A A A

Legalna muzyka

PC Format 11/2008
Czy jest możliwe uzyskanie dostępu do bogatego zbioru muzycznego bez narażania się na oskarżenia o piractwo ze strony wytwórni muzycznych? Owszem. Internetowy serwis Grooveshark w momencie opracowywania tego artykułu oferował za darmo ponad osiem milionów piosenek.

Interfejs Grooveshark


Jeżeli nie jesteś jeszcze zalogowany w serwisie, kliknij w górnej części strony głównej przycisk Login, a następnie podaj swoje dane uwierzytelniające i kliknij Login.


Zostaniesz poprowadzony na swoją stronę domową – zakładka Home. W głównej części okna znajdziesz pole wyszukiwania, a pod nim listę najczęściej odtwarzanych aktualnie piosenek. O każdej z nich możesz uzyskać informacje po kliknięciu odsyłacza Info, możesz je przesłuchać, klikając odnośnik Listen, oraz uruchomić procedurę zakupu, klikając Download ($0.99).


Gdy klikniesz odsyłacz  Listen, rozpocznie się odtwarzanie utworu. Możesz kontrolować odtwarzanie za pomocą modułu AUDIO PLAYER po prawej stronie witryny. Czas się zająć wyszukiwaniem piosenek i tworzeniem list odtwarzania.

Wyszukiwanie i ocenianie piosenek, tworzenie list odtwarzania

Jesteś już w pełni przygotowany do współuczestniczenia w muzycznej społeczności Groovesharka. Poniżej krótki przewodnik pokazujący, jak wyszukiwać utwory, jak je oceniać i jak z ulubionych piosenek utworzyć własne listy odtwarzania, które zostaną zapamiętane w twoim profilu.


Zakładamy, że jesteś zalogowany i w przeglądarce masz otwartą domową stronę twojego profilu Grooveshark – zakładka Home. Jeżeli nie masz jeszcze uruchomionej przeglądarki, ale w systemie działa już zainstalowany wcześniej program Sharkbyte, kliknij jego ikonę umieszczoną w zasobniku systemowym na pasku zadań prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Visit Grooveshark. Kliknij mały trójkącik obok lupki w polu wyszukiwania. Wyświetli się lista kryteriów wyszukiwania. Domyślnie jest zaznaczona pozycja All, jeżeli jednak chcesz np. wyszukiwać piosenki po ich tytułach, wybierz pozycję Songs. Następnie w polu wyszukiwania wpisz tytuł piosenki. Możesz dodać po tytule nazwę wykonawcy, poprzedzając ją słowem „by”. Po wpisaniu wyszukiwanego tytułu kliknij go lub wciśnij klawisz [Enter].


Innym sposobem wyszukiwania piosenek jest wybór którejś z globalnych kategorii widocznych w umieszczonej po lewej stronie okna ramce Top Global Tags. Przykładowo, klikając odsyłacz rock, uruchomisz wyszukiwanie piosenek oznaczonych znacznikiem rock (czyli należących do kanonu muzyki rockowej).Bez względu na wybraną przez ciebie metodę wyszukiwania piosenek po chwili wyświetli się lista utworów pasujących do twojego zapytania. Klikając pod każdym rezultatem odnośnik Listen, możesz odsłuchać dany utwór. Jeżeli okaże się, że odsłuchana piosenka jest tą, której szukałeś, kliknij Add to playlist.


W ramce, którą zobaczysz, wybierz odnośnik Create New Playlist, a następnie w pojawiającej się kolejnej ramce wpisz w polu Name nazwę tworzonej listy odtwarzania. W polu Description możesz dodać krótki opis listy. Kliknij przycisk Save.


Wybrany utwór zostanie dodany do twojej nowo utworzonej listy odtwarzania. Jej zawartość zobaczysz na panelu list odtwarzania widocznym po prawej stronie okna przeglądarki. Gdy klikniesz Play na panelu listy odtwarzania, rozpocznie się odtwarzanie wszystkich utworów z listy, poczynając od piosenki, przy której kliknąłeś uruchomienie odtwarzania.


Dodawanie kolejnych utworów wygląda trochę inaczej. Jest znacznie prostsze. Nie musisz klikać odnośnika Add to playlist widocznego przy każdym utworze. Wystarczy, że przeciągniesz dany utwór na pole listy odtwarzania, a zostanie on dodany do listy.


Ocenianie utworów jest proste. W trakcie odtwarzania wybranego utworu naprowadź kursor myszki na ikonę gramofonu. Pojawi się 5 gwiazdek. Zaznaczając je myszką, oceniasz piosenkę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto