A A A

Miliony klientów czekają

PC Format 10/2017
Każdy wie, jak łatwe są zakupy przez internet  dostępne są niezliczone towary od firm z całego świata. Sprzedaż przez internet działa dokładnie tak samo  w sieci czekają miliony potencjalnych klientów. Jednak ciekawa oferta to nie wszystko, trzeba wiedzieć, w jaki sposób dotrzeć z nią do kupujących. Grzegorz Łukasik


Największym gigantem handlu na świecie jest AliExpress – każdego roku bije rekordy sprzedaży, szczególnie w chiński „dzień singla”, czyli 11 listopada. W ubiegłym roku w ten jeden dzień sprzedano towary za kwotę 14 mld dolarów (naprawdę, w ciągu jednej doby!).

Największy polski serwis Allegro też notuje obroty rzędu 14 miliardów, ale nie dolarów, lecz złotych, i nie w ciągu doby, lecz rocznie . Nie ma więc porównania, ale i tak codziennie kupujący przelewają na konta sprzedawców kilkadziesiąt milionów złotych. Niemal każdy polski sprzedawca wie, że bez Allegro nie dotrze do polskiego odbiorcy, a jednak jest alternatywa, i to nie jedna.

Oczywiście dla każdego na początek najlepszy byłby handel bez zobowiązań – regulaminów, rozliczeń, paragonów, podatków itd. Niestety będzie to dobre tylko dla nielicznych – jeśli chcesz zająć się sprzedażą na poważnie, nie ominą cię formalności. Dlatego najpierw przedstawimy sprzedaż od tej strony, a dopiero później opiszemy, gdzie możesz szukać klientów.

Formalności przed rozpoczęciem i podczas sprzedaży

Osoba fizyczna prowadząca ciągłą i zorganizowaną sprzedaż przez internet (a także stacjonarną czy obwoźną) powinna mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, płacić podatek dochodowy oraz składki ZUS. Mógłbyś próbować sprzedawać bez tego, a nawet uwzględniać podatek od „innych źródeł przychodów” w rocznym rozliczeniu PIT-36/37, ale nie jest to zgodne z prawem. Musisz założyć działalność gospodarczą – szczegóły w ramce obok.

Nie chcemy nikogo zniechęcać do pracy, ale warto sobie uświadomić, że dla każdego przedsiębiorcy najbardziej uciążliwe są comiesięczne opłaty. Początkowo, przy niewielkich przychodach i zerowym (lub wręcz ujemnym) zysku, nie płaci się podatków. Jednak składki ZUS trzeba zapłacić, a preferencyjna stawka (dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą) wynosi prawie 500 zł miesięcznie. Po dwóch latach wzrasta do niemal 1200 zł – niezależnie od tego, czy masz zyski, czy straty.

W podobny sposób musisz znaleźć pieniądze na księgową lub księgowego (chyba że chcesz prowadzić rozliczenia samodzielnie), prowizje Allegro czy innego serwisu , opłaty za ewentualny hosting, domeny, prąd, internet itd.

Kolejną przeszkodą podczas prowadzenia sprzedaży internetowej są przepisy. Według nich kupujący ma głównie prawa, a sprzedawca – niemal wyłącznie obowiązki. Ten pierwszy może zwrócić towar bez uzasadnienia, nawet bez oryginalnego opakowania, korzystać z rękojmi lub gwarancji, może żądać naprawy towaru, wymiany na nowy, obniżenia ceny itd. Natomiast sprzedawca musi przygotować regulamin sprzedaży, informować kupującego o jego prawach, rozpatrywać reklamacje itd.

Ponadto kupujący zwykle pozostaje anonimowy i jego osoba nie podlega ocenie. Natomiast sprzedawca jak najbardziej będzie oceniany, i choć wpadki nie zawsze wynikają z jego winy (np. opóźnienie mogła spowodować poczta lub kurier), niższe oceny przekładają się na m.in. na wyższe opłaty, choćby te związane do niedawna z tzw. Standardem Allegro.

Niemniej jednak z punktu widzenia przepisów sprzedaż przez Allegro ma spory plus – serwis nadąża za zmianami i informuje firmy, jakie czynności są konieczne, by legalnie sprzedawać. Prowadząc własny sklep internetowy, takiego wsparcia nie masz – jesteś zdany sam na siebie, a także łaskę i niełaskę prawników. W gąszczu przepisów mały sprzedawca ma nikłe szanse na prowadzenie własnego sklepu zgodnie z prawem, nawet mimo szczerych chęci. Żerują na tym „kancelarie prawne”, które teoretycznie reprezentując konsumentów, wyszukują sklepy np. z nieprawidłowym regulaminem i wstępują na drogę sądową. Prowadząc własny sklep internetowy, powinieneś się na to przygotować.

Założenie działalności gospodarczej

Czynność ta jest obecnie bardzo prosta, nie wymaga nawet wychodzenia z domu, o ile masz tzw. profil zaufany. Wszystko można załatwić w portalu CEIDG. Na procedurę składają się trzy etapy: rejestracja działalności, rejestracja w ZUS oraz w GUS (nadanie numeru REGON). Formalności można załatwić także w urzędzie miasta lub gminy.

Przy zakładaniu działalności gospodarczej padnie pytanie o wybór formy opodatkowania. W większości przypadków jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli z możliwością odliczenia kosztów, z podatkiem 18 proc. oraz progiem 32 proc. Można wybrać też podatek liniowy korzystny przy dużym zysku (bo wynosi 19 proc., ale wyklucza rozliczanie z małżonkiem) lub ryczałt korzystny przy małych kosztach działalności (opodatkowaniu ulega nie dochód, lecz przychód).

Wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych, można płacić podatek VAT, jednocześnie korzystając z odliczeń z tego tytułu. Jednak lepiej z tego zrezygnować – zwolnienie z tego podatku przysługuje osobom i firmom z obrotami nieprzekraczającymi 200 tys. zł rocznie.
Kolejnym aspektem jest kasa fiskalna, bo sprzedając towar, powinieneś wystawić paragon. Od przyszłego roku powinna to być kasa, która prowadzi rozliczenia w formie elektronicznej. Zakup kasy fiskalnej (maksymalnie 700 zł) jest refinansowany przez urząd skarbowy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto