A A A

Komputer na szóstkę

PC Format 10/2011
Komputer nie nauczy się za nikogo na klasówkę ani nie odrobi pracy domowej. Może jednak pomóc w zdobywaniu wiedzy i przechowywaniu materiałów edukacyjnych. Podpowiadamy, jaką konfigurację wybrać, aby była to naprawdę dobra inwestycja. SEBASTIAN KRĘZEL

B ez znajomości obsługi komputera i poruszania się w coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości trudno dziś osiągnąć sukces. Zdają sobie z tego sprawę zarówno uczniowie, jak i rodzice. Dlatego w okresie powakacyjnym już od lat wzrasta liczba sprzedawanych komputerów stacjonarnych i notebooków.

Jednak zakup dobrego peceta jest nie lada sztuką. Łatwo się pogubić w gąszczu dostępnych na rynku ofert. Dlatego, w celu ułatwienia wyboru odpowiedniego sprzętu przedstawiamy propozycje konfiguracji komputerów stacjonarnych oraz notebooków, które sprawdzą się najlepiej w pracy zarówno studenta, jak i pierwszoklasisty.

Rzecz jasna, nie istnieje komputer uniwersalny, który byłby dobry dla każdego. Dlatego w zależności od własnych preferencji można wybrać którąś z przygotowanych przez nas propozycji.

Wybierając zestaw dla najmłodszego ucznia, warto mieć na uwadze, że ochota do zabawy z komputerem jest znacznie silniejsza niż chęć do nauki. Najtańsze zestawy, na których nie da się grać, zamiast zachęcić, zniechęcą tylko początkującego użytkownika do korzystania z komputera. Natomiast umiejętnie dobrane programy edukacyjne i gry sprawią, że nauka stanie się przyjemniejsza. Wtedy zadowolony będzie zarówno uczeń, jak i jego rodzice.

Pamiętajmy, że sam komputer to tylko interfejs do cyfrowego świata. Aby się do niego naprawdę dostać, będzie jeszcze potrzebne połączenie z internetem, a także programy edukacyjne, bo sam system operacyjny na niewiele się zda.

Jaki komputer wybrać?

Komputery do zastosowań edukacyjnych można podzielić na dwie kategorie: ekonomiczne ogólnego przeznaczenia, a także specjalistyczne. Pierwsza kategoria to komputery, które nie wymagają specjalnie wyszukanej konfiguracji. Wiekszość dostępnych na rynku zestawów dobrze się sprawdzi w tej roli. Warto jednak przyjrzeć się konfiguracji, aby nie kupić przestarzałego sprzętu. Proponowane przez nas laptopy i komputery stacjonarne pozwolą edytować tekst i przygotowywać prezentacje, rysować schematy, przeglądać internet, drukować dokumenty, uruchamiać komunikatory i proste programy do obróbki grafiki, dźwięku i filmów. Dla ucznia, czy nawet studenta to rozwiązanie w zupełności wystarczające.

Jeśli komputer ma służyć nie tylko do takich ogólnych prac, lecz także do bardziej ambitnych zadań (muzyka, filmy, obliczenia), czy w końcu do gier, bo to jedno z ulubionych zajęć każdego ucznia, warto przyjrzeć się prezentowanym nieco silniejszym konfiguracjom, odpowiednim do tych właśnie zastosowań. W przypadku laptopów w kategorii urządzeń specjalnych znalazły sie także maszyny lekkie i mobilne, przeznaczone do pracy poza domem, oraz duże i wydajne, zastepujące komputer stacjonarny.

Co lepsze – laptop czy pecet?

Laptopy zajmują mniej miejsca, ciszej pracują, są bardziej energooszczędne. Dlatego na świecie sprzedaje się ich więcej niż komputerów stacjonarnych. Tradycyjny pecet ma jednak w stosunku do komputerów przenośnych dwie zalety: wyższą wydajność oraz możliwości rozbudowy. Podzespoły do notebooków są mniej wydajne, więc jeśli zależy ci na ekstremalnej wydajności, zdecyduj się na peceta. Jeżeli nie potrzebujesz najwyższej wydajności – różnica miedzy notebookiem a komputerem stacjonarnym będzie w praktyce znikoma.

Nie warto także demonizować możliwości rozbudowy. Sprzęt rozwija się tak szybko, że po dwóch latach zmiana np. procesora czy karty graficznej wiąże się z koniecznością wymiany innych komponentów ze względu na brak zgodnych ze starym sprzętem. W efekcie rozbudowa często polega na zakupie całego, nowego komputera. Jeżeli nie planujesz częstej rozbudowy – możesz wybrać notebook.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto