Komfort oglądania
Obecne odtwarzacze świetnie sobie radzą z obsługą wielu formatów filmów zapisanych w klasycznej, telewizyjnej rozdzielczości, a także obsługą formatów dla filmów standardu HD. I to jest niezaprzeczalnie największa ich zaleta, biorąc pod uwagę błyskawicznie rosnącą, zwłaszcza przed świętami, popularność telewizorów Full HD.
Jedną z grup są odtwarzacze multimedialne, w których wnętrzu nie ma możliwości instalacji dysku twardego. Współpracują za to z nośnikami zewnętrznymi, takimi jak: pamięci flash (pendrive’y i karty pamięci) oraz zewnętrzne dyski USB. Atutem tych odtwarzaczy jest atrakcyjna cena.
Kolejna grupa jest wyposażona w dodatkowy tuner cyfrowy DVB-T, dzięki któremu – poza odtwarzaniem multimediów – urządzenia mogą też nagrywać programy telewizyjne. Taki odtwarzacz jest atrakcyjny dla osób, które chcą odbierać programy telewizyjne w standardzie DVB-T, ale nie mają odpowiedniego telewizora.
Jeszcze jedna, bardzo duża, grupa urządzeń łączy cechy zewnętrznego dysku twardego z odtwarzaczem audio-wideo. Urządzenia te mają wnękę służącą do zainstalowania dysku 2,5” lub 3,5”, a w niektórych jest już fabrycznie zainstalowany dysk. Należy pamiętać, że lepszą relacją ceny do pojemności cechują się dyski 3,5-calowe, więc warto wybierać takie urządzenia.
Niektórym osobom może także przypaść do gustu wbudowany klient sieci BitTorrent, bo dzięki niemu dysk multimedialny może służyć jako cichy i wygodny sprzęt do ściągania plików w nocy.
Ostatnia kwestia to wielkość posiadanej filmoteki. Jeśli ta nie jest zbyt bogata, dysk multimedialny nie ma większego zastosowania. W takich sytuacjach można spokojnie nadal eksploatować odtwarzacz DVD, a filmy przechowywać na płytach. Natomiast zakup dysku multimedialnego może być opłacalny dla fanów seriali, ze względu na dużą zwykle liczbę odcinków oraz dużą objętość tego typu filmów.