A A A

Liczy się czas

PC Format 8/2009
Zaczynają się wakacje. Na mazurskie jeziora znów wypłynie ponad 15 tysięcy jachtów, a bałtyckie wybrzeże przyjmie setki tysięcy plażowiczów. W wypadkach nad wodą, gdy liczy się dosłownie każda sekunda, technologie teleinformatyczne okazują się bezcenne. Zobaczmy, jak przyczyniają się do naszego bezpieczeństwa.

Sprzęt Mazurskiego WOPR

Ratownicy MWOPR mają do dyspozycji m.in. trzy kutry ratownicze, cztery łodzie motorowe, jeden poduszkowiec (do akcji ratowniczych na zamarzniętych jeziorach) oraz sześć łodzi hybrydowych. Łódź hybrydowa Parker 900 Baltic jest najnowocześniejszą łodzią ratowniczą w Polsce. Została zakupiona ze środków pięciu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Olsztyna, Katowic, Wrocławia, Poznania i Warszawy. Rozwija maksymalną prędkość 80 km/h. Może zabrać na pokład nawet do 20 osób poszkodowanych. Jest wyposażona w Zintegrowany System Nawigacji, pozwalający na pływanie w każdych warunkach pogodowych, oraz w nawigację satelitarną GPS z mapą Wielkich Jezior Mazurskich i kamerę termowizyjną.

Nie wcześniej niż 10 lat temu bezpieczeństwo nad wodą w głównej mierze zależało od bystrego wzroku ratownika i od tego, jak szybko potrafi pływać. Dziś grupa wysoko wykwalifikowanych ratowników wodnych ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt i szybko rozbudowujący się Zintegrowany System Ratownictwa. A my podczas zabaw nad wodą jesteśmy o niebo bezpieczniejsi.

Zintegrowany System Ratownictwa

Pozwala na błyskawiczne powiadamianie służb ratowniczych o wypadkach, które zdarzyły się w rejonach będących pod nadzorem tych służb. Chodzi tu głównie o zespoły ratownicze znajdujące się na całej długości wybrzeża Morza Bałtyckiego, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, zalewu na Solinie oraz inne bazy ratownicze na terenie Polski. System powstał dzięki współpracy firmy Polkomtel SA (właściciela marki Plus) oraz stowarzyszeń ratowniczych: wodnych – WOPR i górskich – GOPR i TOPR. Zintegrowany System Ratownictwa obsługuje specjalne numery ratunkowe; 0 601 100 100 (nad wodą) i 0 601 100 300. Jego podstawowy cel to maksymalne skrócenie czasu podjęcia akcji ratunkowej.

Ratunek nad wodą

ZSR wykorzystuje technologie GSM/UMTS/GPS, zapewniając szybką łączność z kąpieliskami morskimi i śródlądowymi oraz jednostkami należącymi do systemu. Umożliwia dyspozytorowi koordynację wielu zdarzeń i wypadków jednocześnie. Jego podstawą jest numer ratunkowy 0 601 100 100. Do obsługi połączeń powstały trzy Centra Koordynacji Ratownictwa WOPR, pełniące całodobowe dyżury w Sopocie, Giżycku i we Wrocławiu. Połączenia z sieci Plus są bezpłatne i automatycznie przełączane do najbliższego centrum dyspozytorskiego. Połączenia pozostałych operatorów są odbierane w głównym centrum w Sopocie.

Ważne numery na wakacje

0 601 100 100 - ratunkowy nad wodą
0 601 100 300 - ratunkowy w górach
116 000 - zaginęło dziecko
112 - europejski numer alarmowy

Dziesięć razy szybciej

Wprowadzenie w 2003 roku numeru 0601 100 100 znacząco usprawniło pracę ratowników oraz skróciło czas między przyjęciem zgłoszenia a podjęciem interwencji w miejscach i plażach niestrzeżonych. Przed uruchomieniem systemu od wezwania pomocy do dotarcia ratowników upływało 15–25 minut. Teraz wystarczą 2–3 minuty, bo zawiadomienie ratownika trwa 30 sekund. Dodatkowo koordynujący akcję dyspozytor zawiadamia wszystkie potrzebne siły wsparcia, np. Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) czy pogotowie ratunkowe. Dzięki temu ratownicy WOPR skupiają się wyłącznie na niesieniu pomocy.

Wprowadzenie w 2003 roku numeru 0601 100 100 znacząco usprawniło pracę ratowników oraz skróciło czas między przyjęciem zgłoszenia a podjęciem interwencji w miejscach i plażach niestrzeżonych. Przed uruchomieniem systemu od wezwania pomocy do dotarcia ratowników upływało 15–25 minut. Teraz wystarczą 2–3 minuty, bo zawiadomienie ratownika trwa 30 sekund. Dodatkowo koordynujący akcję dyspozytor zawiadamia wszystkie potrzebne siły wsparcia, np. Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) czy pogotowie ratunkowe. Dzięki temu ratownicy WOPR skupiają się wyłącznie na niesieniu pomocy.

Mazurskie WOPR Sezon 2008

  • odnotowało 55 wywrotek
  • udzieliło pomocy 629 osobom
  • odbyło 78 rejsów patrolowych
  • zabezpieczyło 128 imprez
  • uczestniczyło w 14 poszukiwaniach osób zaginionych
  • przeprowadziło 88 szkoleń udzielania pierwszej pomocy

Jak przystąpić do systemu

ZSR bazuje na współpracy z kąpieliskami, które zgłaszają swój akces do systemu, wypełniając specjalny formularz. Muszą w nim podać m.in. obszar działania, liczbę, godziny pracy i numery kontaktowe ratowników, posiadane jednostki pływające, kontakt do najbliższych służb ratunkowych. Informacje z formularza są dodawane do bazy sił i środków znajdującej się na serwerach w Centrach Koordynacji. W przyszłości bazy danych poszczególnych centrów zostaną połączone.

Kąpieliska w systemie są zobowiązane do wysyłania codziennych raportów poprzez SMS-y. Pozwala to na szybkie zebranie informacji na przykład o pogodzie czy zakazie kąpieli. Centrum gromadzi także opisy miejsc charakterystycznych. To pomaga dyspozytorowi w namierzeniu wypadku zgłaszanego przez osobę mało znającą dany teren.

Z pasji i marzeń ludzi

Dwa centra stanowią mateczniki zintegrowanego systemu ratownictwa wodnego w Polsce. Oba powstały z pasji i marzeń działających tam ludzi. Pierwsze to Mazurskie, drugie – Sopockie WOPR. Mazurskie WOPR działa od 10 lat na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Augustowskiego. Ma centrum w Giżycku, a jego twórcami i założycielami byli Zbigniew Kurowicki, obecny prezes, i Roman Biszko, wiceprezes. Sopockie WOPR, z prezesem Kazimierzem Zelewskim i wiceprezesem Marcinem Burdą, działa od lat 5. To tu fizycznie powstał i wciąż jest rozwijany Zintegrowany System Ratownictwa. Pracuje nad nim Marcin Burda, wraz z zespołem ludzi. Inicjatorami powstania systemu byli Mirosław Chrzanowski (Plus), Wojciech Klimkiewicz (WOPR) i Wojciech Murawski. Główni twórcy wytycznych aplikacji to Maciej Dziubich i Michał Piotrowski, ale – jak podkreśla Burda – swój wkład w rozwój systemu ma wielu ratowników.


Tagi: sprzęt nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto