A A A

Lew i dziewczyna

PC Format 02/2014
W kursie GIMP-a nadal pracujemy nad poprawianiem i przekształcaniem zdjęć. Tym razem za pomocą winietowania uwydatnimy lwa w środkowej części kadru, a na fotografię dziewczyny nałożymy różne zmieniające ją efekty. MATEUSZ NOSEL

Choć samo winietowanie jest wadą niektórych urządzeń optycznych i fotografowie dążą do zminimalizowania tego defektu na etapie obróbki cyfrowej, to jego celowe utworzenie w programach graficznych jest czasami dobrym sposobem wyeksponowania środkowej części kadru. W warsztacie pokazujemy, jak uzyskać efekt winietowania, polegający na niedoświetleniu brzegów ujęcia.

Dowiesz się również, jak szybko nakładać gotowe filtry, posługując się wtyczką do GIMP-a o nazwie G’MIC. W jej skład wchodzi ponad 450 filtrów przetwarzania obrazów i efektów. Dzięki predefiniowanym ustawieniom kilkoma kliknięciami zmienisz swoje zdjęcia w artystyczne prace lub przeprowadzisz szybką korekcję kolorystyczną.

Uwydatnianie środka kadru metodą winietowania

Przygotuj zdjęcie, na którym warto uwydatnić środkową część kadru. W naszym przykładzie wykorzystamy fotografię lwa. Efekt winietowania możesz uzyskać na kilka sposobów, my pokazujemy, jak to zrobić przez gradient i zaznaczanie.

Maskowanie przez gradient


Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję  Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż fotografię na dysku, w naszym przykładzie lew.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.


Utwórz kopię warstwy, aby w razie niepowodzenia łatwo powrócić do zdjęcia źródłowego. W tym celu w okienku warstw kliknij prawym przyciskiem myszy na widocznej warstwie i wybierz z menu kontekstowego Duplikuj warstwę.


Następnie kliknij prawym przyciskiem myszki na utworzonej warstwie, a potem wybierz z niej Dodaj maskę warstwy. Teraz w otwartym oknie Dodanie maski warstwy, w sekcji Początkowa maska warstwy wybierz opcję Biała i kliknij OK.


Z przybornika wybierz narzędzie Gradient i upewnij się, że jako pierwszoplanowy jest wybrany kolor czarny. Następnie w zakładce Opcje narzędzia rozwiń listę Kształt, po czym wybierz z niej opcję Promienisty.Możesz już w obszarze roboczym namalować gradient. W tym celu kliknij myszką na środku fotografii i przeciągnij linię gradientu na zewnątrz w okolice dowolnego narożnika. W okienku warstw maska górnej warstwy powinna wyglądać mniej więcej tak jak na poniższym obrazku. Na razie jednak nie dostrzeżesz żadnego efektu w obszarze roboczym.


W okienku warstw zaznacz kwadracik z miniaturą warstwy winieta i z menu Kolory wybierz opcję Poziomy.


W otwartym oknie  Poziomy, w sekcji Poziomy wejściowe przesuwaj suwaki do uzyskania odpowiedniego efektu i kliknij OK. W naszym przykładzie są to wartości:


Aby bardziej uwydatnić i podkreślić obiekt w środku kadru, w naszym przykładzie lwa, wybierz z przybornika narzędzie Pędzel i w okienku warstw zaznacz kwadracik z maską warstwy. Możesz zmniejszyć krycie pędzla do wartości 80. Upewniwszy się, że masz wybrany kolor czarny jako pierwszoplanowy, zamaluj na masce obiekt w kadrze. Efekt końcowy wygląda tak:


Możesz już zapisać obraz. Projekt zapisz w formacie XCF i wyeksportuj do JPG


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościEdge rośnie w siłę
7 kwietnia 2020
Najnowsza wersja przeglądarki Microsoftu jest popularniejsza niż Firefox.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto