A A A

Kompleksowa ochrona

PC Format 04/2016
Przy obecnej ilości szkodliwego oprogramowania atakującego system Android używanie programu antywirusowego staje się smutną koniecznością. Jak pokazuje przykład aplikacji ESET, oprogramowanie tego typu może dbać o bezpieczeństwo urządzenia i danych użytkownika na wiele sposobów. [MP]

Dostępność

Program działa tylko w systemie Android, ale jest kompatybilny nawet z wersją 2.3 tego OS-u. Podstawowa ochrona antywirusowa została udostępniona za darmo, kilka funkcji dodatkowych wymaga wykupienia dodatkowej licencji. Możesz z nich korzystać bez opłat przez miesiąc od zainstalowania programu.

Funkcje

Oprócz automatycznego kontrolowania każdej nowej aplikacji program umożliwia testowanie na żądanie oraz korzystanie z harmonogramu skanowania. Niebezpieczne apki od razu po zainstalowaniu są zgłaszane użytkownikowi i usuwane (lub poddawane kwarantannie). Program ma mechanizmy przeciwdziałające wyłudzaniu danych podczas przeglądania internetu w niektórych przeglądarkach.

Jako narzędzie ochronne można potraktować także funkcję audytu bezpieczeństwa – program informuje o ustawieniach smartfona mogących stanowić zagrożenie. Funkcjonalność programu uzupełniają narzędzie zabezpieczające na wypadek kradzieży i funkcja blokowania połączeń i SMS-ów z wybranych numerów (blokowanie SMS-ów nie działa na wszystkich smartfonach).

Skuteczność

Instytut AV-Test stwierdza, że skuteczność wykrywania wirusów przez aplikację wynosi 100 proc., a liczba fałszywych alarmów jest pomijalnie niska. Program imponuje też poziomem rozbudowania funkcji anti-theft. Gdy zgubisz telefon, możesz zdalnie aktywować specjalny tryb, w którym urządzenie jest zablokowane i wykonuje zdjęcia obydwiema kamerami w ustalonych odstępach czasu. Możesz wysłać wiadomość do znalazcy urządzenia, a gdy nie masz już nadziei na odzyskanie telefonu – zdalnie wyczyścić jego pamięć. Złodziej może co prawda odblokować telefon, czyszcząc pamięć w trybie awaryjnym, ale nie uzyska dostępu do twoich danych.

W aplikacji zabrakło narzędzia do zarządzania uprawnieniami aplikacji. Program jedynie zgłasza apki, które mają dostęp do wrażliwych funkcji i danych w smartfonie, ale nie określa stopnia zagrożenia, więc użytkownik musi sam odróżnić aplikacje szkodliwe od bezpiecznych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
granat12
25 lipca 2016, 16:14
Coś w tym jest, że lepiej mieć oprogramowanie szeroko chroniące telefony czy tablety. U mnie śmiga GData Internet Security i jestem zadowolony z blokowania smsów, czy ochrony bankowej. U mnie to się dosyć mocno przydaje. Niestety telemarketerzy potrafią być namolni.
Najnowsze aktualności

Nowe funkcje Twittera
21 stycznia 2020
Twitter przygotowuje przypięte listy dla Androida i zapowiada możliwość planowania tweetów.

Huawei otrzyma mapy TomToma
21 stycznia 2020
Holenderskie przedsiębiorstwo dostarczy chińskiemu potentatowi cyfrowe wersje map i informacje o ruchu drogowym.

Acer z dwoma laptopami TravelMate
21 stycznia 2020
Konwertowalny lub klasyczny laptop z odporną obudową i wydajną baterią, a do tego w przystępnej cenie? Tak, to TravelMate.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto