A A A

Monitorowanie domu przez smartfona - IP Webcam

PC Format 07/2015
Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu chcesz wiedzieć, co dzieje się w twoim mieszkaniu albo na podwórku, nie musisz od razu inwestować w kamerę IP. Wystarczy telefon z Androidem, którego już nie używasz, i darmowa aplikacja IP Webcam, która przekształci go w bezprzewodowe urządzenie do podglądu i nagrywania obrazu. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

O przydatności monitoringu wizyjnego nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety ze względu na ceny kamer niewiele osób może sobie pozwolić na stworzenie takiej instalacji. Aplikacja IP WebCam ma wszystkie funkcje profesjonalnej kamery do monitoringu: obsługuje obraz HD, ma możliwość przekazywania obrazu i dźwięku na żywo oraz nagrywania wideo po wykryciu aktywności. Zdarzeniem uruchamiającym rejestrowanie obrazu może być nie tylko ruch wykryty na podglądzie, ale także dźwięk o określonym natężeniu, np. rozmowa. Ponieważ smartfon ma własne zasilanie, które wystarcza na kilka godzin pracy, aplikacja IP WebCam pozwala na uruchomienie monitoringu także poza domem, by móc np. obserwować dzieci bawiące się na podwórku. Podobnie jak typowa kamera do monitoringu, aplikacja IP WebCam ma wbudowany panel do konfiguracji oraz podglądu obrazu. Jest on dostępny przez przeglądarkę internetową. Po odpowiedniej konfiguracji domowego routera możesz uzyskać dostęp do obrazu nie tylko w ramach domowej sieci, ale też przez internet – z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacja ma wbudowanego klienta usługi Ivideon, która pozwala agregować podgląd z wielu kamer lub smartfonów, a w wersji płatnej oferuje także przestrzeń dyskową na przechowywanie nagrań. Korzystając z darmowego dostępu do chmury Ivideon, także możesz rejestrować nagrania, tyle że będą one przechowywane w pamięci lokalnej smartfona i dostępne za pośrednictwem panelu internetowego aplikacji IP WebCam. Co ciekawe, do chmury Ivideon można także przesłać podgląd z tanich kamerek USB podłączonych do komputera. Służy do tego darmowy serwer, który można pobrać ze strony WWW i zainstalować w systemie Windows.

Monitorowanie domu za pomocą IP WebCam w sieci lokalnej

Aplikację IP Webcam można uruchomić na dowolnym urządzeniu z Androidem. Obsługiwane są także smartfony ze wczesnymi wersjami systemu, nawet 2.x, więc jako kamery można użyć starszego, nieużywanego na co dzień smartfona sprzed kilku lat. Aplikacja w podstawowej wersji jest bezpłatna.

Konfiguracja nagrywania


IP WebCam należy pobrać ze sklepu Google Play. Po uruchomieniu wyświetli się panel konfiguracji. W pierwszej kolejności kliknij: Ustawienia video i Rozdzielczość video. Ustaw wartość 1280x720, aby uzyskać obraz HD na podglądzie z kamery. Następnie kliknij Nagrywanie video, aby skonfigurować tryb kompresji wideo zapisywanego do pliku.


Domyślnie aplikacja używa bardzo skutecznego kodeka WebM, który daje małe pliki wynikowe, a więc zapewnia niewielkie zużycie pamięci w smartfonie w trybie nagrywania klipów, np. po wykryciu ruchu przed kamerą (szczegóły poniżej). Klipy WebM można bez problemu odtworzyć w przeglądarkach Google Chrome czy Firefox lub w odtwarzaczu VLC Player.


Jeśli chcesz użyć innego oprogramowania, kliknij Format video i wybierz MP4, aby skorzystać ze standardowego kodeka H.264. Za pomocą Video bitrate ustawisz jakość kompresji. Im wyższe bitrate, tym lepsze nagranie. Opcja Limit FPS, pozwala zmniejszyć liczbę klatek na sekundę i zaoszczędzić pamięć, jeśli nie jest niezbędny płynny obraz.

Detekcja ruchu


W przypadku monitorowania pomieszczeń za pomocą smartfona nie ma sensu nagrywać obrazu przez cały czas. Lepiej skorzystać z detekcji ruchu i uruchomić rejestrowanie, gdy coś zaczyna się dziać. Aby skonfigurować tę funkcję, w głównym menu aplikacji naciśnij Wykrywanie ruchu i dźwięku.


W pierwszej kolejności zaznacz opcję odpowiedzialną za wykrywanie ruchu Włącz wykrywanie ruchu, następnie naciśnij Czułość detekcji. Nasze testy wykazały, że domyślnie ustawiona wartość 250 nie gwarantuje wystarczającej czułości. Lepiej ustawić wartość opcji na 100 (im mniejsza liczba, tym wyższa czułość). Następnie zaznacz opcję Nagraj video, aby aplikacja rejestrowała zdarzenia po wykryciu ruchu.


W podobny sposób można ustawić aktywację nagrywania po wykryciu hałasu (przydaje się to do monitorowania dzieci). Szczegółowe parametry tego mechanizmu można skonfigurować w sekcji CZUJNIK DŹWIĘKU. Ostatnim krokiem ustawiania detekcji jest określenie długości nagrania wideo. Przewiń ekran w dół i wybierz opcję Zatrzymaj video, gdy brak aktywności przez., a potem wpisz, po ilu sekundach zatrzymać nagrywanie.


Po kliknięciu Odtwórz dźwięk możesz włączyć powiadomienia audio o wykryciu ruchu, co pomaga podczas wyboru miejsca do ustawiania kamery. Gdy już ustawisz urządzenie, opcję lepiej wyłączyć, aby nie informować intruza o rozpoczęciu nagrywania jego obecności w monitorowanym pomieszczeniu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Sterowniki USB pełne błędów
28 maja 2020
Badacze odkryli pokaźną liczbę błędów w sterownikach USB dostarczanych przez systemy Linux, macOS i Windows.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto