A A A

Łatwy dostęp

PC Format 06/2010
Ujawniamy sposoby na łatwe uporządkowanie danych. Dowiesz się, jak przekształcać foldery w wirtualne dyski czy jak odczytać zawartość nowego dysku bez przypisywania mu litery. Oprócz tego pokazujemy, jak odkryć ukryte konto administratora i przyspieszyć start systemu. [Agnieszka Serafinowicz]

Uruchamianie programów w trybie administratora

Jeżeli chcesz szybko uruchomić dowolny program w trybie z uprawnieniami administracyjnymi, wystarczy, że zaznaczysz jego ikonę (bądź ikonę skrótu umieszczoną np. na pulpicie czy w menu Start), a następnie wybierzesz z menu kontekstowego Uruchom jako administrator. Jest też prostsza metoda – zaznacz dany element z menu Start lub ikonę z pulpitu i użyj skrótu [Shift]+[Ctrl]+[Enter].

Najsilniejsze konto w systemie

Aktywacja ukrytego konta administratora w Windows
W systemie Windows 7 i Windows Vista przeprowadzenie jakichkolwiek zmian wymagających podwyższenia poziomu uprawnień ponad konto zwykłego użytkownika skutkuje wyświetleniem okien Kontroli Konta Użytkownika (UAC – User Account Control). Na czas przeprowadzania działań administracyjnych możesz co prawda wyłączyć komunikaty UAC, ale prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z domyślnie ukrytego konta Administrator.


Rozwiń menu Start, w polu wyszukiwania wpisz cmd, a następnie kliknij prawym klawiszem wyświetloną pozycję cmd i z menu kontekstowego wybierz polecenie Uruchom jako administrator.


Po potwierdzeniu komunikatu UAC zobaczysz okno wiersza poleceń. O tym, że jest uruchomione w trybie uprawnień administratora, świadczy zawartość paska tytułowego: Administrator: C:\Windows\System32\cmd.exe. W oknie tym wpisz polecenie: net user administrator /active:yes i zatwierdź je klawiszem [Enter].


Wyloguj się z systemu. Na ekranie logowania obok znanej ci ikony twojego konta (i ewentualnie innych kont użytkowników zdefiniowanych na danym komputerze) zobaczysz niewidoczną wcześniej ikonę konta Administrator. Gdy zalogujesz się na to konto, będziesz mógł dokonywać wszelkich zmian w systemie bez wyświetlania okien Kontroli Konta Użytkownika. Konto Administrator w Windows 7 ma uprawnienia wyższe niż… wszystkie konta należące do grupy Administratorzy. Co więcej, specjalne konto, które właśnie odblokowałeś, do wymienionej grupy nie należy.


Oczywiście ze względów bezpieczeństwa zalecamy, byś korzystał z konta Administrator wyłącznie wtedy, gdy potrzebujesz przeprowadzić działania wymagające podwyższonego poziomu uprawnień (np. instalacja aplikacji, instalacja sterowników sprzętowych itp.).


Jeżeli będziesz chciał powrócić do domyślnych ustawień systemu i ukryć konto Administratora, ponownie wywołaj wiersz poleceń (z uprawnieniami administracyjnymi) i wpisz polecenie: net user administrator /active:no


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto