A A A

Laserowe etykiety

PC Format 9/2009
Chciałbyś oznaczyć samodzielnie nagrywane płyty jako special edition? Jeżeli dysponujesz odpowiednią nagrywarką, możesz za pomocą technologii LightScribe wydrukować na nich efektowne laserowe etykiety.

Aktualizacja oprogramowania

Warto zadbać o aktualizację oprogramowania do obsługi funkcji związanych z technologią LightScribe. Dotyczy to zarówno sterowników, jak i programu do wypalania etykiet na odpowiednich płytach Light- Scribe. Dostęp do najbardziej aktualnej wersji opisywanego przez nas oprogramowania uzyskasz na witrynie www.lightscribe.com/downloadSection/windows/index.aspx?id=810 (strona z oprogramowaniem systemowym – sterownikami do LightScribe) oraz www.lightscribe.com/downloadsection/windows/index.aspx?id=1524 (program LightScribe Template Labeler).

Etykiety LightScribe są monochromatyczne (jednokolorowe), a rysunek widoczny na gotowej etykiecie jest wygrawerowany laserem nagrywarki, więc barwa etykiety będzie taka jak barwa powierzchni płyty po stronie etykiety.

Jak sprawdzić, czy nagrywarka, którą masz w komputerze, obsługuje technologię LightScribe? Na przedniej ściance wysuwanej tacki napędu powinno się znajdować charakterystyczne logo technologii LightScribe.

Koszt nagrywarki z obsługą LightScribe nie jest znacząco większy od nagrywarki bez tej technologii. Przykładowo wewnętrzną nagrywarkę DVD firmy LG model GH22LP można kupić za 100 zł (dla porównania modele bez Light- Scribe o porównywalnych parametrach to wydatek o ok. 10–20 zł mniejszy, ale trafiają się także droższe modele).

Oprócz odpowiedniego napędu będą także potrzebne właściwe płyty – oznaczone napisem lub symbolem LighScribe. Za opakowanie 10 sztuk nośników CD (w chwili gdy opracowywano artykuł, tj. w lipcu 2009) trzeba zapłacić ok. 1,20 zł, natomiast DVD LightScribe (o pojemności 4,7 GB) to wydatek ok. 3 zł za sztukę. Proces wypalania etykiety przebiega identycznie, bez względu na to, czy masz do czynienia z płytą CD czy DVD.

Instalacja niezbędnych składników i sprawdzenie systemu

Zakładamy, że masz komputer wyposażony w nagrywarkę obsługującą technologię LightScribe, a także masz pod ręką czyste płyty CD lub DVD typu LightScribe. W naszym przewodniku pokażemy krok po kroku, jak samodzielnie utworzyć płytę z etykietą LightScribe.

1
Jeżeli nie masz jeszcze w systemie zainstalowanego oprogramowania do obsługi LightScribe, zacznij od instalacji programu LightScribe System Software. Plik instalacyjny znajdziesz na płycie dołączonej do wydania lub w internecie (patrz ramka „Aktualizacja oprogramowania”). Proces instalacyjny przebiega standardowo – poprzez kreatora instalacji. Wystarczy, że będziesz potwierdzał kolejno jej etapy.
2
Po zainstalowaniu oprogramowania systemowego do LightScribe’a zainstaluj aplikację LightScribe Template Labeler (także na naszym krążku). Również i w tym przypadku proces instalacji jest bardzo prosty – za pomocą kreatora. Potwierdzaj po prostu kolejne etapy instalacji.
3
Gdy niezbędne oprogramowanie jest już zainstalowane, upewnij się, że wszystko poprawnie działa. W tym celu rozwiń menu Start i uruchom LightScribe Control Panel.
4
Po chwili pojawi się okno z domyślnie aktywną zakładką Ustawienia. Nie musisz zmieniać domyślnych ustawień. Ewentualnie, jeżeli płyty z etykietami LightScribe będziesz wykonywał rzadko, możesz zaoszczędzić nieco zasobów systemowych, odznaczając pole wyboru: Uruchom ten program po zalogowaniu w systemie Windows Pamiętaj jednak, aby wtedy przed nagraniem płyty i laserowym wypaleniem etykiety ręcznie uruchomić ten program. Nie zamykaj jeszcze okna.
5
Przejdź teraz do zakładki Informacje o systemie. Najważniejszą tu informacją jest to, czy oprogramowanie wykryło zainstalowany w komputerze napęd optyczny z obsługą LightScribe. Jeżeli w sekcji Napędy LightScribe widzisz nazwę swojej nagrywarki, a pod nazwą napis Dostępny, to wszystko jest w porządku. Z tego miejsca możesz też wywołać funkcję aktualizacji oprogramowania. Kliknięcie przycisku Aktualizacja plików do pobrania spowoduje uruchomienie domyślnej w systemie przeglądarki WWW i automatyczne przekierowanie na stronę WWW zawierającą najbardziej aktualną wersję oprogramowania systemowego LightScribe. Pod ostatnią zakładką okna LightScribe Control Panel znajdziesz informacje, gdzie szukać płyt, programów itp. Są tam po prostu odsyłacze do stron internetowych (anglojęzycznych). Nie musisz z nich korzystać. Kompletny poradnik tworzenia etykiet LightScribe właśnie czytasz.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Apple będzie dbać o nasze zdrowie
26 maja 2020
Prawdopodobnie firma chce w nowych słuchawkach AirPods wykorzystać czujniki światła do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto