A A A

Konfrontacja gigantów

PC Format 03/2010
Prawie każdy zaawansowany smartfon z dużym dotykowym ekranem jest traktowany jako potencjalny pogromca iPhonea. Często na wyrost, ale w HTC HD2 produkt Applea ma poważnego konkurenta. [Maciek Płochocki]

Między poprzednią wersją iPhone’a a najnowszą 3GS nie ma rewolucyjnych różnic. Zwraca uwagę szybszy procesor (600 MHz zamiast 412 MHz), który w połączeniu z dwukrotnie większą pamięcią RAM oraz nowym układem graficznym przyspieszył działanie telefonu. W urządzeniu znalazły się też: nowocześniejszy moduł transmisji danych – z prędkością do 7,2 Mb/s, matryca aparatu o wyższej rozdzielczości, nagrywanie filmów i sterowanie głosem.

W HD2, następcy modelu Touch HD, zmieniono procesor i zwiększono ilość pamięci RAM. Smartfon jest też wyposażony w najnowszą wersję systemu operacyjnego Windows Mobile 6.5. Największa zmiana dotyczy jednak wyświetlacza. Stary ekran opornościowy zastąpiono większym, pojemnościowym, obsługiwanym multidotykiem i gestami. Ta jedna nowinka wystarczy, aby zachęcić do przesiadki na model HD2.

Siła ekranu

HD2 ma ogromną, jak na smartfon, przekątną ekranu – 4,3 cala, a rozdzielczość wyświetlacza to aż 440x800 punktów. Dzięki temu wysmakowany interfejs Sense UI (stanowiący nakładkę na system Windows) nie tylko wygląda wspaniale, ale też umożliwia korzystanie z Windows Mobile bez użycia rysika. HD2 to pierwszy i jedyny telefon na rynku z taką możliwością. Wszystkie menu telefonu – od ekranu głównego poczynając, a na szczegółowych opcjach konfiguracji kończąc – przystosowano do obsługi palcem. Co ważne, w parze z bardzo dobrym ekranem idzie płynność działania telefonu. Naprawdę rzadko się zdarza, żeby użytkownik HD2 musiał czekać na reakcję telefonu. Nie może być inaczej, skoro sercem urządzenia jest procesor taktowany częstotliwością 1 GHz.

Mimo wysokiej jakości ekran HD2 ustępuje doskonałemu ekranowi iPhone’a. Przewagę wyświetlacza smartfonu Apple trudno opisać słowami. Niezwykle gładka i niestawiająca oporu palcom powłoka wyświetlacza sprawia, że opuszki praktycznie pływają po powierzchni. Dodatkowo interfejs iPhone’a działa odrobinę płynniej niż u konkurenta.

Tak jak większość nowoczesnych gadżetów, ekrany testowanych telefonów są pokryte odblaskową powierzchnią. Poziom refleksów iPhone’a można jeszcze zaakceptować, ale już wyłączony ekran HD2 wygląda jak lustro, w którym można się przeglądać. Z tego samego powodu na ekranie HTC bardziej widoczne są wszelkie zabrudzenia.

Obudowa i przyciski

Ogromny ekran HTC powoduje, że i wymiary całego telefonu są spore (większe niż niemałego przecież iPhone’a). HD2 jest też cięższy od konkurenta, ponieważ jego obudowę wykonano z aluminium (matowego!) – materiału z pewnością trwalszego niż plastik iPhone’a.

Kiepskim rozwiązniem jest wystający z obudowy telefonu obiektyw aparatu fotograficznego. Krawędzie obiektywu są twarde i ostre, zdolne porysować miękkie powierzchnie, np. blat sosnowego biurka. Telefon położony płasko kiwa się na boki.

W obudowie HTC znalazły się przyciski regulacji głośności i wyjście słuchawkowe. Jest też panel 5 przycisków pod ekranem. Pozwala on odbierać i wykonywać połączenia. Zawiera też klawisz Windows, Cofnij oraz Home, który wywołuje menu główne smartfonu. Niestety w modelu przysłanym do redakcji panel poruszał się pod wpływem nawet lekkiego dotyku – nie takiej jakości wykonania należy oczekiwać od smartfonu w tej cenie.

Cała obudowa iPhone’a jest błyszcząca – łatwo się brudzi, a tylną część można zarysować. Oprócz przycisku regulacji głośności dostępny jest także przycisk wyłączający dźwięk oraz klawisz wyłączający ekran. Tam, gdzie HTC ma aż 5 klawiszy, na panelu przednim produktu Apple’a znajduje się tylko jeden przycisk. Po pojedynczym jego wciśnięciu wyświetla się menu główne. Podwójne wciśnięcie można dowolnie zaprogramować, a dłuższe przytrzymanie uruchamia funkcję sterowania głosem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto