A A A

Kupujemy laptop

PC Format 1/2019
Laptopy już wiele lat temu wygrały z desktopami walkę o portfele, a ich sprzedaż w 2018 była o ponad 60 proc. wyższa niż tradycyjnych skrzynek. Nie powinno więc dziwić, że wybór jest przeogromny. Na co zwracać uwagę przy kupnie, by nie żałować? Aleksander Olszewski

Wyświetlacz

Minimum to Full HD i odświeżanie 60 Hz. Większe rozdzielczości zmniejszają czas pracy na akumulatorze, ale w maszynach do pracy mają sens, bo obraz będzie ostrzejszy. W grach dużo większe znaczenie mają wyższe częstotliwości odświeżania (np. 120 czy 144 Hz) i obecność technologii G-Sync lub FreeSync. Jeśli zamierzasz edytować wideo czy zdjęcia, niezbędna będzie z kolei matryca o jak najlepszym odwzorowaniu kolorów i dużej przestrzeni barw. To niestety sporo kosztuje, a że ekran o przekątnej 24 czy 34 cali i tak będzie wygodniejszy, na dłuższą metę lepsze okaże się kupno odpowiedniego monitora.

Jeśli z notebooka będziesz korzystał przede wszystkim poza biurem lub domem, warto wybrać model z matrycą matową oraz dużą jasnością maksymalną. Kwestią mocno osobistą jest wybór pomiędzy ekranem zwykłym a dotykowym. Ten drugi to standard w modelach hybrydowych, mogących zmienić się w tablet. Coraz częściej stanowią one opcję także w tradycyjnych konstrukcjach. Nie zawsze to jednak dobry wybór, bo choć ułatwia np. przeglądanie internetu, występuje w parze z błyszczącą powłoką, a to niejednokrotnie bardzo duży minus.

To tyle, jeśli chodzi o porady ogólne. Na następnej rozkładówce przyjrzymy się dokładniej temu, na co zwracać uwagę, wybierając notebooka do grania, a na co, gdy ma to być uniwersalny sprzęt domowy – lub też maszyna do skomplikowanych obliczeń.

Notebooki uniwersalne


Jak coś jest do wszystkiego, to… należy się dobrze zastanowić, jak wiele zastosowań ma w praktyce to „wszystko” obejmować. Bo jeśli również najbardziej wymagające gry, to niezbędna jest maszyna przeznaczona dla graczy. Tylko takie mają bowiem wystarczająco wydajną kartę graficzną. W modelach uniwersalnych montuje się co najwyżej karty pokroju GeForce MX150. Wystarczy ona do uruchomienia prostszych tytułów i jest w zasadzie obowiązkowa, jeśli sprzęt nie ma się dławić na samo wspomnienie o graniu. Tak wyposażone maszyny powinny mieć już także przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Niezależnie od definicji „uniwersalności” najlepiej przyjąć, że minimum to 4 GB – i to upewniwszy się, że w przyszłości nie będzie problemu z rozszerzeniem RAM-u do co najmniej 8 GB. W sklepach można wprawdzie spotkać laptopy z zaledwie 2 GB, ale to za mało nawet do przeglądania internetu. Jeśli chodzi o procesory, należy się wystrzegać wszystkiego, co pochodzi od AMD, a nie ma w nazwie „Ryzen”. Lepiej także unikać układów Celeron Intela, a jeśli budżet na to pozwala – także Pentium. Kiedyś nazywano tak wprawdzie najwydajniejsze modele, od wielu lat to już jednak nieprawda, gdyż są słabsze niż dowolny CPU z serii Core. Nawet najtańsze i3 mają już technologię Turbo, która pozwala przez pewien czas pracować z częstotliwościami wyższymi niż nominalne, co bardzo pozytywnie wpływa na responsywność systemu. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na typ zamontowanego dysku. Często będzie to tradycyjny HDD 2,5”. Wbrew pozorom nie jest to zbyt duża wada, bo taki model można zazwyczaj łatwo zamienić na SSD ze złączem SATA. Przy obecnych cenach (120 GB za 100 zł) najlepiej taką wymianę przeprowadzić jak najszybciej albo po prostu kupić model z już zamontowanym SSD. Ważne: w najtańszych modelach zamiast prawdziwego SSD-ka może się znaleźć eMMC. Najlepiej wystrzegać się ich, bo po pierwsze mają dużo niższą wydajność niż prawdziwe SSD-ki SATA, a po drugie – nie da się ich wymienić.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto