A A A

Komputer na szóstkę

PC Format 10/2011
Komputer nie nauczy się za nikogo na klasówkę ani nie odrobi pracy domowej. Może jednak pomóc w zdobywaniu wiedzy i przechowywaniu materiałów edukacyjnych. Podpowiadamy, jaką konfigurację wybrać, aby była to naprawdę dobra inwestycja. SEBASTIAN KRĘZEL

Dodatkowe urządzenia

Zakup samego komputera to dopiero połowa sukcesu. Aby uczeń mógł z niego wygodnie korzystać, niezbędne jest bowiem wyposażenie komputera w odpowiednie urządzenia peryferyjne, które mogą znacznie zwiększyć jego walory edukacyjne. Pomijamy akcesoria oczywiste, takie jak klawiatura czy mysz, które każdy bez trudu dopasuje do własnych potrzeb. Do stacjonarnego komputera potrzebny jest też dobry monitor, a także drukarka, bez której żaden uczeń czy student na dłuższą metę nie jest w stanie się obejść. Warto pomyśleć też nad dodatkowymi akcesoriami – proponujemy trzy: skaner, tablet i mikroskop. Nie każdy z nich skorzysta, ale dla niektórych mogą być nieocenioną pomocą.

Monitory

Do komputera przeznaczonego do nauki wystarczy dowolny monitor. Jeżeli zamierzasz oglądać filmy, warto jednak wybrać nieco większy model. Rozmiar monitora określany jest długością przekątnej ekranu podawanej w calach. Im większy monitor, tym lepiej, gdyż z reguły zapewnia większą przestrzeń roboczą, co się przekłada na komfort pracy. Stosunkowo najlepszym wyborem będzie model o 20–23-calowym ekranie. To wydatek rzędu 400–800 zł, w zależności od jego możliwości i wyposażenia.

Kolejnym parametrem jest rozdzielczość ekranu. Obecnie standardem dla monitorów o takiej przekątnej jest rozdzielczość Full HD (1920x1080) i do tej grupy urządzeń należy zawęzić poszukiwania. Oczywiście w sprzedaży są jeszcze dostępne monitory o rozdzielczości 1680x1050, choć w większości przypadków to konstrukcje 20-calowe. Taka rozdzielczość jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy komputer poza spełnianiem funkcji edukacyjnych stanowi również narzędzie do rozrywki. Jeśli karta graficzna nie należy do najszybszych, to lepszym wyborem jest zakup monitora o mniejszej rozdzielczości. Płynność animacji w grach będzie lepsza niż w przypadku monitorów Full HD.

Dość istotną cechą jest wyposażenie monitora, czyli przede wszystkim liczba złączy, w jakie jest on wyposażony. Dobrze, by poza klasycznym cyfrowym wejściem (DVI) miał także wejście HDMI. Dzięki temu do monitora będzie można podłączyć inne urządzenia, takie jak konsolę do gier czy aparat fotograficzny.

Ostatnim elementem jest jakość obrazu. Niestety, nie można jej ocenić na podstawie suchych parametrów technicznych, gdyż tak naprawdę niewiele mówią o praktycznej jakości wyświetlanego obrazu. W tym wypadku pozostaje śledzić wyniki testów publikowanych w prasie komputerowej lub internecie albo samodzielnie oceniać obraz, jeśli kupujesz w sklepie stacjonarnym.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami testów monitorów publikowanymi w numerach 02/2011 i 08/2011 PC Formatu. W tym ostatnim teście zwycięzcą został monitor firmy Samsung SyncMaster F2380, który zapewnia bardzo dobrą jakość, oraz konstrukcja marki Dell U2311 H, która jest nie tylko dobra, lecz wygrała także w konkurencji jakość/cena.

A może monitor 3D?

Zamożniejsi użytkownicy mogą sobie pozwolić na monitor wyświetlający obraz 3D. Do niedawna były to dość drogie urządzenia. Do korzystania z nich były potrzebne specjalne okulary i bardzo wydajna karta graficzna. Obecnie w sprzedaży pojawiają się monitory, do których wystarczy przeciętna grafika oraz tanie okulary pasywne. Przykładem takiego urządzenia jest LG D2342P. Kosztuje nieco ponad 1000 zł.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto