A A A

Łap obraz i rób notatki

PC Format 02/2016
Tworzysz zrzut ekranowy, by zaprezentować coś znajomym bądź współpracownikom, ale nie wiesz, jak zwrócić ich uwagę na konkretne szczegóły? Zamiast pisać wyraź to obrazem. Pomoże ci w tym darmowe narzędzie Skitch. Maciej Piotrowski

Programów służących do uwieczniania tego, co aktualnie znajduje się na pulpicie, jest mnóstwo. Mało który jednak pozwala tworzyć zrzuty ekranu, umożliwiając natychmiastową edycję i szybkie udostępnienie po modyfikacjach. Natomiast w Skitchu wystarczy kilka kliknięć myszy, by w prosty sposób zamienić zdjęcie pulpitu w wiadomość graficzną, efektowną notatkę bądź zabawny obrazek z dodanymi kolorowymi adnotacjami, ikonami i strzałkami. Co więcej, dzięki współpracy z Evernote’em, jedną z najpopularniejszych aplikacji służących do gromadzenia wszelkiej maści notatek, efektem pracy można podzielić się ze znajomymi za pośrednictwem poczty e-mail, Facebooka, Twittera, a także samego Evernote’a.

Tworzenie zrzutów ekranowych i ich edycja

W nieskomplikowanym interfejsie programu nie sposób się pogubić, jednak na wszelki wypadek kolejnym etapom przechwytywania obrazu towarzyszą czytelne wskazówki. Brakuje ich co prawda podczas edycji zrzutów ekranowych, ale tutaj pomaga niewielka liczba opcji i ich ułożenie. Na przykładzie przechwyconego fragmentu naszej strony internetowej pokazujemy, jak oznaczyć określone części obrazu i opatrzyć je komentarzem, a także jak ukryć bardziej poufne informacje.


Po zainstalowaniu programu jego pierwsze uruchomienie nastąpi automatycznie. Na ekranie pojawi się sporych rozmiarów okno startowe z wyraźnie zaakcentowanym elementem zrzut ekranu. Postępując zgodnie z zaleceniami pojawiającymi się w dymkach, kliknij to miejsce bądź skorzystaj z rozwijanego menu i wybierz odpowiadającą ci opcję.


Jeśli zdecydujesz się na wykonanie zrzutu ekranu, będziesz musiał wskazać fragment, który chcesz zapisać. Korzystając z przyciemnionego obrazu i kursora z liniami pomocniczymi, kliknij i przeciągnij myszką, zaznaczając tę część ekranu, która ma znaleźć się na obrazie. Puszczenie klawisza myszki automatycznie przeniesie wyróżniony obszar wprost do okna programu, gdzie od razu możesz rozpocząć jego edycję.


Na początek przyjrzyj się umieszczonemu z lewej strony pionowemu paskowi. Znajdziesz tu podstawowe narzędzia – dodasz strzałki (1), adnotacje tekstowe (2), kształty (3), użyjesz markera (4), stempli (5), zastosujesz pikselizację (6), wykadrujesz i zmienisz rozmiar (7).


Zaraz po utworzeniu zrzutu domyślnie wybranym narzędziem jest generator strzałek, co zresztą zauważysz, przesuwając wystylizowany kursor myszki nad przechwyconym fragmentem ekranu. Dodawanie takich kolorowych znaczników do obrazu warto zacząć jednak od kliknięcia ikony (8) i zmienienia barwy. Jeśli osiem podstawowych kolorów to dla ciebie za mało, rozwiń zakładkę zaawansowane, a otrzymasz dostęp do pełnej palety barw.


Teraz wystarczy już tylko narysować pożądaną strzałkę, naciskając lewy klawisz myszy i przeciągając kursor do miejsca, które ma zostać wskazane. Wielkość strzałki zależna jest od długości ruchu. Po narysowaniu strzałki możesz zmodyfikować rozmiar obiektu, ponownie go klikając i posługując się wyraźnie zaznaczonymi punktami. Podobnie działa dodawanie do obrazków odpowiednich adnotacji. Oczywiście w każdej chwili możesz cofnąć ostatnie operacje i zacząć wprowadzanie zmian od nowa.


Jeśli chcesz zaznaczyć konkretne fragmenty zrzutu ekranu, możesz zrobić to na kilka sposobów. Menu Kształty pozwoli ci jednym ruchem myszki narysować prostokąt, owal, elipsę czy linię prostą. Z kolei narzędzia ukryte pod ikoną z symbolem markera zapewnią ci swobodę, pozwalając samodzielnie rysować i zakreślać tekst.


W celu urozmaicenia obrazu możesz skorzystać z zestawu pieczątek. Choć wszystkie mają jeden, z góry ustalony rozmiar, po ich umieszczeniu na zdjęciu możesz zmienić ich orientację, przesuwając punkt po okręgu, a także, po naciśnięciu znacznika a, dodać w tym miejscu własny krótki opis.


Przed udostępnieniem swojego zmodyfikowanego zrzutu ekranowego warto zadbać o usunięcie z niego tych szczegółów, którymi lepiej się nie dzielić. W tym celu możesz wykorzystać efekt pikselizacji. Wystarczy, że na pasku narzędziowym klikniesz Piksele, po czym zaznaczysz myszką obszar, który ma zostać zamazany.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto