykluczone, że nawet bez żadnego oprogramowania chroniącego nasz komputer przez długi czas nie złapiemy żadnego paskudztwa. Z drugiej strony - nawet najlepsze oprogramowanie nie uchroni nas od wpadki, jeżeli będziemy wchodzili na podejrzane strony, klikali w linki z których aż krzyczy, że są trefne, czy w liczyli, że to tylko do nas los się uśmiechnął i odnalazł nas bogaty krewny z Nigerii.

Z punktu użytkownika komputera najgorsze jest jednak to, że cyberprzestępcy nie spoczywają na laurach. Nie wystarczy się nauczyć w jakie linki nie klikać i jakie okazje ignorować. Lada dzień pojawią się nowe, jeszcze lepiej przygotowane podpuchy, które naprawdę na pierwszy rzut oka będzie ciężko odróżnić od standardowych akcji marketingowych. I z pewnością nie jeden raz nawet najbardziej rozsądny użytkownik komputera da się nabrać jak małe dziecko.

W ostatnich miesiącach kwestia bezpieczeństwa parokrotnie wypływała na wierzch. Niestety za każdym razem miało to miejsce przy okazji wycieków danych/haseł z popularnych serwisów i utraty danych. To dobitnie pokazuje jak ważny jest zdrowy rozsądek. Jednym z jego przejawów jest na przykład nie umieszczanie kompromitujących nas materiałów w niezaszyfrowanej postaci na dyskach w chmurze. Dobrym założeniem jest takie, które każe traktować wszystkie dane wrzucone na dysk sieciowy jako publiczne - wówczas dwa razy się zastanowimy zanim wrzucimy tam swoje nagie fotki.

W najnowszym numerze PC Formatu oprócz antywirusa na płycie znajdziecie też dwa artykuły, które pomogą uchronić się przed przykrymi konsekwencjami takich wypadków. Pokazujemy jak szyfrować dane przechowywane w chmurze, a także przedstawiamy zbiór porad, których przestrzeganie
zwiększy stopień bezpieczeństwa.

 

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
yaro1
30 listopada 2014, 19:32
Kupiłem zainstalowałem a kod nie działa :( wyskakuje mi taki oto komunikat: This is not a valid redeem code. Go back and try again. A valid redeem code is a 10 character code TRY AGAIN Still encounter an issue? We're here to help. Please contact us! i co teraz, mam go tylko na 30 dni???
avatar
onir
25 listopada 2014, 14:16
kupiłem, zainstalowałem, otrzymałem klucz i ROZCZAROWANIE klucz ważny 90 dni a miała być "PEŁNA WERSJA NA CAŁY ROK"
avatar
kukurakakikiku
5 listopada 2014, 15:41
muli mi przez to kompa
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto