A A A

Mały, cichy, wszechstronny

PC Format 11/2008
Komputery przenośne kupuje coraz więcej osób, mimo że z ich głównej zalety, czyli mobilności, wielu nabywców w ogóle nie korzysta. Za to doceniają inne walory: małe gabaryty, niski pobór mocy, cichą pracę, kompaktową konstrukcję. Właśnie od oczekiwań użytkownika zależy, jaki model powinien wybrać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie notebooka

  • ODPOWIEDNI EKRAN
    Duży ekran, zazwyczaj 15,4”, pozwoli wykorzystać notebook do pracy i rozrywki. Jeśli ma przy tym rozdzielczość większą niż 1280x800, będzie wyświetlał dużo szczegółów. W razie potrzeby kup notebook z ekranem 17-calowym. Z kolei mały ekran, o przekątnej 10–13”, pozwala producentowi zmniejszyć masę i wymiary komputera, więc jest idealnym rozwiązaniem do notebooków, które często się przenosi.
  • KLAWIATURA I TOUCHPAD
    Elementy te bardzo wpływają na wygodę korzystania z notebooka. Wszystkie klawisze, szczególnie takie jak [Enter], [Shift], [Ctrl], [Alt] czy klawisze [Windows], powinny być naturalnej wielkości. Plusem jest wydzielona sekcja klawiszy strzałek. Również touchpad powinien być duży, prostokątny, z dwoma przyciskami. Powinien mieć lekko matową powierzchnię i wyraźnie wyczuwalne krawędzie.
  • PROCESOR
    Mimo że wszystkie współczesne notebooki są wydajne, warto się zdecydować na model o wydajności nieco na wyrost, bo będzie on służył znacznie dłużej. Odpowiednie parametry zapewniają procesory AMD Turion X2 (lub X2 Ultra) i Intel Core 2 Duo (naklejka Centrino lub Centrino 2 na notebooku).
  • RAM i DYSK
    W notebookach z Turionem X2 Ultra oraz Centrino 2 powinna być wykorzystywana pamięć DDR2 800, w starszych DDR2 667. Notebook z Windows XP powinien mieć 1 GB pamięci, a z Vistą – 2 GB. Wpływ na wydajność ma także dysk twardy – lepiej, żeby to był model o prędkości 7200 obr./min niż 5400 obr./min (jednak te drugie są znacznie popularniejsze).
  • WYPOSAŻENIE
    Wymagane wyposażenie to interfejsy bezprzewodowe Wi-Fi (najlepiej 802.11n) i Bluetooth, wyjście obrazu DVI lub HDMI, kamera internetowa, czytnik kart pamięci, wyjście telewizyjne, wejście/wyjście audio. Standardowym elementem jest napęd optyczny (np. nagrywarka DVD), ale niektóre lekkie modele notebooków czy netbooków mogą go nie mieć.
  • EKSPLOATACJA
    Notebook powinien jak najdłużej pracować na zasilaniu bateryjnym, choć nie wszystkim na tym zależy. Równie ważne jest to, by obudowa nie nagrzewała się zbyt mocno pod nadgarstkami ani od spodu. Jednocześnie układ chłodzący nie powinien zbyt głośno pracować, a przy braku obciążenia procesora powinien w ogóle się wyłączać.

Komputery przenośne, inaczej notebooki czy laptopy, przez długie lata pozostawały produktami niedostępnymi dla przeciętnego użytkownika. Specjalne energooszczędne wersje procesorów były bardzo drogie, dyski 2,5-calowe miały niewielką pojemność, technologia produkcji matryc ciekłokrystalicznych ledwie raczkowała. Z powodu bardzo wysokich kosztów miniaturyzacji cena komputerów przenośnych wielokrotnie przewyższała cenę przeciętnego peceta. Z kolei duże modele zastępujące peceta (klasy Desktop Replacement) były niezwykle kosztowne, bo ich cenę windowała bardzo droga matryca LCD.

Typowe notebooki

Z wymienionych powodów dla wielu osób od lat najlepszy był note-book średniej wielkości, i tak pozostało do dziś. Oczywiście przekątne ekranu, częstotliwości procesorów czy pojemności dysków cały czas rosną, ale modele ze środkowego segmentu rynku zawsze zapewniają najlepszą relację możliwości do ceny. Obecnie ten środkowy segment to modele za około 2000 złotych. Najtańsze nowe notebooki (a właściwie netbooki – o nich w dalszej części artykułu) kosztują nawet poniżej 1000 złotych. Najdroższe nawet 8000–10 000 złotych, ale niewiele osób się nimi interesuje.

Do czego notebook

Zakup notebooka – ze względu na wszechstronność tego typu komputerów – jest szczególnie trudny. Podstawowe zastosowanie laptopa to oczywiście proste prace biurowe (napisanie podania, używanie prostego arkusza kalkulacyjnego), komunikacja (korzystanie z WWW, poczty), a także niezbyt wyszukana rozrywka, choćby wciągające gry dostępne na wielu stronach internetowych.

Notebook do takich prostych zastosowań musi mieć czytelny ekran i wygodną klawiaturę, bo właśnie te dwa elementy są „interfejsem użytkownika”. Urządzenie wskazujące (touchpad czy trackpoint) jest mniej istotne, ponieważ do komputera bez trudu można podłączyć zewnętrzną myszkę. Wcale nie najbardziej istotny jest też procesor czy dysk twardy, podobnie jak pojemność akumulatora, bo notebook zwykle pracuje na zasilaniu sieciowym.

Rosnące wymagania

Coraz więcej osób ma większe wymagania, bo notebook zastępuje im peceta. Może się przydać do opracowania zdjęć czy filmów, więc powinien mieć wydajny procesor i pojemną pamięć (zarówno RAM, jak i dyskową). Niektórym osobom służy do prac inżynierskich czy korzystania ze skomplikowanych arkuszy, więc wskazany jest ekran o jak największej rozdzielczości. Jednak coraz częściej zabieramy notebook na wyjazdy, by mieć przez internet kontakt ze znajomymi – wtedy musi być mały i lekki.

Typowy notebook do domu – za 1500 złotych

Większość osób nie ma szczególnie wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o wydajność komputera. Właściwie każdy wystarczy do odbierania poczty, przeglądania internetu, korzystania z pakietu biurowego itp.
Znacznie ważniejszy jest komfort obsługi notebooka. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Pierwszym jest ekran. Obecnie standardem jest przekątna 15,4”, zwykle taki ekran ma rozdzielczość 1280x800, a osoby, które chciałyby widzieć na ekranie więcej szczegółów, mają do dyspozycji droższe modele z matrycą 1440x900 lub nawet 1680x1050. Trzeba tylko pamiętać, że literki na takim ekranie mogą być naprawdę małe, więc nie jest to dobra opcja dla osób ze słabym wzrokiem.

Prostota obsługi

Ważny element to także klawiatura. Właściwie trudno powiedzieć, co to w praktyce znaczy, bo mamy różne upodobania i nawyki. Najlepiej w sklepie, przed zakupem, napisać kilka zdań na różnych notebookach i samemu ocenić rozkład klawiszy. Jeżeli się nie da, warto w internecie poszukać zdjęć notebooka, który zamierzasz kupić, i sprawdzić, czy układ klawiszy jest standardowy.

W praktyce okazuje się też, że prawdziwym utrapieniem są wszelkie przyciski dotykowe, np. do odtwarzania multimediów. Ładnie wyglądają, ale niekiedy są tak umiejscowione, że łatwo przypadkowo uruchomić jakąś niepotrzebną w danej chwili funkcję. Lepiej więc z nich zrezygnować. Elementem dotykowym jest także touchpad, ale większość notebooków ma przycisk natychmiast go wyłączający.

System na dokładkę

Notebooki spełniające wymienione warunki można kupić już za 1000– –1200 złotych. Wystarczy odpowiednio przefiltrować wyniki wyszukiwania w porównywarce cen. Ale do wymaganych parametrów warto dodać jeszcze jeden – system operacyjny. Niestety, DOS odpada, bo jest bezużyteczny. Z Linuksem większość osób będzie miała problemy. Windows Vista na tanim notebooku będzie ledwie działał. Jedynym rozsądnym wyborem jest Windows XP (Home lub Professional) i takiego właśnie modelu należy szukać. W sklepach internetowych można znaleźć jeszcze 100–200 różnych modeli z Widows XP, a ich ceny zaczynają się od 1300 złotych.

Niedrogi notebook do domu

Lenovo 3000 N200
Przedstawiciel niedrogich notebooków przeznaczonych do zastosowań domowych. Jest wyposażony w ekran o przekątnej 15,4” i typowej rozdzielczości 1280x800, klawiaturę bez żadnych udziwnień, a także bardzo wygodny touchpad. Zamiast najtańszego, popularnego procesora Intel Celeron M ma dwurdzeniowy układ Intel Pentium Dual-Core, co zapewnia lepszą wydajność. Grafika zintegrowana z chipsetem, 1 GB pamięci RAM, czy też dysk 120 GB to właściwie minimum, ale powinno wystarczyć do większości zadań. Ponieważ notebook nie ma zbyt wyśrubowanych parametrów, można go kupić już za 1400 złotych.

Ekran: 15,4”, 1280x800, glare
Procesor: Pentium Dual-Core T2330
Chipset: Intel GM965
Grafika: Intel GMA X3000, zintegrowana z chipsetem
RAM: 1 GB pamięci DDR2 667
Dysk: 120 GB, 5400 obr./min
Klawiatura: standardowy układ
Touchpad: dwuprzyciskowy, obok czytnik linii papilarnych
Porty bezprzewodowe: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth
Porty przewodowe: Fast Ethernet, modem, 4xUSB, FireWire, D-Sub, inne
Czytnik kart pamięci: Secure Digital, MultiMedia, Memory Stick
System: Windows Vista Home Basic
Wymiary: 359x266x42 mm
Masa: 2,7 kilograma
Cena: około 2234 złotych (aktualizacja 6 lutego 2009)

PLUSY:
  • Wygodna klawiatura i touchpad
  • Długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym
MINUSY:
  • Układ graficzny nienadający się do gier
  • Spora masa

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto