A A A

Mobilny niezbędnik

PC Format 03/2015
Z pomocą darmowego programu LiberKey stary, zapomniany już pendrive błyskawicznie zamieni się w mobilne biuro, warsztat czy centrum pomocy, które możesz mieć zawsze pod ręką. Maciej Piotrowski

Internet pełen jest niewielkich, przenośnych i zadziwiająco użytecznych jak na swoje rozmiary aplikacji. Odnalezienie wśród nich tych najlepszych nie jest łatwe, szczególnie gdy z tego typu rozwiązań korzysta się sporadycznie. Kolejnym problemem jest zarządzanie nimi i używanie ich na różnych komputerach. Z problemami pozwala sobie poradzić niewielki, bezpłatny program LiberKey (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy), który pozwoli nie tylko samodzielnie wybrać, a później wygodnie korzystać z niemal 300 funkcjonalnych aplikacji, ale też łatwo i wygodnie uruchamiać je za pośrednictwem mobilnego menu na dowolnym komputerze. Zrobisz to korzystając bezpośrednio z pendrive’a, bez pozostawiania jakichkolwiek śladów w systemie.

Tworzenie własnego pakietu narzędziowego

Choć program posiada własny instalator, jego rola ogranicza się do umieszczenia na wybranym dysku zbiorczego katalogu, w którym obok plików aplikacji LiberKey zagnieżdżone zostaną interesujące cię narzędzia. Co więcej, dzięki bardzo przejrzyście zaprojektowanemu interfejsowi, częściowo dostępnemu także w języku polskim, zarówno wybór, jak i późniejsze zarządzanie nimi jest bajecznie proste. By stworzyć własny przenośny warsztat narzędziowy potrzebujesz jedynie pendrive’a z odrobiną wolnego miejsca.


Pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu standardowej instalacji. Pamiętaj jedynie, aby w jej trakcie zmienić docelową lokalizację folderu aplikacji ze standardowej, znajdującej się na głównym dysku twardym, na podłączone urządzenie przenośne.


Po pojawieniu się w dolnym, prawym narożniku ekranu niewielkiego, póki co pustego panelu aplikacji wyświetlone zostanie drugie okno, tym razem z komunikatem dotyczącym instalacji pakietu programów. Kliknięcie podłużnego przycisku Pobierz listę dostępnych pakietów... zainicjuje działanie kreatora, który pozwala własnoręcznie dobrać zawartość niezbędnika narzędziowego.


W nowo wywołanym oknie zwróć najpierw uwagę na jego górną część, która zawiera trzy domyślne profile. Każdy z nich różni się ilością wchodzących w jego skład aplikacji. Stosowne wzmianki znajdziesz na opisujących profile paskach. Co istotne, umieszczono tu także inne przydatne informacje w rodzaju wielkości danych do pobrania oraz wymaganego miejsca na dysku, ilości już zainstalowanych na pendrive’ie aplikacji, znalezionych aktualizacji, nowych i nieużywanych dotąd programów, np. oraz aplikacji, które w danej chwili są pobierane.


Pamiętaj, że domyślnie instalowane są wszystkie aplikacje przypisane do profilu. Pełną ich listę przedstawia dolna część okna kreatora. Z uwagi na to, że niektóre z programów mogą być dla ciebie zupełnie nieznane, przed instalacją zalecamy dokładne zapoznanie się z ich funkcjami. Wystarczy, że najedziesz kursorem myszki na wybraną pozycję, by wyświetlić krótki opis ich działania.


Aby zdezaktywować zbędne narzędzia, odznacz odpowiadające im pola. Możesz też skorzystać z menu ukrytego pod przyciskiem z symbolem klucza narzędziowego, by wskazać całą ich grupę i ręcznie zaznaczyć później tylko te, które chcesz zainstalować. Na koniec naciśnij Instaluj wszystkie aplikacje z pakietu.


Gdy rozpocznie się proces pobierania i instalowania wybranych narzędzi, jego przebieg będziesz mógł obserwować w oknie kreatora i dzięki pojawiającym się nad zasobnikiem systemowym komunikatom. Wraz z ukończeniem instalacji w przeglądarce internetowej wywołana zostanie strona ze stosownym podsumowaniem. Jednocześnie zmieni się też wygląd panelu programu, w którym znajdziesz katalog swoich aplikacji czytelnie podzielony według kategorii i podkategorii.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto