A A A

Łatwiejszy Gmail

PC Format 10/2016
Korzystasz z poczty Gmail? Doradzamy, co zrobić, by obsługa tej popularnej skrzynki pocztowej była jeszcze bardziej komfortowa. Maciej Piotrowski


Gmail to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych serwisów pocztowych na świecie. Jest szybki, niezawodny, stosunkowo łatwy w obsłudze, i to mimo zintegrowania z innymi usługami Google. Do tego jest też w pełni darmowy, przynajmniej w podstawowej wersji. Co więcej, wygoda posiadania jednego konta Gmail na komputerze i smartfonie sprawia, że chętnie korzystają z niego i starsi, i młodsi. Nie każdy wie jednak, że wystarczy garść rozszerzeń, dodatkowych aplikacji i kilka trików, by praca z Gmailem stała się bardziej efektywna i znacznie przyjemniejsza.

Praca w trybie offline

Choć mogłoby się wydawać, że Gmail jako usługa sieciowa nie będzie działać bez dostępu do internetu, dzięki specjalnej aplikacji Gmail Offline dostępnej w Chrome Web Store możesz odczytywać wiadomości, zarządzać nimi, a nawet tworzyć nowe e-maile, pozostając w trybie offline. Wszystkie wprowadzone zmiany zostaną zsynchronizowane z twoim kontem, gdy tylko znów podłączysz się do sieci.

Zaawansowane wyszukiwanie wiadomości

By łatwiej odnaleźć konkretną wiadomość w skrzynce odbiorczej mieszczącej kilkaset, a może i kilka tysięcy e-maili, warto poznać metody pozwalające na zawężenie obszaru poszukiwań. Samo wpisanie słowa kluczowego w polu wyszukiwania Gmaila najczęściej nie wystarcza do precyzyjnego namierzenia pożądanej przesyłki. Do tego idealnie nadają się specjalne operatory wyszukiwania. Oto kilka przydatnych formuł:
from:Rafał OR from:Szymon – użyj, aby Gmail pokazał wszystkie listy od Rafałów i Szymonów;
after:2015/11/15 before:2015/12/01 – pozwoli ci wyszukać wszystkie wiadomości ze wskazanego przedziału czasowego
filename:png – dzięki temu w skrzynce wyświetlone zostaną tylko wiadomości zawierające wskazany rodzaj plików

Szybkie odzyskiwanie miejsca

Wbrew pozorom dość łatwo wyczerpać dostępny w Gmailu limit bezpłatnego miejsca, szczególnie że oferowane 15 GB przestrzeni dyskowej współdzielone jest z innymi usługami Google – Dyskiem i Zdjęciami. W takiej sytuacji trzeba zabrać się za porządki i zwolnić trochę miejsca. Najłatwiej usunąć największe wiadomości – tylko jak je znaleźć w gąszczu innych e-maili? To proste – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Gmaila i wpisując np. frazę size: 5m wyświetlić listę tych, które zajmują dokładnie wskazaną ilość miejsca (5 MB). Podobnie działa operator larger: 7m, choć w tym przypadku wyszukiwane są wiadomości większe niż 7 MB. Co ciekawe, istnieje też trzecia opcja – specjalny serwis www.FindBigMail.com, który po otrzymaniu dostępu do twojej skrzynki dokładnie ją przeskanuje i wskaże największe e-maile.

Jak poznać, kto sprzedaje twoje adresy e-mail?

Gmail ignoruje kropki w swoich adresach e-mail – jeśli więc zakładając konto posłużyłeś się imieniem i nazwiskiem przedzielonym kropką, dla systemu Google nie jest to istotne. Daje to jednak całkiem spore możliwości, jeśli chodzi o dzielenie się swoim adresem w sieci. Wystarczy, że zapisując się np. do newslettera podasz e-mail z kilkoma charakterystycznie wstawionymi kropkami, by później móc z całą stanowczością stwierdzić, czy dany adres pojawia się w napływającym spamie. Co ciekawe, podobnie działa znak „+” wstawiony w adres e-mail – Google go ignoruje, a usługi z subskrypcją przyjmują.


Tagi: e-mail porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Modem 5G produkcji Intela
23 listopada 2017
Intel rozwija portfolio produktów bezprzewodowych sieci 5G. Do oferty wprowadzone zostaną Intel XMM 8000, pierwsza rodzina komercyjnych modemów...
Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto