A A A

Lew i dziewczyna

PC Format 02/2014
W kursie GIMP-a nadal pracujemy nad poprawianiem i przekształcaniem zdjęć. Tym razem za pomocą winietowania uwydatnimy lwa w środkowej części kadru, a na fotografię dziewczyny nałożymy różne zmieniające ją efekty. MATEUSZ NOSEL

Choć samo winietowanie jest wadą niektórych urządzeń optycznych i fotografowie dążą do zminimalizowania tego defektu na etapie obróbki cyfrowej, to jego celowe utworzenie w programach graficznych jest czasami dobrym sposobem wyeksponowania środkowej części kadru. W warsztacie pokazujemy, jak uzyskać efekt winietowania, polegający na niedoświetleniu brzegów ujęcia.

Dowiesz się również, jak szybko nakładać gotowe filtry, posługując się wtyczką do GIMP-a o nazwie G’MIC. W jej skład wchodzi ponad 450 filtrów przetwarzania obrazów i efektów. Dzięki predefiniowanym ustawieniom kilkoma kliknięciami zmienisz swoje zdjęcia w artystyczne prace lub przeprowadzisz szybką korekcję kolorystyczną.

Uwydatnianie środka kadru metodą winietowania

Przygotuj zdjęcie, na którym warto uwydatnić środkową część kadru. W naszym przykładzie wykorzystamy fotografię lwa. Efekt winietowania możesz uzyskać na kilka sposobów, my pokazujemy, jak to zrobić przez gradient i zaznaczanie.

Maskowanie przez gradient


Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję  Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż fotografię na dysku, w naszym przykładzie lew.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.


Utwórz kopię warstwy, aby w razie niepowodzenia łatwo powrócić do zdjęcia źródłowego. W tym celu w okienku warstw kliknij prawym przyciskiem myszy na widocznej warstwie i wybierz z menu kontekstowego Duplikuj warstwę.


Następnie kliknij prawym przyciskiem myszki na utworzonej warstwie, a potem wybierz z niej Dodaj maskę warstwy. Teraz w otwartym oknie Dodanie maski warstwy, w sekcji Początkowa maska warstwy wybierz opcję Biała i kliknij OK.


Z przybornika wybierz narzędzie Gradient i upewnij się, że jako pierwszoplanowy jest wybrany kolor czarny. Następnie w zakładce Opcje narzędzia rozwiń listę Kształt, po czym wybierz z niej opcję Promienisty.Możesz już w obszarze roboczym namalować gradient. W tym celu kliknij myszką na środku fotografii i przeciągnij linię gradientu na zewnątrz w okolice dowolnego narożnika. W okienku warstw maska górnej warstwy powinna wyglądać mniej więcej tak jak na poniższym obrazku. Na razie jednak nie dostrzeżesz żadnego efektu w obszarze roboczym.


W okienku warstw zaznacz kwadracik z miniaturą warstwy winieta i z menu Kolory wybierz opcję Poziomy.


W otwartym oknie  Poziomy, w sekcji Poziomy wejściowe przesuwaj suwaki do uzyskania odpowiedniego efektu i kliknij OK. W naszym przykładzie są to wartości:


Aby bardziej uwydatnić i podkreślić obiekt w środku kadru, w naszym przykładzie lwa, wybierz z przybornika narzędzie Pędzel i w okienku warstw zaznacz kwadracik z maską warstwy. Możesz zmniejszyć krycie pędzla do wartości 80. Upewniwszy się, że masz wybrany kolor czarny jako pierwszoplanowy, zamaluj na masce obiekt w kadrze. Efekt końcowy wygląda tak:


Możesz już zapisać obraz. Projekt zapisz w formacie XCF i wyeksportuj do JPG


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Sharp AQUOS R3 ma trafić do Europy
22 maja 2019
Sharp planuje wprowadzić na europejski rynek najnowszy smartfon Sharp AQUOS R3. Co potrafi ten model? Model AQUOS R3, który w Japonii...Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto