A A A

Zmiany na smartfonowym podium

10 maja 2020, 08:20 | Czytany 133
Tuż przed weekendem firma analityczna IDC zorganizowała telekonferencję, podczas której przestawiono najnowsze prognozy i statystyki dotyczące teleinformatyki w Polsce. Wyniki są zaskakujące.
Zmiany na smartfonowym podium

Podczas niespełna półtoragodzinnego spotkania prelegenci zastanawiali się jak w bieżącym roku zmieni się rodzimy rynek ICT i przedstawiali odpowiednie scenariusze, komentowali sprzedaż usług chmurowych w Polsce, a także dywagowali na temat zmieniających się strategi firm IT i wpływu obecnej sytuacji na planowane wydatki.

Oprócz poruszania zagadnień, które mogą nie za bardzo zainteresować nas, zwykłych użytkowników elektroniki, mówiono też o smartfonach. A w zasadzie sprzedaży tego rodzaju urządzeń w pierwszym kwartale bieżącego roku. Efektem upublicznienia najnowszych statystyk na ten temat był wysyp jednoznacznie brzmiących tytułów newsów w serwisach komórkowo-komputerowych: „Samsung na kolanach!", „Żarło, żarło i zdechło. Samsung nie jest już królem [...]", „To nie żart, #xiaomilepsze." Ostatni nagłówek zawierający hasztag mówi wszystko.

To prawda. Według analityków i IDC podium w pierwszym kwartale br. wygląda następująco: 31,6 proc. Xiaomi – miejsce pierwsze, 26,8 proc. Huawei – miejsce drugie, 22,3 proc. Samsung – miejsce trzecie. Powyższe dane dotyczą sprzedaży smartfonów w Polsce. Natomiast udział w rynku w 1. kwartale 2020 roku wygląda bardziej zrównoważenie: tu wciąż prowadzi Samsung z jedną czwartą udziałów w rynku (tendencja mocno spadkowa), drugą lokatę zajmuje Huawei z 24,6 proc. (trend rosnący), a trzecią Apple z 22,2 proc. (wartość mniej więcej stała), nieznacznie wyprzedzając Xiaomi (tendencja wznosząca) z 21,4 procenta na koncie.

Sytuację tę przedstawiciel IDC komentuje na Twitterze następująco: „Nastąpił znaczny spadek popytu na topowe modele na czym ucierpiał @SamsungMobile a zyskało @Xiaomi. Do łask klientów wróciły tańsze smartfony [...]." Nic dodać, nic ująć.

fot. 123rf

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto