A A A

Zdo(a)lna ramka

21 października 2014, 11:40 | Czytany 550
20 października miała miejsce oficjalna premiera nowego, a w zasadzie pierwszego technologicznego projektu znanego olimpijczyka Mateusza Kusznierewicza. Zobaczcie sami czym jest zoom.me
Zdo(a)lna ramka

Aby nie niepotrzebnie nie przedłużać, tym którzy chcą się dowiedzieć od razu, napiszę w skrócie. Jest to cyfrowa ramka na zdjęcia pożeniona z aplikacją na smartfony. Tak, nie jest to drugi iPhone ani koło, ani żaden inny epokowy wynalazek. Ale tak naprawdę jedynym zarzutem jaki można mieć do Kusznierewicza, jest to, że ten medialny balonik wokół nowego projektu, został nieco za mocno nadmuchany i wszyscy ostrzyli sobie ręce na w sumie nie wiadomo co. Ale czy można mieć pretensje, że ktoś chce promować swój produkt jak tylko się da?

Ramka cyfrowa, na która można zdalnie wgrywać zdjęcia na pierwszy rzut oka nie powala. Podobne rozwiązania już parę lat temu miał Kodak. Ale zastanówmy się, tu przykład z górnej półki, co robi takie Apple - czy wymyśliło smartfon, tablet - wcale nie! Apple ordynarnie zerżnęło czyjś pomysł, dopracowało go do granic możliwości i wstrzeliło się w dobry czas. Krótko mówiąc zredefiniowali coś co już istniało i zrobili to perfekcyjnie. Czy ktoś ma o to do nich pretensje? Jakoś nie słychać.

W wypadku zoom.me mamy do czynienia z podobna sytuacją - zostały wzięte elementy, która już od dawna istnieją na rynku - cyfrowa ramka na zdjęcia, telefon, który robi zdjęcia, niemal powszechny dostęp do internetu i usługi chmurowe i z tych klocków został ulepiony nowy produkt. Oczywiście ramki  na zdjęcia to produkt sprzed dekady, ale 10 lat temu smartfony były prymitywne i nie tak popularne jak teraz, podobnie z dostępem do internetu, zwłaszcza mobilnym. Widać więc, że produkt taki jak zoom.me wcześniej nie miał prawa zaistnieć, bo nie było jeszcze masy krytycznej dla urządzeń wchodzących w jego skład. Dzisiaj już jest. Więc dzisiaj taki produkt może się przyjąć na rynku.

Czym dokładnie jest zoom.me? To cyfrowa ramka na zdjęcia z ekranem IPS o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024x600 pikseli. Działa pod kontrola zmodyfikowanego androida, do którego użytkownik de facto nie ma dostępu - jest tylko menu do obsługi funkcji zoom.me. Sama ramka jest wykonana naprawdę elegancko, tu nie ma się do czego przyczepić. Ramka łączy się z internetem za pośrednictwem wifi (trzeba ją skonfigurować), w wypadku tańszego modelu (249 zł). Droższy model (349 zł) ma też gniazdo na kartę SIM i może łączyć się z internetem przez sieć komórkową. Przy okazji jest w stanie wówczas działać jako router i tworzyć lokalną sieć WiFi.

Sama ramka to jednak tylko połowa systemu, drugą jest aplikacja na smartfon, którą należy za darmo pobrac ze sklepu Google Play, Appstore lub Windowsphone. Każda ramka ma swój unikalny numer, za jego pomocą konfigurujemy smartfon do wysyłania zdjęć do konkretnego urządzenia. Jeden smartfon można przypisać do wielu ramek, a do każdej ramki - wiele smartfonów.

Jak do działa? Po wykonaniu zdjęcia smartfonem z poziomu aplikacji zoom.me wybieramy ramkę do jakiej ma być wysłana fotka - aplikacja skaluje zdjęcie i wysyła. I to wszystko. Proste? Tak, proste, bo właśnie o tą prostotę tu chodziło. Dwa kliknięcia i zrobione zdjęcie samo wgrywa się na ramkę ustawioną gdzieś daleko w domu. Że bez sensu? Że są tablety na których można oglądać zdjęcia? Owszem, są ale z całą pewnością nie są tak łatwe w obsłudze.

Oczywiście zoom.me to nie jest produkt, który przypadnie do gustu każdemu, znajdzie się ogromna grupa malkontentów którzy będą chcieli ponarzekać, a także równie liczna grupa ludzi, którzy takiego urządzenia nie potrzebują. Ale jest to też doskonały gadżet prezentowy i zbliżający się okres świąteczny z pewnością pozytywnie wpłynie na popularność gadżetu. Który nie jest może ósmym cudem świata jak się wielu spodziewało, ale jest doskonale dopracowanym i przemyślanym produktem.

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Łotr
21 października 2014, 14:19
A już zastanawiałem się, czy nie wywalić swojego stare tabletu. Będę miał wypasioną ramke.me za free.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto