A A A

Komputerowe ABC

PC Format 02/2011
Czy masz w swoim otoczeniu kogoś, kto jeszcze nie korzysta z komputera, np. babcię lub dziadka albo młodsze rodzeństwo? Zaproś tę osobę do wspólnej lektury naszego dodatku. Informacje zawarte na kolejnych stronach ułatwią oswojenie się z komputerem. Krok po kroku wyjaśniamy nie tylko podstawy obsługi tego urządzenia i systemu operacyjnego Windows 7, ale także pomagamy w stawianiu pierwszych kroków w internecie. [Agnieszka Serafinowicz]

Manipulowanie plikami i folderami

W kolejnym etapie naszego przewodnika pokażemy, jak manipulować plikami.

Podłączanie flashdysku


Po podłączeniu flashdysku do komputera na pulpicie Windows pojawi się okno Autoodtwarzanie. Klikamy opcję Otwórz folder aby wyświetlić pliki.



Wyświetli się okno Eksploratora Windows (systemowego programu do zarządzania plikami) z zawartością flashdysku.

Kopiowanie plików


Zadanie polega na przekopiowaniu utworzonego wcześniej dokumentu (w naszym przykładzie było to podanie) na flashdysk. Po lewej stronie otwartego okna klikamy bibliotekę Dokumenty w grupie Biblioteki.



W centralnej części okna Dokumenty widać ikonę utworzonego wcześniej pliku dokumentu Podanie. Przeciągniemy tę ikonę na ikonę flashdysku Flash_NTFS (E:) widoczną po lewej stronie okna w grupie Komputer. W naszym przykładzie ikona flashdysku jest oznaczona napisem Flash_NTFS oraz literką E:. W trakcie przeciągania, gdy ikona dokumentu znajdzie się nad ikoną flashdysku, wyświetli się symbol + oraz napis Kopiuj do: Flash_NTFS (E:). Gdy puścimy lewy klawisz myszki w tym momencie, przeciągany plik zostanie przekopiowany do wybranego miejsca.

Tworzenie folderu


Klikamy Nowy folder. W oknie pojawi się nowy folder, którego nazwa będzie podświetlona. Oznacza to, że nazwa jest w trybie edycji i można ją zmienić. Wpisujemy zatem np. Ważne pliki i wciskamy klawisz [Enter]. W ten sposób tworzymy nowy folder o nazwie Ważne pliki.




Po lewej stronie okna, w grupie Biblioteki klikamy Dokumenty, następnie przycisk Nowy folder i wpisujemy jako nazwę słowo Ważne. Utworzyliśmy dwa foldery, w różnych dwóch miejscach: na flashdysku i w bibliotece dokumentów na komputerze.

Przenoszenie plików


Przeniesiemy plik Podanie z flashdysku do nowo utworzonego folderu w bibliotece Dokumenty. Zakładamy, że okno z zawartością flashdysku jest wciąż otwarte.



Gdy naprowadzimy kursor myszki na bibliotekę Dokumenty, zobaczymy podświetloną strzałeczkę po lewej stronie nazwy biblioteki. Klikamy ją.


Pojawią się dwa foldery Moje dokumenty i Dokumenty publiczny. Po lewej stronie pierwszego folderu ponownie widoczna jest strzałeczka – klikamy ją i widzimy kolejny wpis. To utworzony wcześniej folder Ważne. Niech pozostanie wyświetlony po lewej stronie okna, ale nie klikamy go.


Teraz łapiemy (klikamy ikonę i wciąż trzymamy wciśnięty lewy przycisk myszki) plik Podanie. Następnie przeciągamy go na widoczny już po lewej stronie folder Ważne. Gdy plik znajdzie się nad folderem, zobaczymy informację Kopiuj do: Ważne. Ponieważ jednak chodzi o przeniesienie pliku, nie puszczając lewego przycisku myszki i cały czas trzymając plik nad docelowym folderem, wciskamy klawisz [Shift]. Na ekranie pojawi się napis Przenieś do: Ważne. Puszczamy lewy przycisk myszki. Plik zniknie z aktualnie otwartego okna – został przeniesiony do folderu Ważne.




Jeżeli kopiowanie i przenoszenie odbywa się między różnymi urządzeniami (np. między biblioteką a flashdyskiem), przeciąganie pliku oznacza jego skopiowanie, natomiast przeciąganie z wciśniętym klawiszem [Shift] – przeniesienie. Jeżeli kopiujemy lub przenosimy pliki w obrębie tego samego urządzenia, przeciąganie pliku oznacza jego przeniesienie, a kopiowanie wymaga dodatkowego wciśnięcia klawisza [Ctrl].

Usuwanie plików

Dwa pliki w jednym miejscu nie są potrzebne. Jeden można usunąć. Podajemy kilka sposobów:


Przeciągamy niepotrzebny plik z okna biblioteki na ikonę Kosz widoczną na pulpicie Windows. Gdy plik będzie się znajdował nad koszem, zobaczymy napis Przenieś do: Kosz. Puszczamy lewy przycisk myszy. Ikona kosza zmieni wygląd – plik usunięty.




Kolejna metoda usuwania plików to zaznaczenie danego pliku i wciśnięcie klawisza [Del]. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Usuń plik. Klikamy przycisk Tak, a plik wyląduje w koszu.


Trzecia metoda. Klikamy usuwany plik prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybieramy pozycję Usuń. Zobaczymy okno potwierdzenia usuwania. Po potwierdzeniu akcji plik wyląduje w koszu.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto