A A A

Legalna muzyka

PC Format 11/2008
Czy jest możliwe uzyskanie dostępu do bogatego zbioru muzycznego bez narażania się na oskarżenia o piractwo ze strony wytwórni muzycznych? Owszem. Internetowy serwis Grooveshark w momencie opracowywania tego artykułu oferował za darmo ponad osiem milionów piosenek.

Kupowanie piosenek w Grooveshark

Serwis Grooveshark nie tylko pozwala na odsłuchiwanie milionów utworów (za darmo), ale także umożliwia kupowanie wybranych piosenek. Cena pojedynczego utworu jest stała i wynosi 99 centów. Piosenka jest udostępniana do pobrania w wysokiej jakości formacie FLAC (niekorzystającym z kompresji stratnej). Kupowane pliki są pozbawione uciążliwych zabezpieczeń DRM. Można za nie płacić kartą kredytową (systemy Visa, Mastercard, American Express i Discover) lub za pośrednictwem serwisu paypal. W pierwszym przypadku musisz podać dane dotyczące karty kredytowej i adresu, na jaki mają być wystawiane rachunki. W drugim wybierasz kwotę z konta paypal, jaką chcesz przenieść na konto Grooveshark. Wszystkich tych działań dokonujesz za pomocą ustawień konta w serwisie. Dostęp do opcji związanych z finansami uzyskasz po kliknięciu odnośnika Billing/Balance.

Jeżeli korzystasz z szerokopasmowego łącza internetowego, możesz łatwo uzyskać dostęp do olbrzymiej biblioteki muzycznej, i to bez ponoszenia najmniejszych kosztów (nie licząc opłat za łącze internetowe). Wszystko dzięki serwisowi internetowemu Grooveshark.

Bogactwo oferty muzycznej serwisu zależy od aktywności użytkowników – wymiana danych odbywa się w analogiczny sposób jak w serwisach P2P. Użytkownicy, którzy zdecydują się na udostępnienie swojej biblioteki muzycznej online, otrzymają gratyfikacje w postaci tzw. kredytów muzycznych (song credits), za które mogą kupić kolejne piosenki.

Warto dodać, że funkcjonowanie Groovesharka opiera się także na modelu komercyjnym. Serwis oferuje bowiem pliki muzyczne do pobrania, ale już odpłatnie. Pojedyncza piosenka dostępna do pobrania w wysokiej jakości formacie (pozbawionym ograniczeń DRM) kosztuje 99 centów.

Josh Bonnain z Grooveshark chwali się, że jego serwis jest jedyną muzyczną firmą, która może zaoferować jednego dnia wybór spośród 50 milionów plików.

Nie musisz się od razu rejestrować w serwisie Grooveshark. Proponujemy wypróbować go poprzez darmowy i niewymagający rejestracji serwis Tiny Song. Szczegóły na ten temat znajdziesz w ramce „Prostsze wyszukiwanie piosenek w serwisie Grooveshark”.

Rejestracja i interfejs serwisu Grooveshark

Chcąc korzystać ze wszystkich benefitów serwisu Grooveshark, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem. Poprowadzimy cię przez proces rejestracji, a potem pokrótce przedstawimy bardziej istotne funkcje serwisu.

Rejestracja konta


Uruchom przeglądarkę WWW i w pasku adresowym wpisz adres www.grooveshark.com.


Zobaczysz stronę główną serwisu. Aby rozpocząć rejestrację, kliknij widoczny w górnym, prawym rogu strony odsyłacz Join Now.


Na kolejnej stronie wypełnij formularz, podając swoje dane (imię, nazwisko, e-mail, kraj oraz kod pocztowy). Pola tekstowego: How did you hear about Grooveshark? (czyli „skąd usłyszałeś o serwisie Grooveshark”) nie musisz wypełniać. Pozostaw także puste pole Invite/Promo Code i kliknij przycisk SUBMIT.Na kolejnej stronie otrzymasz informację o pomyślnym przesłaniu formularza. Po chwili na wskazany przez ciebie w formularzu adres elektroniczny powinieneś otrzymać e-mail z dalszymi instrukcjami. Uruchom zatem swój program pocztowy i odbierz pocztę. Otwórz list od Groovesharka. Zapamiętaj zawarty w treści listu unikatowy (tworzony oddzielnie dla każdego nowego użytkownika) kod, tzw. invite code, i kliknij znajdujący się w jego treści odsyłacz. Jeżeli nie masz jeszcze spodziewanej korespondencji, poczekaj cierpliwie. Serwis Grooveshark zastrzega sobie dostarczenie poczty nawet z 24-godzinnym opóźnieniem.


Po kliknięciu odsyłacza otrzymanego w e-mailu zostaniesz poprowadzony na stronę serwisu Grooveshark, na której zobaczysz formularz (powinien być automatycznie wypełniony) zawierający twój adres elektroniczny Email oraz otrzymany kod Invite Code. Kliknij przycisk SUBMIT.


Przed tobą kolejny formularz. Wypełnij go, podając nazwę użytkownika – Username, pod którą chcesz być identyfikowany w serwisie, oraz hasło chroniące tworzone w serwisie konto – Password. Gdy wypełnisz formularz, kliknij SUBMIT.Jesteś już zarejestrowany. Jednak, żeby korzystać z pełni funkcji, musisz jeszcze zainstalować w systemie program Sharkbyte. Pobierzesz go z kolejnej strony, która zostanie wyświetlona w serwisie. Kliknij przycisk DOWNLOAD NOW i pobierz plik.


Po zapisaniu pliku na dysku otwórz folder, w którym został zapisany, i kliknij dwukrotnie ikonę sharkbyte.W oknie instalatora Grooveshark Setup kliknij przycisk Next, a następnie zatwierdzaj kolejne etapy instalacji bez zmieniania domyślnych ustawień. Po zakończeniu instalacji program – lokalny klient Groovesharka – uruchomi się automatycznie.


Najpierw zobaczysz okno logowania Sharkbyte. Wpisz dane rejestracyjne do serwisu Grooveshark i kliknij Log in.


W oknie: Sharkbyte Wizard wskaż folder, w którym masz (lub zamierzasz mieć) legalną muzykę, i kliknij Next. Zobaczysz komunikat o pozytywnym zakończeniu instalacji. Kliknij Finish. Program Sharkbyte działa w tle, czego widomym znakiem jest ikona sharkbyte, która pojawia się w zasobniku systemowym na pasku zadań. Powróć teraz do strony internetowej serwisu Grooveshark. Czas zaznajomić się z interfejsem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto