A A A

Komputer na szóstkę

PC Format 10/2011
Komputer nie nauczy się za nikogo na klasówkę ani nie odrobi pracy domowej. Może jednak pomóc w zdobywaniu wiedzy i przechowywaniu materiałów edukacyjnych. Podpowiadamy, jaką konfigurację wybrać, aby była to naprawdę dobra inwestycja. SEBASTIAN KRĘZEL

Drukarka i skaner

Wybierając drukarkę, warto pamiętać, że im urządzenie jest tańsze w zakupie, tym drożej kosztuje jego eksploatacja. Nie warto więc wybierać najtańszego modelu. Dobrym wyborem są konstrukcje ze średniego pułapu cenowego. Choć są stosunkowo drogie przy zakupie, to przy najbliższej wymianie materiałów eksploatacyjnych, nie okaże się, że komplet materiałów jest droższy od nowej drukarki.

Drukarki laserowe

Segment drukarek laserowych dzieli się na urzdzenia drukujące tylko w czerni i bieli oraz drukujące w kolorze. Ta druga grupa ze względu na cenę (od 400 zł – np. Samsung CLP-320) pozostaje poza zasięgiem wielu użytkowników. Trzeba od razu zaznaczyć, że kolorowe drukarki laserowe nie pozwalają na otrzymywanie ilustracji o jakości fotograficznej. Druk z takich urządzeń jest bliższy jakością kolorowym gazetom. Ich olbrzymią zaletą jest jednak to, że mogą stać nieużywane nawet przez rok, bez szkody dla ich funkcji oraz jakości drukowania, podczas gdy w urządzeniu atramentowym przez taki czas zaschłaby głowica.

Sporo tańsze w zakupie oraz w użytkowaniu są laserowe drukarki monochromatyczne. Można je kupić już za 200 zł (Samsung ML-1860). Nie nadają się do drukowania skomplikowanych obrazków, jednak wychodzący z nich tekst jest pierwszorzędnej jakości.

Drukarki atramentowe

Ceny tych urządzeń są niższe niż większości drukarek laserowych – zaczynają się od 110 zł (Canon PIXMA iP2700). Z tego względu cieszą się większą popularnością wśród domowych użytkowników. Ponadto każda drukarka atramentowa pozwala na drukowanie w kolorze, a przy zastosowaniu odpowiedniego papieru możliwe jest drukowanie zdjęć o jakości uzyskiwanej w profesjonalnych fotolabach. Wadą drukarek atramentowych jest wyższa cena wydruków. Poza tym urządzenia te są kłopotliwe także z innego powodu – trzeba ich używać co najmniej raz na 3 miesiące. W przeciwnym wypadku tusz może zaschnąć w głowicy i uzyskanie normalnej jakości druku staje się niemożliwe. Potrzebne jest wówczas czyszczenie głowic, co wiąże się ze zużyciem sporej, a niekiedy nawet bardzo dużej, ilości tuszu.

Urządzenia wielofunkcyjne

Już za 150 zł można nabyć urządzenie wielofunkcyjne, np. HP DeskJet 1050 czy Canon PIXMA MP280. Jest to drukarka laserowa lub atramentowa ze zintegrowanym skanerem. Tej klasy urządzenia mają takie same zalety i wady, jak zwykłe drukarki. Urządzenia wielofunkcyjne mają jednak tę zaletę, że mogą działać jako kserokopiarka bez potrzeby uruchamiania komputera. Ponadto większość ma takie dodatki, jak czytnik kart pamięci czy kolorowy ekran pozwalający na przeglądanie zdjęć. Z innych ciekawych cech warto wymienić bezprzewodową kartę sieciową, dzięki której może korzystać z urządzenia większa liczba osób naraz.

Skaner lub aparat fotograficzny

Jeszcze do niedawna popularnym urządzeniem peryferyjnym był skaner. W tej chwili tego typu urządzenia coraz trudniej jest kupić. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest cyfrowy aparat fotograficzny, który w praktyce doskonale sprawdzi się jako skaner. Jest zgrabny, mały i ma własną pamięć. Zamiast skanera najlepiej sprawdzają się aparaty kompaktowe, które dzięki swoim małym wymiarom łatwo się przenosi. Ponadto niemal wszystkie aparaty kompaktowe są wyposażone w specjalny tryb do fotografowania dokumentów.

Takim aparatem bardzo łatwo wykonasz kopie wszystkich interesujących cię notatek, a także fragmentów książek. A po podłączeniu do komputera lub nawet samej drukarki możesz uzyskać namiastkę kserokopiarki i możesz tworzyć własne kopie potrzebnych ci dokumentów. Niestety nie ma możliwości ocenienia funkcjonalności i potencjału aparatu tylko na podstawie danych technicznych. Tutaj bardzo pomocne okazują się testy porównawcze. Zapraszamy do zapoznania się z testem aparatów, który był publikowany w numerze 05/2011 PC Formatu.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto