A A A

Mechanik do filmów

PC Format 12/2011
Pliki pobierane z internetu mogą się uszkodzić. W wypadku dużych plików, na przykład filmów, powtórne pobranie zabiera dużo czasu. Tymczasem wiele uszkodzeń można łatwo naprawić. Pokażemy, jak to zrobić. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Wszystkie dane przesyłane zarówno przez sieć lokalną, jak i internet, są zapisywane z wykorzystaniem algorytmów korekcji błędów, który ułatwia ich automatyczną naprawę. Niestety, mimo stosowania takich mechanizmów wciąż się zdarza, że pobrany film nie chce działać. W znacznej większości uszkodzenia te są na tyle niewielkie, że istnieje duża szansa na odczytanie przynajmniej części informacji. Często niewielkie uszkodzenia plików z filmami uniemożliwiają ich normalne odtworzenie, podczas gdy tak naprawdę wystarczy jedynie naprawa nagłówka oraz przebudowanie tzw. indeksu strumienia wideo, by plik dało się uruchomić.

Na płycie zamieściliśmy cztery narzędzia pozwalające uratować niedające się odczytać pliki wideo czy archiwa ZIP. Większość proponowanych przez nas aplikacji różni się jedynie obsługiwanymi formatami wideo, które w danym programie mogą być naprawione. Zależało nam, byś otrzymał kompletny zestaw naprawczy do wszystkich najpopularniejszych formatów wideo wykorzystywanych na komputerze. Ponadto wyjaśniamy, jak naprawić uszkodzone archiwum ZIP, jeśli filmy podzielone na części są zapisane właśnie w tym skompresowanym formacie. Wszystkie opisywane w warsztatach programy do naprawy danych są udostępniane bezpłatnie i bez ograniczeń. Korzystanie z nich jest proste, przekonaj się sam.

Naprawianie uszkodzonych plików wideo

Jeżeli podczas próby odtworzenia pliku wideo zapisanego w formacie obsługiwanym przez twój komputer oglądasz komunikat błędu lub brak obrazu, bardzo prawdopodobne, że plik jest uszkodzony. Na naszej płycie zamieszczamy cztery różne programy do naprawy uszkodzonych plików wideo. Programy DivFix++ i Meteorite naprawiają uszkodzone i nie do końca pobrane pliki wideo zapisane w formatach DivX, AVI oraz MKV. Kolejny program, DivxRepair, to aplikacja automatycznie naprawiająca uszkodzone pliki wideo (w formacie AVI, nie tylko kodowane DivX-em) przez usuwanie uszkodzonych klatek wideo. Ostatni, Steeper, to narzędzie naprawiające pliki wideo korzystające z formatu Windows Media (WMV, ASF). W warsztatach wyjaśniamy, jak korzystać z wymienionych aplikacji.

DivFix++ w praktyce


Program DivFix jest udostępniany w formie skompresowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj zawartość pliku do dowolnego folderu na dysku twardym. Następnie otwórz ten folder i dwukrotnie kliknij ikonę DivxFix++. Pamiętaj, by użyć wersji bitowej (32 lub 64) właściwej dla systemu operacyjnego, z którego korzystasz.


Na ekranie pojawi się okno główne programu. Wczytaj uszkodzony plik wideo do programu. Kliknij przycisk Add Files, a następnie w oknie Choose a file wskaż plik do naprawy, np. samplevideoAVI i kliknij  Otwórz.


Wskazany plik zostanie wczytany do programu, czego oznaką jest pojawienie się w sekcji Source Files ścieżki dostępu do wskazanego pliku. Proces naprawczy uaktywniasz kliknięciem przycisku  Fix. Zanim jednak go klikniesz, warto wiedzieć, jakie znaczenie mają pola wyboru widoczne w dolnym prawym rogu okna programu. Domyślnie aktywne pole Cut Out Bad Parts oznacza, że program w trakcie naprawy automatycznie usunie z pliku wideo nieczytelne klatki filmu. Kolejne z zaznaczonych pól, Keep Original File, oznacza, że program w trakcie procesu naprawy nie usunie i nie nadpisze oryginalnego pliku wideo, lecz odzyskane i naprawione dane zapisze w nowym pliku. Ostatnie z widocznych w opisywanej części okna pól wyboru, Recover From Key Frames, jest standardowo nieaktywne. Jeżeli je zaznaczysz, w trakcie procesu naprawy program będzie usuwał uszkodzone obszary aż do napotkania kolejnej, dobrej klatki kluczowej. Zaznaczenie tego pola wyboru jest dobrym pomysłem, jeżeli wiesz, że i tak pobrałeś z internetu jedynie fragment pliku i chcesz go sprawdzić. W przypadku próby naprawy pliku będącego całością (np. całym teledyskiem, filmem itp.) odradzamy korzystanie z tej funkcji.


Przed rozpoczęciem procesu naprawy warto sprawdzić, czy program w ogóle wykryje jakiekolwiek błędy we wskazanym pliku wideo. Kliknij przycisk Check Errors.


Program rozpocznie analizę wskazanego pliku. Czas tej analizy jest zależny od rozmiaru pliku i liczby znalezionych błędów. W przypadku kilkuminutowych sekwencji wideo proces trwa kilka do kilkunastu sekund. W przypadku filmów pełnometrażowych odpowiednio dłużej. Po zakończeniu analizy informacja o wykrytych błędach jest wyświetlana po prawej stronie okna programu DivFix n w sekcji Log Window. Wskaźnik Total Error Count ujawnia łączną liczbę błędów odnalezionych przez program we wskazanym pliku. Niewielka liczba błędów rokuje szanse udanej naprawy pliku. Jednak nawet w poważnie uszkodzonych plikach program powinien umożliwić przynajmniej częściowe odtworzenie nagrania. Aby rozpocząć proces naprawy pliku, kliknij  Fix.


Program rozpocznie proces naprawy pliku. Poczekaj na zakończenie operacji, a następnie otwórz folder, w którym znajdował się uszkodzony plik wideo. Obok niego powinieneś zobaczyć plik o nazwie takiej samej jak nazwa uszkodzonego pliku, ale z dodanym przedrostkiem DivFix++... – to naprawiony plik wideo.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto