A A A

"Zieloni" w górę

12 lipca 2020, 08:10 | Czytany 54
Nvidia wyprzedza Intela, choć sama nie wytwarza swoich układów...

Kilka dni temu podczas codziennego przeglądu serwisów informacyjnych moją uwagę przykuła krótka wiadomość z amerykańskiej giełdy. Samo zwrócenie uwagi na tego typu news trochę mnie zaskoczyło, bo w zasadzie niespecjalnie mnie interesują doniesienia z parkietu. Tym razem było inaczej. Co prawda tytuł brzmiał trochę jak przynęta, ale kliknąłem w „Nvidia jest już więcej warta niż Intel". Lektura wiadomości wyjaśniła wszystko. Otóż wskutek niedawnego wzrostu akcji o 2,3 punktu Nvidia wyprzedziła Intela, której kapitalizacja rynkowa sięgnęła 251,3 mld USD, a tymczasem analogiczna wartość "niebieskich" – wyniosła 248,1 mld dolarów. W informacji czytamy, że w bieżącym roku akcje Nvidii wzrosły aż o 68 procent, podczas gdy Intel odnotował 3-procentowy wzrost.

Tak więc "zieloni" dzierżą obecnie palmę pierwszeństwa największego w Stanach Zjednoczonych i trzeciego co do wielkości producenta chipów na świecie (nawiasem mówiąc Nvidia nie wytwarza własnych układów, lecz zleca ich produkcję partnerom, np. TSMC, a Intel – i warto o tym pamiętać – opracowuje i produkuje swoje kości sam).

Łącząc zacytowane notowania giełdowe ze zmaganiami Intela i AMD, można odnieść wrażenie, że kondycja chipzilli również względem AMD nie wygląda najlepiej. Jeśli chodzi o tempo w jakim procesory AMD szturmują rynki komputerów stacjonarnych i przenośnych, to owszem. "Niebiescy" dostają tutaj wciry od "czerwonych". Jeśli natomiast chodzi o wspomnianą już kapitalizację giełdową, to firma Lisy Su z 62,5 mld USD ma jeszcze dużo do nadrobienia względem Intela. Tak czy owak trzymam kciuki za uczestników tego wyścigu.

fot. 123rf


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto