A A A

Mobilny niezbędnik

PC Format 03/2015
Z pomocą darmowego programu LiberKey stary, zapomniany już pendrive błyskawicznie zamieni się w mobilne biuro, warsztat czy centrum pomocy, które możesz mieć zawsze pod ręką. Maciej Piotrowski

Internet pełen jest niewielkich, przenośnych i zadziwiająco użytecznych jak na swoje rozmiary aplikacji. Odnalezienie wśród nich tych najlepszych nie jest łatwe, szczególnie gdy z tego typu rozwiązań korzysta się sporadycznie. Kolejnym problemem jest zarządzanie nimi i używanie ich na różnych komputerach. Z problemami pozwala sobie poradzić niewielki, bezpłatny program LiberKey (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy), który pozwoli nie tylko samodzielnie wybrać, a później wygodnie korzystać z niemal 300 funkcjonalnych aplikacji, ale też łatwo i wygodnie uruchamiać je za pośrednictwem mobilnego menu na dowolnym komputerze. Zrobisz to korzystając bezpośrednio z pendrive’a, bez pozostawiania jakichkolwiek śladów w systemie.

Tworzenie własnego pakietu narzędziowego

Choć program posiada własny instalator, jego rola ogranicza się do umieszczenia na wybranym dysku zbiorczego katalogu, w którym obok plików aplikacji LiberKey zagnieżdżone zostaną interesujące cię narzędzia. Co więcej, dzięki bardzo przejrzyście zaprojektowanemu interfejsowi, częściowo dostępnemu także w języku polskim, zarówno wybór, jak i późniejsze zarządzanie nimi jest bajecznie proste. By stworzyć własny przenośny warsztat narzędziowy potrzebujesz jedynie pendrive’a z odrobiną wolnego miejsca.


Pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu standardowej instalacji. Pamiętaj jedynie, aby w jej trakcie zmienić docelową lokalizację folderu aplikacji ze standardowej, znajdującej się na głównym dysku twardym, na podłączone urządzenie przenośne.


Po pojawieniu się w dolnym, prawym narożniku ekranu niewielkiego, póki co pustego panelu aplikacji wyświetlone zostanie drugie okno, tym razem z komunikatem dotyczącym instalacji pakietu programów. Kliknięcie podłużnego przycisku Pobierz listę dostępnych pakietów... zainicjuje działanie kreatora, który pozwala własnoręcznie dobrać zawartość niezbędnika narzędziowego.


W nowo wywołanym oknie zwróć najpierw uwagę na jego górną część, która zawiera trzy domyślne profile. Każdy z nich różni się ilością wchodzących w jego skład aplikacji. Stosowne wzmianki znajdziesz na opisujących profile paskach. Co istotne, umieszczono tu także inne przydatne informacje w rodzaju wielkości danych do pobrania oraz wymaganego miejsca na dysku, ilości już zainstalowanych na pendrive’ie aplikacji, znalezionych aktualizacji, nowych i nieużywanych dotąd programów, np. oraz aplikacji, które w danej chwili są pobierane.


Pamiętaj, że domyślnie instalowane są wszystkie aplikacje przypisane do profilu. Pełną ich listę przedstawia dolna część okna kreatora. Z uwagi na to, że niektóre z programów mogą być dla ciebie zupełnie nieznane, przed instalacją zalecamy dokładne zapoznanie się z ich funkcjami. Wystarczy, że najedziesz kursorem myszki na wybraną pozycję, by wyświetlić krótki opis ich działania.


Aby zdezaktywować zbędne narzędzia, odznacz odpowiadające im pola. Możesz też skorzystać z menu ukrytego pod przyciskiem z symbolem klucza narzędziowego, by wskazać całą ich grupę i ręcznie zaznaczyć później tylko te, które chcesz zainstalować. Na koniec naciśnij Instaluj wszystkie aplikacje z pakietu.


Gdy rozpocznie się proces pobierania i instalowania wybranych narzędzi, jego przebieg będziesz mógł obserwować w oknie kreatora i dzięki pojawiającym się nad zasobnikiem systemowym komunikatom. Wraz z ukończeniem instalacji w przeglądarce internetowej wywołana zostanie strona ze stosownym podsumowaniem. Jednocześnie zmieni się też wygląd panelu programu, w którym znajdziesz katalog swoich aplikacji czytelnie podzielony według kategorii i podkategorii.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Jak działa ładowanie SuperVOOC?
23 marca 2019
Chiński potentat rynku smartfonów, OPPO, na przykładzie modelu RX17 Pro tłumaczy, jak działa ładowanie SuperVOOC. Ta technologia...


Opera 51 na Androida z darmowym VPN
22 marca 2019
Opera wydała nową aktualizację dla swojej mobilnej przeglądarki na Androida. Po dłuższej nieobecności do aplikacji wrócił darmowy VPN.
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format Extra 2/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto