A A A

Lektura do słuchania

PC Format 02/2011
Wolisz słuchać niż czytać? Skorzystaj z naszych porad, dzięki którym dowiesz się, jak z dowolnej publikacji elektronicznej uzyskać audiobook. Niezbędne wskazówki znajdziesz poniżej, a oprogramowanie na krążku. [Agnieszka Serafinowicz]

W artykule założyliśmy, że e-booki, które chcesz przekształcić w książki do słuchania, masz już zapisane na dysku twardym. Jeżeli tak nie jest, w ramce „Skąd wziąć e-booki?” znajdziesz wskazówki, jak szybko (i bez opłat) stać się posiadaczem elektronicznych wydań książek, m.in. kilkudziesięciu dzieł polskiej i światowej klasyki literatury. Uwaga! Jeżeli nie masz w komputerze zainstalowanego żadnego czytnika elektronicznych publikacji w formacie PDF, zainstaluj program Adobe Reader X z naszej płyty.

Na płycie DVD znajdziesz również najnowszą generację popularnego polskiego syntezatora IVONA oraz zestaw różnych głosów – zarówno pod względem barwy, jak i języka, do którego zostały przystosowane. Dzięki temu możesz przerobić na audiobooki zarówno elektroniczne publikacje polskojęzyczne, jak i anglojęzyczne. W artykule skupimy się na „udźwiękowieniu” polskojęzycznego e-booka, jednak w analogiczny sposób postępujesz przy przekształcaniu w audiobook publikacji anglojęzycznej. Różnica sprowadza się do wyboru innego, dostosowanego do danego języka głosu syntezatora mowy IVONA.

Komputer czyta na głos – przygotowanie oprogramowania

Zaczniemy od instalacji potrzebnego oprogramowania.

Instalacja syntezatora i głosów


Uruchom instalację pakietu IVONA z naszej płyty DVD. Proces instalacji jest bardzo prosty, sprowadza się do potwierdzania kolejnych etapów kreatora. W etapie wyboru komponentów możesz poprzestać na proponowanym ich zestawie, ale możesz też doinstalować dodatkowe głosy. Pamiętaj jednak, że dodatkowe dane są pobierane z internetu. Mają ponad 1,5 GB, więc decyduj się na to wyłącznie wtedy, gdy masz dostęp do szybkiego łącza internetowego. Jeżeli chcesz pobierać dodatkowe pakiety, zaznacz pole wyboru Dołącz produkty dostępne online na ivona.com. W naszym artykule założyliśmy, że będziesz bazował na domyślnie proponowanym zestawie zamieszczonym w całości na DVD.


Proces rozpakowania danych z płyty może chwilę potrwać. O postępie instalacji informuje pasek postępu widoczny w oknie instalatora. Gdy instalacja się zakończy, program IVONA MiniReader uruchomi się automatycznie i wyświetli się podręcznik użytkownika aplikacji.

Aktywacja i pierwsze czytanie


Skoro IVONA MiniReader oraz instrukcja zostały uruchomione, warto przećwiczyć działanie aplikacji. Zanim jednak usłyszysz jakikolwiek głos, musisz go aktywować.


Oprócz okna MiniReadera zobaczysz okno dialogowe Aktywacja produktów IVONA. Upewnij się, że jest zaznaczona opcja Posiadam klucz aktywacyjny i chcę aktywować produkty IVONA lub przedłużyć okres działania i w pola poniżej wpisz specjalny klucz aktywacyjny. Przekopiuj z pliku info.txt, który znajduje się na naszej płycie w katalogu instalacyjnym programu. Kliknij Dalej.


W kolejnym oknie otrzymasz informację o aktywnych składnikach – głosach i programach. Kliknij Koniec. Głosy dostępne na naszym krążku będą działały przez określony czas (maks. 60 dni), ale to wystarczy do  utworzenia audiobooka. Pamiętaj, że operację aktywacji musisz powtórzyć (tym samym kluczem) dla każdego głosu.


Przejdźmy do czytania. W oknie MiniReadera wybierz głos syntezatora. Domyślnie wybrany jest polskojęzyczny damski głos – Ewa. Jeżeli chcesz polskojęzyczny głos męski, rozwiń listę z głosami i wybierz pozycję IVONA 2 Jan.W okolicach obszaru powiadomień na pasku zadań zobaczysz małe okienko z informacją o konieczności aktywacji wybranego głosu. Kliknij to okienko i powtórz opisaną w krokach 2 i 3 procedurę aktywacji (z tym samym kodem).


Gdy wybierzesz głos, przełącz się na okno czytnika z otwartą instrukcją obsługi MiniReadera i zaznacz kursorem fragment tekstu. Kliknij na pasku MiniReadera przycisk odtwarzania. Usłyszysz głos lektora czytającego zaznaczony fragment. Możesz również sterować prędkością i głośnością wymowy lektora – jak? Odpowiedź na drugiej stronie otwartej instrukcji obsługi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto