A A A

Konta dla wszystkich

PC Format 11/2007
W dzisiejszych systemach Windows konta użytkowników są koniecznością. Dzięki nim możesz łatwo przydzielać wszystkim użytkownikom komputera odpowiednie uprawnienia, a tym samym chronić dane przed skasowaniem.

Zakładanie konta w Windows XP Professional – sposób alternatywny

Jeżeli korzystasz z Windows XP Professional, masz do dyspozycji nieco inną metodę dodawania nowych kont, która pozwala w znacznie szerszym zakresie definiować zakres uprawnień.


Z menu Start wybierz Uruchom. Następnie w oknie Uruchamianie wpisz polecenie control userpasswords2 i kliknij OK.


Zobaczysz okno Konta użytkowników, które jednak wygląda zupełnie inaczej niż aplet Panelu sterowania o tej samej nazwie. Na liście widocznej pod zakładką Użytkownicy figurują nazwy kont zdefiniowane w systemie. Zwróć uwagę, że widoczne jest konto Administrator, które w aplecie Panelu sterowania jest ukryte. Jeśli chcesz dodać nowe konto, kliknij przycisk Dodaj.


W oknie Dodawanie nowego użytkownika wypełnij pola tekstowe, podając kolejno: nazwę (koniecznie) – w naszym przykładzie Test PCF, imię i nazwisko oraz opis (niekoniecznie). Kliknij Dalej.


Kolejny etap to zdefiniowanie hasła dostępowego do tworzonego konta. Nie musisz wprowadzać hasła, ale jest to zalecane. Gdy wpiszesz hasło (jednakowe w obu widocznych polach), kliknij Dalej.


Czas na zdefiniowanie dostępu dla tworzonego konta, co wiąże się z zakresem uprawnień, jakimi konto będzie dysponować. Domyślnie zaznaczona w oknie Dodawanie nowego użytkownika opcja Użytkownik standardowy przypisuje tworzonemu kontu wyższy poziom uprawnień niż te, które możesz uzyskać za pomocą Panelu sterowania (poza oczywiście kontem administracyjnym). Z kolei wybierając opcję Inny, uaktywniasz rozwijaną listę zawierającą zdefiniowane w systemie grupy uprawnień. Zaznaczenie wybra­nej grupy przypisuje tworzonemu kontu uprawnienia równo­ważne uprawnieniom przypisanym danej grupie. Więcej informacji o grupach znajdziesz w ramce „Grupy użytkowników w Windows XP oraz Vista i przypisane im uprawnienia”. Dobrym wyborem jest opcja Użytkownik standardowy. Konto dysponuje większymi uprawnieniami niż utworzone za pomocą apletu Panelu sterowania, a zarazem nie ma uprawnień administratorskich. Gdy wybierzesz grupę i określisz tym samym poziom dostępu, kliknij przycisk Zakończ. Nowe konto pojawi się na liście w oknie Konta użytkowników.


Jeżeli chcesz sprawdzić, jak konto jest opisane w Panelu sterowania, wywołaj aplet Konta użytkowników z Panelu sterowania (patrz poprzedni warsztat). W zestawieniu kont zobaczysz ikonę no­wo utworzonego konta podpisaną zwrotem Nieznany typ konta. Chronione hasłem.


Uwaga! Opisany, alternatywny sposób dodawania nowych kont nie będzie działał w Windows XP Home Edition.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Sąd blokuje blokadę
21 września 2020
Komunikator WeChat nadal może być używany w Stanach Zjednoczonych.


Tylko dla pełnoletnich
21 września 2020
Grupa aktywistów wzywa koncerny Google i Facebook, aby nie emitowały reklam przeznaczonych dla dzieci.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto